Pompeo vyráža na európske turné. Do Bieloruska nepôjde

Foto: Deutsche Welle

11. augusta, štátny tajomník a minister zahraničia USA Mike Pompeo vyráža na európske turné. V tejto súvislosti európski analytici a média hemžia komentármi, predpoveďami, chýrmi a špekuláciami o cieľoch návštevy zaoceánskeho hosťa a rokovaniach s partnermi v Európe. Pompeo pre média prezradil, že navštívi Poľsko, Česko, Slovinsko a Rakúsko a chcel by rokovať aj s ruskou stranou o, ako uviedol, „strategickej stabilite.“ Mnohé média jeho návšteve venujú dosť veľký priestor.

Poukazujú na to, že jeho „výlet“ súvisí s avizovaným čiastočným odchodom amerických vojsk z Nemecka, a následným prevelením do iných štátov, napríklad, do Poľska. Pred odchodom, na tlačovej konferencii vo Washingtone Mike Pompeo vyhlásil, že to bude „dôležitá a produktívna cesta.“ Prezradil, že očakáva pokračovanie rokovaní s Ruskom o strategickej stabilite: „V tejto veci sme už dosiahli progres. Stretli sme sa dva razy a rokovali sme. Verím, že sa čoskoro uskutoční aj ďalšie stretnutie a rokovania,“ vysvetlil Mike Pompeo.

Niektoré európske média pripomenuli, že sa konzultácie medzirezortných delegácií Ruska a USA, na ktorých sa diskutovalo o aktuálnych otázkach v sfére medzinárodnej bezpečnosti a kontroly zbraní, uskutočnili v dňoch 27. – 30. júla vo Viedni. Velenie americkej armády v ostatnom čase sa stále viac koncentruje na ochranu svojich družíc, snaží sa pre nich vybudovať „štít“ pred štátmi – konkurentmi. Protidružicové systémy týchto krajín, podľa Washingtonu, môžu ohrozovať orbitálne zoskupenie USA.

Okrem toho sa Pentagón obáva ďalších vojenských aktivít vo vesmíre. Kozmické velenie USA, napríklad, vyhlásilo, že disponuje dôkazmi, že Rusko uskutočnilo úspešné skúšky protiraketových zbraní, ktoré môžu byť použité vo vesmíre. Moskva všetky podobné tvrdenia odmietla s tým, že sú to ničím nepodložené lži a výmysly.

Na tlačovej konferencii pred odchodom do Európy Mike Pompeo nadchádzajúcu návštevu štyroch štátov označil za veľmi dôležitú. Podobný názor rozdeľujú opoziční analytici a média v Bielorusku, ktorí však s rozčarovaním a nespokojnosťou prízvukujú, že americký minister zahraničia „bude krúžiť na okolí“, navštívi okolité štáty, ale do samotného Bieloruska nezavíta. Mimochodom, to isté sa dá povedať aj o Slovensku: Pompeo bude „pobehovať po okolí“ /Česko, Rakúsko, Poľsko, ale aj Slovensko/, ale pod Tatry tiež nezavíta… Žeby ho tak vystrašili kauzy s diplomovkami našich „vrcholových“ politikov?..

„USA buď neuznajú výsledky volieb v Bielorusku, alebo zúfalo snívajú o neuveriteľných výsledkoch hlasovania. Svedčí o tom trasa avizovaného turné štátneho tajomníka USA Mikea Pompea po štátoch Strednej a Východnej Európy. Veľký priateľ a fanúšik bieloruského vedenia, Mike Pompeo od 11. augusta navštívi Poľsko, Česko, Rakúsko a Slovensko. Keď si vezmeme do úvahy, že Poľsko hraničí s Bieloruskom, Pompeo by si mohol úplne v pohode odskočiť na pár hodín do Minsku, aby zablahoželal k elegantnému víťazstvu a znovuzvoleniu na šieste obdobie svojmu priateľovi a diktátorovi Lukašenkovi, ktorý, ako prednedávnom vyhlásila kandidátka na funkciu veľvyslankyne USA v Bielorusku Julie Fisher, pripustil „mierne zlepšenie“ vo vzťahu voči opozícii. Ale Mike nepríde a nepovie osobne „Hi!“ svojim bieloruským priateľom,“ sarkasticky uviedol autor článku na opozičnom bieloruskom portálu AFN.

Niektoré dôvody návštevy zaoceánskeho hosťa sú známe: presun vojsk USA v Európe, ich vítanie v Poľsku, zhoršenie vzťahov s Nemeckom, absolútne neisté a krehké vzťahy s Ruskom, voľby v Bielorusku, rast napätia na Ukrajine atď. Podobné návštevy však majú aj utajené, ukryté pred zrakmi svetovej verejnosti ciele. A práve tieto tajné úmysly sú najzávažnejšie a najviac ovplyvňujú medzinárodnú politickú situáciu. Aké „balíky opatrení a projekty“ privezie americký hosť tento raz? Kde sa pripravuje ďalší Majdan? To zatiaľ nie je celkom jasne…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

Помпео отправится в турне по ряду стран Европы, Deutsche Welle, 6.8.2020

Помпео посетит Европу на фоне планов вывода войск США из Германии, Voice of America, 6.8.2020

Помпео отправится в турне по ряду стран Европы, Delfi.lv, 6.8.2020

Politico: Госсекретарь США посетит Прагу 11-12 августа, Radio Prague International, 6.8.2020

Госсекретарь США Майк Помпео на следующей неделе прибудет в Австрию, Austria Today, 6.8.2020

Дружище Помпео проедет по Европе, но в Беларусь не заскочит, AFN.by, 6.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply