Postavenie ľudskej osoby v kapitalizme a globálnom svete, 1. časť

· Čas čítania: 4 min.

Ľudská bytosť ako osoba žije v nerovnováhe tela, duše a ducha v globálnom matrixe kapitalizmu, a ním roztáčanej špirály technológií, výroby, obchodu, reklamy a konzumu. Zakrnieva duchovná zložka ľudskej osoby. Pre kapitál nezaujímavá… Majestát ľudskej bytosti je už od jej narodenia degradovaný na ekonomickú jednotku so vstupmi a výstupmi na osi má dať-dal. Vstupom do ekonomicky aktívneho života ľudská bytosť prestáva byť slobodnou ľudskou osobou, stáva sa naprogramovaným ekonomickým robotom, živým zombie, bez ducha.

Sme súčasťou pol miliardovej masy EÚ a ľudských zdrojov kapitálu v Schengene.

Deti a mládež prechádzajú životnou prípravou prednostne s dôrazom na tvorbu ekonomických hodnôt. Dôchodcovia majú ekonomickú hodnotu nula a sú nepohodlnou záťažou štátnych rozpočtov. Ekonomická a sociálna smrť nepracujúcich (chorých) alebo inak ekonomicky neaktívnych a neproduktívnych dôchodcov, predchádza ich smrti fyzickej…

Takzvaný komunizmus (len utopická ideológia) skončil svoju púť vynútene vo fáze reálneho socializmu, neschopný reforiem, rozpadom svetovej socialistickej sústavy, svojím pomalším tempom a plánovanou ekonomikou, neschopnou konkurovať rýchlejšiemu a pružnejšiemu západnému kapitalizmu.

Takzvané socialistické experimenty zlyhávajú aj v južnej Amerike. Bohatstvo štátu je tam v „socialistickom“ vlastníctve darebákov a mafií.

Východoeurópski socialisti mali tendenciu skracovať pracovný čas už od 60-tych rokov, súčasne podporovali a dotovali rodinu, mladé páry a bývanie. Investovali primerane možnostiam do vedy, školstva aj zdravotníctva.

Nie som ekonóm ale o to viac zvedavý, ako chcú ekonomiku sociálnych vecí a dôchodkového veku riešiť sebaistí liberáli a libertariáni, ktorí chcú nahradiť socialistov. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku riešením nie je; to dokáže bársaký blbec, vydávajúci sa za ekonóma.

Tvrdím, že takzvaná trhová ekonomika musí mať sociálny aspekt vo všetkých jej rozmeroch; počnúc tradičnou rodinou s deťmi, starými a chorými rodičmi a starými rodičmi detí a vnúčat, založený na sociálnych fondoch pre jednotlivé citlivé sociálne skupiny. Podobný fondu štátnych hmotných rezerv. Kapitálové zisky nemajú ísť len do vývoja technológií a inovácií, ale aj tam. V tom vidím aj spôsob zachovania fondu ľudských zdrojov.

Tradičná rodina založená manželstvom muža a ženy je pre trvalú udržateľnosť ekonomiky štátu a spokojný život občanov štátu rovnako dôležitá, ako pre agro sektor hynúce včelstvá v ovocných sadoch a suché pastviny, a drancované lesy, nielen kôrovcom smrekovým…

Nebude voda, nebudú včely, nebude úroda. Bude hlad. Suchom je postihnutý celý globálny aj kapitalistický svet.

Kedysi tam, dnes odtiaľ: 50 percentná inflácia, nedostatok a zle platených miest pre mladých ľudí, deti imigrantov do Argentíny utekajú nazad do Európy pre aj zlú politickú situáciu. Argentína je ďalšou krajinou emigrácie naruby.

Zdá sa, že sa svet pohol, až sa z toho hlava točí…

…budú sa diať veci. A nebude miesta na tejto Zemi.

Pozoruhodné je, čo sa deje vo Francúzsku. Je na kolenách. Iba o tom nevie…

Reakcia na požiar Notre Dame a reflexia emeritného redaktora ČT24 úžasného Zdeňka Velíška, ktorý v nedeľnom večernom Horizonte konštatoval, že nielen francúzske ale aj ostatné európske kresťanské chrámy si budú vyžadovať zvonka aj zvnútra zvýšenú proti požiarnu ale aj proti teroristickú bezpečnostnú ochranu.

Požiar Notre Dame je pre teroristov viac, než len inšpiratívny.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Zdroj: http://www.blogovisko.sk/postavenie-ludskej-osoby-v-kapitalizme-a-globalnom-svete.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár