Postupná politická radikalizácia islamu v západnej Európe aj cez ľudské, občianske a náboženské práva moslimiek…

· Čas čítania: 6 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Prvým európskym štátom, ktorý vydal zákon zakazujúci nosenie závojov a šatiek zahaľujúcich tvár na verejnosti v EÚ, bolo v apríli 2011 Francúzsko. V roku 2016 malo ísť aj o zákaz burkín. Mestá podľa francúzskeho súdu nemajú právo zakazovať nosenie burkín. Keďže nezahaľujú celú tvár, od ich zákazu sa upustilo.

Ku krajinám, zakazujúcim moslimkám na verejnosti nosiť burky a nikáby, pribudlo Belgicko, Bulharsko, Lotyško, vlani Rakúsko, schválenie zákazu sa čaká aj vo Švajčiarsku. V roku 2016 taký zákon prijalo Holandsko. Aj v Nemecku je čiastočne zakázané nosiť šatky a ďalšie náboženské symboly v ôsmich zo 16-tich spolkových krajín. Zákazy sa vzťahujú sa aj na jarmulky alebo kríže. Zákon, ktorý zakazuje nosenie závojov a šatiek zahaľujúcich tvár v škôlkach, školách a na univerzitách, schválil tento rok v júni nórsky parlament. V Bosne, kde žije asi 40 percent moslimov, platí zákaz nosenia burky a nikábu  vo všetkých priestoroch justičných orgánov.

V Taliansku síce neexistuje špecifické nariadenia o nosení moslimského závoja, ale zákon z roku 1975, ktorý je súčasťou predpisov na ochranu verejného poriadku, zakazuje zakrývať si tvár na verejných miestach. V Turecku bolo nosenie šatiek vo verejných inštitúciách zakázané v roku 1980 v snahe obmedziť rastúci vplyv islamu. Recep Tayyip Erdoğan, sunnitský moslim, zákaz postupne ruší… Pozoruhodné je, že v roku 2017 zakázali výrobu, predaj a nosenie buriek a nikábov, napríklad aj úrady moslimského Maroka. Zdôvodnili to potrebou bezpečnosti v krajine.

Jedným z dobrých dôvodov zákazu zahaľovana tváre na verejnosti a vo verejných inštitúciách aj prostriedkoch verejnej dopravy, ale aj na verejných zhromaždeniach a protestoch, je aspekt bezpečnosti, založený na potrebe identifikácie a prípadného forenzného rozpoznania osoby a osôb, a mal by, o čo právom usilujú aj bezpečnostné zbory, bezvýhradne platiť celoplošne v celej EÚ…Burka a nikáb môže maskovať teroristu, a navyše dobre kryť jeho výstroj a výzbroj, aj pyrotechnickú, pod odevom. Bezpečnosť a ochrana majetku, zdravia a života občanov by v spoločnom verejnom priestore mala byť nadradená náboženským právam a týka sa to najmä islamskej viery a náboženstva.

Poznámka: Platí, že pokrývkou hlavy ženy sú jej vlasy. Zahaľovanie hlavy a tváre je niečo navyše. Dispozície šiitskeho a sunnitkého islamu vo veci sú rozdielne a výklad „povinnosti“ zahaľovania moslimských žien je vágny, nepotvrdzujú ho rovnako ani všetky islamské autority.

Zahaľovanie tváre je povolené len v silných mrazoch alebo počas karnevalov. Zákaz zahaľovania tváre na verejnosti neporušuje ľudské práva, potvrdil to aj Európsky súd pre ľudské práva. Súd v zdôvodnení uviedol, že cieľom obmedzenia je zaručiť sociálnu súdržnosť, ochranu práv a slobôd iných, čo je úplne prirodzené a nevyhnutné v otvorenej demokratickej spoločnosti, a k takej patrí aj úplná osobná transparentnosť obyvateľstva na verejnosti…

Zákaz anonymných nickov, bez originálnej foto, by mal platiť aj vo verejnom mediálnom priestore a to aj vo veciach ničím nepodložených (ľudské práva) anonymných komunikátov v diskusiách (anonymita sa zaručuje len vo voľbách, ak zákon nerozhodne inak). Diskusie nie sú voľby.

Európsky súd pre ľudské práva podobne rozhodol už v roku 2014 vo Francúzsku, kedy tiež odmietol argumenty, že obmedzenie porušuje náboženskú slobodu a individuálne ľudské práva.

V Belgicku osobám, ktoré by porušili nariadenie zákona, hrozia tresty vo výške až siedmich dní väzenia v prípade recidívy a pokuta až 137,5 eur. Francúzsko je prísnejšie v hrozbe možných trestov. Ak niekto donúti nejakú ženu k porušeniu normy, môže v niektorých prípadoch čeliť až ročnému väzeniu a pokute až 30 tisíc eur.

Viac k dôvodom zahaľovania, nejde len o Korán:
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1888349-proc-se-muslimky-zahaluji-zdaleka-nejde-jen-o-koran?_ga=2.195685864.51474327.1533359384-2116438056.1533212246

Islam v trojici monoteistických náboženstiev je jednotou troch prvkov, a to islamskej ideológie, náboženstva a politiky (politický islam), čo znamená, že je vážnym ohrozením sekulárneho (svetského) charakteru Európskej únie…

Islamizácia Európy v podmienkach a prostredí EÚ prebieha prijímaním osôb z prostredia islamského náboženského okruhu, ktoré sa postupne na pozadí svojich údajných základných ľudských, rozumej, občianskych, náboženských, domáhajú aj „svojich“ politických práv, s cieľom nastoliť vládu islamu nad štátom, lebo: „Allahove zákony sú nadradené svetským zákonom“.

Dôvod je artikulovaný v islamskom vyznaní viery a učení, že islamské právo je nadradené svetskému právu (ústavám a zákonom), čím islam priamo útočí (jazykom „osvietencov“ a liberálov) na tradičné európske hodnoty a výdobytky Veľkej francúzskej revolúcie.

Mojím jazykom: EÚ si svojou ideológiou liberalizmu a multikulturalizmu (ale aj rodovou ideológiou) už desaťročia zarába na občiansky konflikt ľudských práv proti ľudským právam.
Nosenie náboženských symbolov na verejnosti tobôž zahaľovanie ženských tvárí nikábmi a burkami, ale aj ostatných tvárí, ak to nevyžaduje zákon, alebo nevyhnutné okolnosti (mráz) nie je základným ľudským, občianskym, politickým, tobôž ani základnými náboženským právom.

pribúdajúcim štátom sa s platnosťou zákona od 1. augusta t.r. pridalo aj Dánsko:
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2553883-dansko-se-pridalo-k-zemim-se-zakazem-zahalovani-tvare-vyjimku-povoluje-v-mrazech-a-pri

Dánska polícia udelila prvú pokutu za porušenie nového zákazu nosenia odevu zahaľujúceho tvár na verejnosti, ktorý začal platiť 1. augusta. Pokutu 134 eur dostala 28-ročná žena v nikábe – odeve zahaľujúcom tvár okrem očí. Viac tu: https://dennikn.sk/minuta/1196635/?ref=mpm

Dotknuté moslimky všade, kde platí zákaz, protestujú a hrajú sa na islamské ženské mučeníčky, ktorým svetská moc odopiera a zakazuje vyznanie viery aj cez ich odevy…

Údajné právo moslimiek nosiť burku alebo nikáb nie je právom, ak také právo výslovne nepozná zákon. Ak by zákon také právo zaviedol, znamenalo by to ústup od svetského práva smerom k islamskému právu šaría a ďalší z krokov k islamskému štátu.

Český premiér Babiš vyhlásil, že podľa odhadov bude trebárs v Belgicku do roku 2050 islamská menšina vo väčšine. Je úplne zbytočné, slniečkársky nezodpovedne zľahčovať dôvodné obavy, trebárs tým, že reálne prieskumy a štatistiky tvrdia, že ich tam nebude ani jedna pätina, pretože to je úplne jedno…

Už relatívne vysoké počty moslimov v desaťročia multikultúrnych západných a severozápadných krajín, počnúc Nemeckom, Francúzskom, bývalým Beneluxom a pod., ktoré tam viacgeneračne žijú, stačia, aby sa islam začal hlásiť k svojim nielen náboženským, ale aj politickým právam a radikalizoval sa… S burkami, nikábmi alebo bez nich. Islam má expanzívne a politické ambície.

Zdroj: https://blog.hlavnespravy.sk/6887/postupna-politicka-radikalizacia-islamu-v-zapadnej-europe-aj-cez-ludske-obcianske-a-nabozenske-prava-moslimiek/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Zasa dobry clanok od p. Reza. Este polozim basnicku otazku – ak je teda nosenie burky pravom, smu islamske zeny toto pravo neuplatnit a chodit bez zahalenej tvare alebo vlasov? Ak nesmu, je to jednoznacne povinnost a nie pravo. Ak je to povinnost, potom je otazka, ci ma autorita ktora tuto povinnost predpisuje na to oporu v zakone… Nedavno som povedal, ze pre bezne rozhodovanie v otazkach nasho zivota (v kontexte nasej kultury a tradicii) nepotrebujeme definicie, staci ak sa budeme riadit zdravym rozumom – ako vravil Aristoteles – byt cnostni (stred medzi extremami). Je evidentne, preco v minulosti vznikli NARODNE staty a rise zalozene na spolocnych kulturnych hodnotach. Pretoze NEMOZU a NEDOKAZU koexistovat v jednom politickom utvare. Nie je vylucena existencia mensich miest, kde rozne kultury koexistuju, ale je vylucena existencia existencia jedneho politickeho utvaru (napr. statu), kde by rozne (antagonisticke) kultury koexistovali bez konfliktov. Dokonca aj jazykove rozdiely vytvaraju v takomto utvare pnutia (juh Slovenska, Kanada…) Moj nazor je ten, ze tento stav JE zelanim silnych akterov medzinarodnej politiky. Nie je to spontanny jav. Zaroven je to priamym dosledkom faktu, ze v EU NIE JE DEMOKRACIA – ludia – obcania – nerozhoduju, rozhoduju voleni zastupcovia ktori nemaju ziadnu trestnu zodpovednost. A v com spociva ich politicka zodpovednost? Ze ich druhykrat nezvolime? Och jaj, ale sa toho zlakli…

Pridaj komentár