Potraviny s najväčším podielom v spotrebiteľskom koši

Súčasná úrokové sadzba ECB vo výške 4,5 percenta nezodpovedá priemernej miere inflácie v eurozóne 2,9 percenta a tak si kladieme oprávnenú otázku prečo na Slovensku je miera inflácie vyššia, dokonca vyššia ako v nečlenských štátoch eurozóny kam patria naši susedia z Vyšehradskej štvorky? Dôvodov je viacero, ako nesúlad nadnárodnej menovej politiky ECB a fiškálnej politiky slovenskej vlády, ako aj vyššie ceny potravín ktoré v štruktúre výdavkov našich domácnosti majú najväčší podiel. S prvým dôvodom neurobíme nič, keďže úrokové sadzby v eurozóne sú vecou menovej politiky ECB a pokiaľ ide o ceny potravín, vláda sa opakovane „vyhráža“ že uskutoční konkrétne opatrenia na ich pokles, keďže sú vyššie ako v štátoch s vyššími mzdami a dôchodkami. Ceny potravín ako aj energii a teda ich inflácia patria do jadrovej inflácie, voči ktorej nevie menová politika centrálnej banky a teda jej úrokové sadzby účinne zasiahnuť a preto na jej percentá sa nemôžeme spoľahnúť.

Víkendový charakter práce s príplatkami

Čo teda môže u nás ceny potravín znížiť, si teda kladieme oprávnenú otázku? Určite nižšie ceny energií a vôbec všetko čo priamo zvyšuje náklady farmárov, spracovateľov a obchodníkov kam patria aj mzdy a celý rad príplatkov, keďže ich zamestnanci pracujú aj cez víkendy a niektorí aj v noci, čo výrazne zvyšuje mzdové náklady agrárneho sektora. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá sleduje ceny obilnín, mliečnych výrobkov, zeleniny, mäsa a cukru tvrdí, že tieto klesli o 10 percent pod úrovňou roku 2022 a preto sa v tomto roku očakáva medziročný nárast cien potravín len o 4,5 percenta, čo je menej ako nominálny rast miezd. Najväčší nárast cien vykazuje cukor až o 40 percent, k výraznejšiemu poklesu cien dochádza v obilninách, olejninách, ako aj v mliečnych výrobkoch. Koľko sa na cenách podieľajú formy kontraktu medzi výrobcami a predajcami týkajúce sa aj ich dĺžky a doby fixácie ceny, nevieme keďže sú vecou vzájomnej obchodnej politiky. Z dôvodu očakávaného poklesu inflácie a teda rastu reálnych miezd a napokon aj penzii sa nedá predpokladať, že ceny potravín klesnú na pôvodnú úroveň. Treba tak počítať, že ceny sa zvýšia minimálne na spomínaných viac ako 4 percentá.

Letný pokles úrokov ECB s otáznikmi

Podľa posledného vyjadrenia prezidentky ECB Christine Lagardovej by s úroky centrálnej banky mali znižovať od leta tohto roku. Všetko však bude závisieť len od vývoja jadrovej inflácie, ktorá je odrazom fiškálnej politiky národných vlád, ktoré pokiaľ nebudú v súlade s rastom produktivity práce a teda s rastom HDP bude pokles inflácie určite brzdiť a teda ECB môže jej predstavu o znižovaní jej úrokových sadzieb korigovať. Najnovšie môžu infláciu ovplyvniť aj narastajúce problémy v dodavateľsko-odberateľských vzťahoch týkajúce sa dopravy, keďže z dôvodu vojenských konfliktoch sa predlžujú dopravné cesty a teda aj ceny ich prepravy.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply