Pozri, kto to hovorí, alebo keď Kiska konšpiruje

· Čas čítania: 3 min.
foto: screenshot

Selektívny prístup mainstreamových médií je zjavnejší a viditeľnejší vtedy, keď je „spovedaný“ niektorý z chránených politikov. Ak by rovnaké slová adresoval napr. Robert Fico, médiá by reagovali inak. Bývalý predseda vlády napr. pred dvomi len spomenul meno Georgea Sorosa a už bol označený za konšpirátora. Keď teraz obľúbenec a chránenec mainstreamových médií Andrej Kiska hovorí nepodložené tvrdenia, titulky nekričia: Kiska konšpiruje. Rozhodne nekričia pri jeho kauzách s takou razanciou a permanenciou, ako by to bolo pri politikovi, ktorý im nevyhovuje.

„Mimochodom najhoršia bola správa, ktorú som dostal z jedného ministerstva, že teraz dostali príkazom už len skartovať všetko, čo tam nemusí zostať,“ citovala reportérka SME Zuzana Kovačič Hanzelová jeden z výrokov Andreja Kisku. Keby to bolo v opačnom garde, a povedal by to niekto z opozičných strán smerom k vláde Ivety Radičovej, Kovačič Hanzelová, prípadne neskôr ďalšie médiá, by nepochybne dodali poznámku o tom, že respondent hlása konšpiračné teórie. Mainstream by bol plný titulkov o tom, ako osoba, ktorá hovorí o tom, že Radičovej vláda vykonáva proces skartovania dokumentov, nechutne konšpiruje. No, akoby predtým, než sa v mainstreamových médiách napíšu titulky, sa pozerá na to, kto to hovorí.
Bývalý prezident, ktorý čelí množstvu škandálov, hovoril v TV SME o tom, že po takýchto zisteniach nepodnikol žiadne kroky. „Na to sa nedá dať trestné oznámenie, pretože ak sa niečo skartuje, tak sa môže skartovať len to, čo je v zmysle zákona. To, čo zmluvy musia byť archivované, každý dokument má nejakú dĺžku archivácie v zmysle zákona. Skartovalo sa všetko to, čo sa skartovať v zmysle zákona môže a čo by strane SMER, resp. tým, ktorí to ministerstvo roky viedli, mohlo ublížiť. Ale na toto sa nedá dať trestné oznámenie,“ povedal s tým, že odmietol konkretizovať, z ktorého ministerstva mu prišlo takéto echo. A ďalej po tom nepátrala ani Kovačič Hanzelová. No keď „grilovala“ Štefana Harabina pred prezidentskými voľbami, pýtala sa ho na tú istú otázku niekoľkokrát. Ku Kiskovi len mierne. A iba sa letmo opýtala, či nejde o strašenie. „Však oni vládli, vedeli, že budú vládnuť… Možno, že toto sa teraz všetko skartováva,“ reagoval exprezident s tým, že vymyslel aj nový pojem: silné skartovanie. Pozornému čitateľovi a divákovi neušlo ani Kiskom spomenuté slovo „možno“. „To znamená, každá jedna zmluva, ktorá má svoje drafty, ktorá má svoje návrhy, tak to sú presne veci, ktoré podľa môjho názoru sa teraz skartovávajú veľmi silne,“ dodal Kiska. Dokedy budú médiá hlavného prúdu pristupovať k žurnalistike selektívne? Uplatňovaním selektívnej spravodlivosti, selektívnej slušnosti, selektívnej žurnalistiky nepôsobia dojmom slobodných médií, ale tlačových orgánov konkrétnych politických strán, ich predstaviteľov a sponzorov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár