PRÁZDNO

· Čas čítania: 6 min.
foto: archív

Nevieme. Nevieme. Nevieme. V tejto perióde vývoja čohosi, čo je označené ako pandémia, je to najpresnejšie hodnotenie skúsenosti s možnosťou priameho ohrozenia existencie samotnej civilizácie. Všetky informácie sa menia z hodiny na hodinu, čo bola včera pravda, môže byť zajtra označené ako lož. A je tu ešte jedna nespochybniteľná realita: s bezprecedentnou rýchlosťou sa šíri strach a neistota. Každý deň začína vypĺňať prázdno.

Atmosféra zdesenia a davovej psychózy, vyľudnené mestá, uzavreté školy, inštitúcie aj hranice, panika s nedostatkom ochranných rúšok, neschopnosť koordinovaného a profesionálneho prístupu riadiacich štruktúr EÚ k riešeniu situácie v rámci členských krajín, mediálna traumatizácia neslýchaných rozmerov, zmätok a bezmocnosť. Toto je pochmúrny obraz prenášaný médiami v polovici marca roku 2020. Sme uvrhnutí do spletitého labyrintu informácií, kde prebieha metamorfóza reality do ilúzie a späť, kým nevytvoria jedno a to isté. K najvyššiemu stupňu stvorenia prichádza pravda všetkými z možných spôsobov. Čo sa to deje? V doterajšej fatamorgáne spotreby, rastu a domnelej uvedomelosti nebol čas uvedomiť si našu fatálnu nevedomosť. Každá generácia žije v presvedčení, že je inteligentnejšia ako tá pred ňou. Neznalosť je našou najväčšou zraniteľnosťou. Civilizácia jednotlivcov odpútaných od svojej vlastnej podstaty vedomia, civilizácia životne závislá od poznania „odniekiaľ“ namiesto poznania „zvnútra“ je vystavená nekonečným variantom možností, ako ňou manipulovať. Informačné stimuly, paralyzujú centrálnu nervovú sústavu ľudstva a vytvárajú zdegenerované masy neschopné vlastného úsudku.

Ľudia prirástli k televíznym obrazovkám a zmutovali s displejmi mobilov, kde hľadajú najpravdivejšiu, najzaručenejšiu a najrýchlejšiu odpoveď ako žiť. A práve toto je výsledkom globálneho testovania: ľudstvo mentálne ochrnulo. Tento stav vedie k postupnému paralyzovaniu životne dôležitých funkcií organizácie spoločnosti. Sú to ideálne podmienky na vytváranie kolosálnej destabilizácie na pokraji kolapsu – tu niekde môžu naplno prepuknúť celkom reálne, ale aj virtuálne pandémie s nedozernými následkami. Okrem preformátovania svetovej ekonomiky, prudkého poklesu celosvetového HDP a masívnej finančnej krízy sa na pozadí prelína viacero dejov. Súvisí s nimi niekoľko apokalyptických, odhaľujúcich skutočností (gr. apokalypsis – odhalenie, zjavenie skrytého). Tou prvou je, že genetické inžinierstvo a zásahy do najvyšších univerzálnych kompetencií sú extrémne nebezpečným zahrávaním sa s ohňom, akokoľvek čiastkovo prospešným.

Opakované recidívy nových vírusových ochorení za posledné dekády a ich potenciál prepuknúť do pandémie by mali byť veľmi vážnym varovným signálom. Samotní vedci sa nevedia dohodnúť na skutočných príčinách vzniku infekčných ochorení typu H1N1, MERS, SARS a podobne. Dodnes sa nevedia zhodnúť a určiť ani to, kde bolo epicentrum vzniku prototypu prasacej chrípky H1N1, ktorá v podobe španielskej chrípky infikovala takmer tretinu vtedajšej svetovej populácie s 50 až 100 miliónmi obetí. Nevedia ani to, či bola dôvodom takejto vysokej úmrtnosti cytokínová búrka alebo bakteriálna superinfekcia v preplnených táboroch so žalostnými hygienickými podmienkami. Ďalšou skutočnosťou, ktorá sa v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 a ochorením COVID-19 objavuje, je naliehanie na zavádzanie celoplošného očkovania agendou ID2020. Táto agenda primárne rieši digitalizáciu našej identifikácie. ID2020 je aliancia verejno-súkromných partnerov vrátane agentúr OSN. Agenda ID2020 je prepojená s organizáciou GAVI, čo je globálna aliancia pre vakcíny a imunizáciu. Spoločnosť GAVI podporuje WHO a jej hlavnými partnermi a sponzormi je farmaceutický priemysel, Accenture – spoločnosť globálneho riadenia, The Rockefeller Foundation, Microsoft a ďalšie. Na oficiálnych stránkach ID2020 sa uvádza, že „súčasné modely digitálneho ID nespĺňajú potreby každého. Spravidla sú archaické, neisté, chýba im primeraná ochrana súkromia a viac ako miliarda ľudí na celom svete je nedostupná“. Agenti Agendy ID2020 už vopred vypracovali tzv. Katalytický fond, ktorý ponúka poradenské služby na urýchlenie zavádzania digitálnych identifikačných údajov. A v tejto súvislosti tu máme ďalšiu z mnohých zvláštností. Agenti Agendy 2020 v októbri 2019 v spolupráci s Centrom pre bezpečnosť zdravia Johna Hopkinsa (CHS) uskutočnili pandemické cvičenie s názvom Event 201 s partnermi ako je Svetové hospodárske fórum a Nadácia Billa & Melindy Gatesovcov.

Cieľom tohto pandemického cvičenia na vysokej úrovni bolo podľa oficiálnych správ CHS ilustrovanie oblastí, v ktorých bude potrebné nadviazať verejno-súkromné partnerstvá počas reakcie na závažnú pandémiu, aby sa tak zmiernili rozsiahle hospodárske a spoločenské dôsledky. Čítate dobre: v New Yorku sa 18. októbra 2019 zišli elitní experti, aby modelovali fiktívnu pandémiu koronavírusov. Toto cvičenie podľa ich vlastných slov poukázalo na výzvy v oblasti pripravenosti a reakcie, ktoré by sa mohli vyskytnúť pri veľmi vážnej pandémii. Táto simulácia pracovala s falošným novým koronavírusom. O dva a pol mesiaca nasledovalo prvé oficiálne nahlásenie nového koronavírusu – bolo to 31. decembra 2019 v čínskom Wu-chane. Dňa 11. marca 2020 WHO vyhlásila koronavírus SARS-CoV-2 za pandémiu. Ako jeho nové epicentrum označili 13. marca 2020 Európu, kde bolo v tomto čase najviac postihnuté Taliansko. Ako príčina prenosu z ďalekej Číny sa oficiálne uvádza cestovný ruch, ako najviac postihnutú skupinu označujú najmä izolovaných starých ľudí. Žiadne médium neuviedlo dôvod, ako a kým boli v Taliansku infikovaní práve starí a osamelí ľudia.

Otáznikov ostáva nesporne viac ako odpovedí, no jedno je isté. Scenár a predpoveď o tom, že už čoskoro nastane medzinárodná kríza, chaos a ľudia budú sami naliehavo žiadať riešenie, je dnes realitou. Všetci dychtia po nových a nových informáciách, ktoré nemajú žiadnu šancu spracovať. Šíri sa obrovská vlna strachu, neistoty a neurózy. To, čo ju najviac rozviruje, je panický strach z neznámeho. V čí prospech? Toto sa deje v pravidelných intervaloch: vždy globálny nástup, a potom globálne vyšumenie katastrofických správ, ktoré vždy na začiatku ohlasujú príchod kataklizmy nevídaných rozmerov. Obyvatelia Európy sú vystavení takej informačnej neuróze, že pod jej tlakom sa dožadujú opatrení zavádzajúcich stupňovanie kontroly a obmedzovania slobody. Samotní ľudia tlieskajú, že sú uvalení do karantén. O správach zo všetkých médií chrliacich tie isté informácie sa predsa ni­kdy nepochybuje, informácie sa bezvýhradne prijímajú.

Položme si otázku: spôsobí exponenciálne násobenie (či už pravdivých alebo nepravdivých) hrôzostrašných správ o nedostatočných kapacitách nemocníc, preplnení JIS a umieraní ľudí bez účinnej lekárskej starostlivosti reálne odľahčenie na oddeleniach JIS alebo ich, naopak, paralyzuje? Na tomto princípe sa vedú hakerské útoky DDoS, keď webová stránka padá pod návalom zahltenia požiadavkami. My sme pod globálnym informačným útokom a málokto je schopný a ochotný pripustiť si túto realitu. Testovacie procesy skúmajúce globálne reakcie na správu a dramaturgiu plánovania príčin a dôsledkov sú v plnom prúde, prípravné cvičenia sú konkrétne a prenikli do reálneho sveta, ochromujú fungovanie spoločnosti a spôsobujú povodeň s nepredstaviteľnými škodami. Kto vám dnes alebo zajtra uverí, že sa dva a pol mesiaca pred vypuknutím vírusu v špeciálnych podmienkach simulovalo jeho globálne pôsobenie v podobe pandémie? Hollywoodske filmy o biologickej katastrofe sa stávajú súčasťou životov a aj vďaka nim a súčasným správam sa už všetci bez zdráhania nechali presvedčiť, že ich život je v priamom ohrození, nevnímajúc racionálne argumenty a slová lekárov. Ľudia podľahli fanatickej viere v to, že sa všetko musia okamžite dozvedieť, že ich životy závisia od toho, čo prinesú najnovšie správy. Lenže to je tragický omyl. Naše šťastie a pokoj nikdy nespočíva v tom, že vieme, ale v tom, že si uvedomujeme.  

Tibor Eliot Rostas

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár