Prečo Američania nevystupujú agresívne voči Číne

· Čas čítania: 6 min.

Ruslan Chubijev na portáli iarex vysvetľuje prečo Američania nebudú agresívne vystupovať voči Číne. Čínsky ekonomický zázrak, ktorého sme dnes svedkami sa začal kvôli niektorým faktorom. V prvom rade USA súhlasili s tým, aby západní investori vkladali svoje peniaze do čínskych technológii, čínskej ekonomiky a aby sa umožnil čínskemu exportu prístup k americkému trhu.

Spočiatku Číňania len skúšali svoje možnosti a čínsky export bol nízky. Keď však americké korporácie videli, aké perspektívy im môže priniesť čínsky trh, vrátane procesu prenesenia americkej výroby do Ázie, rozhodli sa Američania zastrešiť celý tento proces. No všetko nevyšlo tak, ako si Američania predstavovali.

Američanom vyhovovali otrocké pracovné podmienky v Číne a vidina obrovských príjmov. Nová kolónia potrebovala len ohraničený export technológii a za odmenu sľubovala obrovské zisky. Na varovné hlasy niektorých amerických odborníkov, ktorí už pred takmer 30 rokmi tvrdili, že tento proces sa môže skončiť oslabením hegemónneho postavenia USA, finančné korporácie reagovali bagatelizovaním celého problému. Neexistuje totiž nič, čo by pri vidine 1000 % zisku dokázalo amerického biznismena zastaviť.

Takže sa ekonomické kontakty medzi Čínou a USA začali rozširovať, do USA smerovalo čoraz viac tovaru a Číňania sa dostávali k moderným americkým a západným technológiám. Číňania okrem amerického trhu začali expandovať aj na európske trhy, pozície v Ázii majú tradične Číňania viac menej pod kontrolou. Situácia v USA nakoniec vyvrcholila do stavu, pred ktorým pred 30 rokmi vystríhali poslední rozumní Američania starej školy – že spolupráca s Čínou nakoniec USA pohltí a zapríčiní množstvo problémov. Dnes je už Američanom zbytočné plakať nad rozliatym mliekom.

V súčasnosti export Číňanov do USA stále vysoko prevyšuje export Číňanov do Európy, aj keď sa Američania snažia svoju závislosť na Číne zmenšiť. Američania si zvykli na to, že všetko kúpia za lacný peniaz v Číne a stali sa tak od Číny závislí. Stratili alternatívu a ich možnosti sa značne obmedzili.

Pred niekoľkými rokmi vyšlo na základe správy Ministerstva obrany USA najavo, že kľúčová priemyselná produkcia nevyhnutná pre funkčné pôsobenie amerických ozbrojených síl je totálne závislá od dodávok z Číny. Jednoducho povedané, Číňanom stačí prestať dodávať potrebné komponenty Američanom a americký zbrojársky priemysel bude mať nepríjemné problémy, ďalšia bezpečnostná otázka sa týka spoľahlivosti dodávaných čínskych komponentov.

To, že Američania preniesli svoju výrobu do Číny prinieslo so sebou deindustrializáciu USA. Už sa neoplatí vyrábať v USA, keď je možné lacno a s veľkým ziskom vyrábať v Číne. A tak Američania žnú čo si zasiali. Sú závislí od Číňanov, vyčerpaní svojou zahraničnou politikou, zápas s Ruskom v hybridnej vojne sa nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali a americký priemysel je v hlbokom útlme. Tieto skutočnosti kardinálne menia celú situáciu.

Na začiatku 90 rokov Američania zaútočili na Irak. Väčšina vojenských odborníkov s udivením sledovala fakt, že iracké letectvo reagovalo veľmi sporadicky a do väčšej leteckej bitky s Američanmi sa ani nedostali. Západ však nikdy netvrdil, že iracké letectvo zničil. Objavili sa názory, že irackí piloti z elitných rodín odmietali bojovať na strane Husajna, alebo že letecká prevaha Západu bola tak vysoká, že irackí piloti odmietali bojovať.

Až o niekoľko rokov izraelskí odborníci uviedli, že z 331 irackých lietadiel nebolo z veľkej časti schopných vojenského nasadenia, pretože zradcovia v irackej armáde vykonali rad sabotáži, takže väčšina irackých lietadiel nemohla odštartovať. Sabotáže sa uskutočnili aj v irackej protivzdušnej obrane a v raketových vojskách, takže iracké systémy PVO a rakety mali problémy s navádzaním. Podobné udalosti sa odohrali aj v Sýrii, kde Američania jednoducho podplatili časť sýrskych dôstojníkov, ktorí sami ničili vlastnú výzbroj, alebo odovzdali kľúče od vojenských skladov priamo teroristom a sami prešli na protiasadovskú stranu.

A dnes sa niečo podobné stalo Američanom. Po nástupe Donalda Trumpa americký Kongres venoval pozornosť bojaschopnosti americkej armády. Vyšlo najavo, že väčšina amerických firiem, ktorá pred približne 30 rokmi vyrábala americké zbrane dnes neexistuje. Väčšina náhradných dielov do amerických konvenčných zbraní sa vyrába v Číne. Dokonca aj neprijateľné množstvo elektronických čipov v počítačoch amerických rakiet bolo vytvorených v Číne. Takmer celá elektronika vrtuľníkov Sh-60B, Apache, transportných lietadiel S-130J, amerických nákladných P-8A pochádza z Číny, rovnako ako elektronika v amerických stíhačkách F-15 a F-16. Čínske komponenty sú základom noktovizorov i GPS systémov, čo je z hľadiska bezpečnosti Američanov naozaj alarmujúce.

Čínske komponenty do americkej výzbroje prúdia už viac ako 30 rokov. Na základe korupcie amerických politikov a bezpečnostných expertov. Ukázalo sa, že aj elektronické komponenty z Južnej Kórey a Japonska majú takisto v mnohých prípadoch čínsky pôvod. Vidina vysokého zisku sa pre Američanov ukázala byť priveľkým lákadlom a Číňania si spokojne mädlia ruky, pretože nenápadne infiltrovali časť amerického bezpečnostného systému.

Ale ani americká kontrarozviedka nespí a pracuje. To s akou vervou problém s čínskou infiltráciou Američania riešia je nepriamym dôkazom skutočnosti, že Američania problémy majú. Pokiaľ by išlo len o problém pri výrobe čínskych syntetických tkanív, z ktorých sa šijú americké uniformy, (mimochodom tiež najmä v Číne) , až také zlé by to nebolo. Lenže ako už bolo povedané, čínske komponenty sú súčasťou aj elektroniky v amerických zbraniach a to už problém naozaj pre Američanov predstavuje.

Pokiaľ Washington politicky prikazoval svetu ako treba politicky korektne existovať, jeho vlastné vojenské korporácie v hnaní sa za ziskom oslabili kľúčový bezpečnostný a mocenský sektor krajiny. Netreba pripomínať, že oveľa väčšie problémy sa kvôli čínskym výrobkom prejavujú v civilnom sektore, ktorý je totálne od čínskych dodávok závislý. Ďalším problémom je pre Američanov aj to, že pre väčšinu počítačových odborníkov v USA sú materskými jazykmi ruština a čínština, angličtinu títo odborníci používajú len ako dorozumievací jazyk medzi sebou. Americká rozviedka je presvedčená o smrteľnej hrozbe zo strany ruských hackerov, otázne je nakoľko nebezpeční môžu byť čínski hackeri, o ktorých americká rozviedka radšej ani nehovorí.

Politika amerických korporácii najmä v čase Obamovho prezidentovania uštedrila teda americkej bezpečnosti tak silný úder, aký ani Číňania a ani Rusi neočakávali. Donald Trump tieto problémy vidí a snaží sa riešiť najväčšie problémy. To čo ale takmer 30 rokov úspešne podkopávali americké korporácie z dôvodu vidiny vysokých ziskov, nie je možné vyriešiť hneď, najmä nie v čase, kedy v USA ďalej pokračuje mocenský zápas medzi Trumpom a protitrumpovskými elitami.

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/preco-americania-nevystupuju-agresivne-voci-cine/1714373

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Pridaj komentár