Priebeh parlamentných volieb v Rusku sa aktívne snažili ovplyvniť zo zahraničia

Parlamentné voľby v Rusku, na ktorých sa zúčastnilo 14 politických strán a ktoré sa konali v priebehu troch dní /17. – 19.  septembra/, skončili víťazstvom prezidentskej strany „Jednotné Rusko“, ktorá získala 49,85% hlasov voličov. Na druhom mieste skončila Komunistická strana – 18,96%, na treťom Liberálno-demokratická strana – 7,50% a do dolnej komory parlamentu sa ešte dostala strana „Spravodlivé Rusko – Za pravdu“ – 7,44% a strana „Noví ľudia“ – 5,33% hlasov.

Ostatné strany sa do parlamentu nedostali. Strana dôchodcov získala 2,46 %, „Jablko“ – 1,33 %, „Komunisti Ruska“ – 1,27 %, „Zelení“ – 0,91 %, „Rodina“ /“Vlasť“/ – 0,80 %, Ruská strana slobody a spravodlivosti – 0,77 %, Zelená alternatíva – 0,63, Strana rastu 0,51 % a Občianska platforma – 0,15 %. Okrem „straníckych“, sa uskutočnili voľby aj v jednomandátových okrskoch. „Jednotné Rusko“ vyhralo v 198 okrskoch, Komunistická strana v 9, „Spravodlivé Rusko – Za pravdu“ v 8, Liberálnodemokratická strana v 2, „Rodina“ /“Vlasť“/, „Občianska platforma“ a Strana rastu budú mať po jednom poslancovi a do parlamentu sa dostanú ešte aj piati nezávislí kandidáti.

Na voľbách sa zúčastnilo 51,68% voličov, čo je o štyri percenta viac, ako pred 4 rokmi. Sú to ešte predbežné výsledky a v piatok, 24. septembra, Ústredná volebná komisia Ruska oficiálne potvrdí výsledky volieb. Volebný program bol pomerne rozsiahly: občania Ruska v nedeľu volili hlavy deviatich federálnych regiónov /tri republiky, jeden kraj a päť oblastí/ a 39 regionálnych parlamentov. V niektorých regiónoch sa uskutočnili aj komunálne voľby.

Úplne očakávane európske maisntreamové média spustili ohlušujúce protiruské, rusofóbske zavíjanie a strašenie, výmysly a nezmysly. Podotýkali, že Putinova strana si síce udržala väčšinu v parlamente, ale oproti predošlým voľbám stratila zopár percent. Niektorí slovenskí mainstreamoví „humoristi“ dokonca ponúkli verziu, že na výsledku „Jednotného Ruska“ sa  podpísali tvrdenia o korupcii od väzneného opozičného „lídra“ Alexeja Navaľného, ktorého popularita v Rusku je takmer nulová.

Liberálno-rusofóbske média podotýkali, že kandidovať nemohli „najhlasnejší kritici Kremľa“, pričom okrem Navaľného, ktorý je vo väzení, nedokázali označiť žiadnu, aj keď len jednu, „hlasnú trúbu“, ktorej Kremeľ nedovolil kandidovať… Prirodzene sa objavilo veľa správ o falšovaní výsledkov, ale tie sa začali objavovať… ešte pred začiatkom volieb. Ruská Ústredná volebná komisia tieto správy poprela a zverejnila prípady, kedy naozaj došlo k pokusom o narušenie normálneho priebehu volieb.

Za neplatných bolo uznaných 8 539 hlasovacích lístkov v 54 volebných okrskoch v 17 regiónoch krajiny. Zistili 12 prípadov pokusov o nezákonné vkladanie hlasovacích lístkov do urien v 8 regiónoch štátu. Vo všetkých inkriminovaných okrskoch boli ihneď zbavení funkcií predsedovia volebných komisií. Na ministerstve vnútra Ruska uviedli, že tieto porušenia neovplyvnili ani priebeh, ani výsledky hlasovania.

Ruské úrady informovali nielen o jednotlivých pokusoch o porušenie priebehu volieb vnútri krajiny, ale aj o obrovskom tlaku zo zahraničia, o masívnych hakerskych útokoch z územia viacerých štátov, hlavne, z USA, EÚ a Ukrajiny, cieľom ktorých bolo prekaziť normálny priebeh volieb a ovplyvňovanie ich výsledkov.

Európski „experti“ a mainstream „hysteričili“ kvôli tomu, že po prvý krát od roku 1993 voľby nesledovali pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Dôvodom prečo odmietli prísť označili obmedzenia, ktoré prijali ruské úrady v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Nepriznali však to, že úplne rovnaké obmedzenia by kvôli pandémii počas volieb zaviedli v každej členskej krajine EÚ a v USA. Skutočná príčina neúčasti pozorovateľov OBSE na ruských voľbách bola však úplne iná.

Všetci vopred absolútne jasné vedeli, s akým výsledkom sa skončia ruské parlamentné voľby a že znova jasne vyhrá Putinove „Jednotné Rusko“. Avšak, keby pozorovatelia OBSE boli prítomní na voľbách, potom by museli uznať, že voľby boli slobodné a demokratické, k vážnejším porušeniam nedošlo a výsledky volieb sú platné. Ale keďže pozorovatelia do Ruska neprišli, mohli sa pokojne opierať na falošné správy a otvorené lži, ktoré šírili rusofóbske média a „pozorovatelia“ z radov ruskej opozície, štedro zaplatenej európskymi „sponzormi“. A potom mohli vyhlásiť, že ruské voľby boli zmanipulované a výsledky sfalšované. Niektoré metódy európskych politikov pripomínajú hlúpe a naivné správanie sa tých najmladších detí počas hier na pieskovisku…

Ruské úrady podotkli, že medzinárodní pozorovatelia do Ruska v dostatočnom počte predsa len prišli a preto sa mohli dostaviť aj pozorovatelia OBSE, keby chceli… Člen Ústrednej volebnej komisie Ruska Pavel Andrejev uviedol, že na Ústrednej volebnej komisii  sa akreditovalo 245 pozorovateľov z 59 štátov a 55 diplomatov, zamestnancov veľvyslanectiev svojich krajín v Moskve a do Ruska v úlohe pozorovateľov prišiel aj veľký počet zahraničných expertov z mnohých krajín. Čiže ten, kto chcel byť pozorovateľom – prišiel.

Kybernetickí volontéri Verejnej komory Ruska v priebehu troch volebných dní zaregistrovali vyše 14 tisíc falošných a skresľujúcich správ o priebehu volieb, z toho 4 tisíc v nedeľu,v hlavný volebný deň. V súvislosti s tým sa skupina poslancov Štátnej dumy obrátila na Generálnu prokuratúru Ruska so žiadosťou, aby 20 zahraničných mimovládok bolo uznaných za „neželateľné“ kvôli tomu, že šírili falošné správy o voľbách a snažili sa ovplyvniť ich priebeh a výsledky.

Informoval o tom predseda komisie Štátnej dumy pre vyšetrovanie faktov zahraničného miešania sa do vnútorných záležitostí Ruska, Vasilij Piskarev. Podotkol, že európske média a mimovládky aktívne vytvárali nátlak na občanov Ruska, aby ovplyvnili výsledky volieb. Vysvetlil, že práve preto jeho komisia pripravila návrh o uznaní týchto mimovládok za neželateľné na území Ruska.

Politológ, riaditeľ expertnej rady Fondu strategického rozvoja Igor Šatrov podotkol, že toto opatrenie by bolo absolútne adekvátne. „U nás sa obmedzujú iba na varovania a upozornenia, žiadajú vymazať falošné správy, ale mnohí ignorujú tieto požiadavky. Preto treba podniknúť razantnejšie opatrenia, ako to robia vo mnohých štátoch. Keď vidíme, že sa niekto reálne snaží ovplyvniť politický systém nášho štátu, reálne sa mieša do vnútorných záležitostí štátu, naše opatrenia by mali byť dosť prísne. Napríklad, v USA sa vôbec nemaznajú a za podobné „priestupky“ posielajú do väzenia“, podotkol Igor Šatrov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Итоги голосования планируют подвести в пятницу, RIA-Novosti, 20.9.2021
(2) Подведение итогов единого дня голосования – 2021. Онлайн, TASS, 20.9.2021
(3) В Госдуму прошли представители восьми партий, Interfax, 20.9.2021
(4) „Нужны жесткие меры“. Политолог о вмешательстве иностранных НПО в выборы, RIA-Novosti, 20.9.2021
(5) Предварительные итоги выборов: кто проходит в Думу, кто избран губернатором, RG, 20.9.2021
(6) Выборы 2021 онлайн: результаты по Госдуме, губернаторам, заксобраниям, MK, 20.9.2021
(7) Pоссии выборы больше всего обсуждают в Москве, RIA-Novosti, 18.9.2021
(8) https://t.me/komisgd/232

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár