Prípravy na digitálne euro vrcholia

Aj kvôli rastúcej popularite kryptomien začali centrálne banky pripravovať vlastné projekty digitálnych mien. Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ testuje digitálnu podobu peňazí interne, tento rok by mala komisia predstaviť návrh legislatívy pre vytvorenie virtuálnej podoby euromincí a bankoviek.

Digitálne euro je projekt Eurosystému, ktorého cieľom je vytvoriť vlastnú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC). Na rozdiel od eura v digitálnej podobe, ktoré už v súčasnosti existuje a môže mať formu elektronických peňazí, či vkladov v banke, digitálne euro by vydával priamo Eurosystém,“ uvádza Národná banka Slovenska (NBS). Rozdiel od dnešnej elektronickej podoby eura spočíva v tom, že vklad „neleží“ v komerčnej banke, ale priamo v centrálnej banke. Vlastník digitálnej euro-peňaženky sa tak stane klientom NBS.

Podľa nej by táto nová mena nemala nahradiť hotovosť, bola by len jej doplnkom. NBS by každému občanovi alebo právnemu subjektu na Slovensku zriadila účet, resp. digitálnu peňaženku a ponúkla aplikáciu, ktorá s ňou bude komunikovať. Každý občan bude môcť premeniť svoje prostriedky v pomere 1:1 na digitálne euro alebo naspäť. Objem prostriedkov v digitálnej peňaženky bude s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzený, tak aby digitálna mena neplnila funkciu uchovávania hodnoty, ale predovšetkým funkciu transakčnú, upresňuje NBS.

 

Výskumná fáza

O definitívnej podobe eura by sa malo rozhodnúť v októbri 2023 na Rade guvernérov ECB. Od r. 2021 prebieha výskumná fáza, v ktorej sa zisťujú koncepčné možnosti, spôsob distribúcie či potenciálny vplyv na trh. Centrálni bankári odôvodňujú zámer vzniku digitálneho eura tým, že ľudia čoraz menej využívajú hotovosť. Zároveň však nechcú, aby stratili vplyv na bezhotovostné platby. Väčšina spoločností v súčasnosti, ktorá zabezpečuje takéto transakcie, totiž sídli mimo eurozóny, čím štáty postupne strácajú vplyv na celý finančný systém.

Na druhej strane niektorí odborníci spochybňujú tento zámer ECB.

„Ak to má byť ďalší platobný prostriedok, ako uvádzajú, tak z môjho pohľadu je celkom otázne, čo je vlastne cieľom. Aj dnešné eurá sú totiž dosť „digitálne“. A keby som len previedol eurá z bežnej banky na účet akejsi digitálnej euro peňaženky vytvorenej povedzme ECB a nejako tým potom platil, v zásade by som oproti platobným bránam a kartám nevidel rozdiel,“ tvrdí Lukáš Kosno z portálu Živé.sk.

Ako ďalej dodáva, centrálna banka by musela financovať technický systém a starať sa oň, kým dnes to robia komerčné banky či kartové spoločnosti. Kritici digitálneho eura okrem iného tvrdia, že po jeho zavedení by ľudia stratili časť zo svojho súkromia a štáty by tak mali oveľa väčší prehľad o peniazoch a ich využívaní každého jedného občana.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Digital euro; ecb.euroba.eu

(2) Digitálne euro sa zavedie najskôr v roku 2025. Čo o ňom potrebujete vedieť?; banky.sk; 26.05.2022

(3) Digitálne euro: nevyhnutná technická inovácia alebo prostriedok na kontrolu ľudí?, aktuality.sk; 16.8.202

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply