Program dolárových injekcií ovplyvní mediálny trh v Maďarsku

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Jediným konzistentným princípom zahraničnej politiky Spojených štátov a jej skutočných tvorcov v pozadí je pokrytectvo. Skvelým príkladom je pripravovaný washingtonský zásah neďaleko nás, v strednej Európe. V tom istom týždni, keď americké ministerstvo spravodlivosti požadovalo, aby sa sieť RT America zaregistrovala ako zahraničný agent (teda propagandistická entita), Úrad pre demokraciu, ľudské práva a prácu (DNL) amerického ministerstva zahraničia oznámil, že spúšťa program značných zásahov do médií svojho „transatlantického kolegu“ – Maďarska. Manipulácia na americkej pôde teda povolená nie je, kým americký program na manipuláciu maďarských domácich záležitostí je podľa ich vlastných slov priam nutný.

Program washingtonského ministerstva zahraničia zašle 750 tisíc dolárov vybraným maďarským médiám, aby sa „zvýšil prístup občanov k objektívnym informáciám o domácich a globálnych problémoch v Maďarsku.“ Na základe čoho vyberú Spojené štáty tých „dobrých a zlých novinárov“ v maďarskom mediálnom prostredí? Odkedy má určitá vláda právo určiť, čo je „objektívne“ v inom štáte? Maďarsko sa tak zrejme dostáva na zoznam krajín, určených pre „farebnú revolúciu“ (či tichú alebo hlučnejšiu), pretože nejde plne podľa predstáv skrytej vrchnosti a v určitých smeroch sa vzpiera.

Súdruhovia s náterom demokracie

Ciele programu vlády USA v Maďarsku deklarujú: „Program by mal zlepšiť kvalitu lokálnych, tradičných a online médií a zvýšiť prístup verejnosti k spoľahlivým a objektívnym informáciám… Projekt sa koncentruje na dopady, ktoré vedú k demokratickým reformám a mali by mať potenciál vytrvalosti nad rámec poskytnutých zdrojov.“ Úrad ministerstva takisto vo svojej „misii“ vyzýva potenciálnych darcov (poskytovateľov grantov) k „podpore demokracie a ochrane ľudských práv na celom svete.“ Keďže však má stredná Európa svoj importovaný a predstieraný systém demokracie už tri dekády, je náročné pre americké „ódy“ identifikovať a zdôvodniť voľbu médií, ktoré budú správne (teda dotované) a ktoré nesprávne (vytlačené na perifériu). Realitou je, že americký program zabezpečí, aby maďarské médiá opäť pretláčali vôľu veľmoci, a tým pokračovali v stopách Sovietskeho zväzu v minulosti.

Viktor Orbán bol podporovateľom Donalda Trumpa ako jeden z mála európskych predstaviteľov. Otvorene obdivoval jeho postoj k prevažne moslimskému prisťahovalectvu, ktoré sa ukázalo byť katastrofou pre toľko európskych štátov. Fidesz tak môže byť vcelku prekvapený, keď v októbri Trump chválil Orbána ako „silného a statočného maďarského premiéra“ a onedlho jeho ministerstvo zahraničia spúšťa program, ktorý narúša maďarskú národnú suverenitu zásahmi na mediálnom trhu. Ale pozor! Nejde o žiadne schizofrenické konanie. Jedná sa o konzistentnú politiku internacionálnej moci, ktorá stojí a vládne aj nad samotnou americkou vládou a americkým prezidentom.

Pramene:
[1] Notice of Funding Opportunity (NOFO): Supporting Objective Media in Hungary (Announcement of funding opportunity number DRLA-DRLAQM-18-032); autor: Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL); state.gov (Catalog of Federal Domestic Assistance Number: 19.345), 7.11.2017
[2] Russian Network RT Will Register as a Foreign Agent After U.S. Request; autor: Paul Sonne; The Wall Street Journal, 9.11.2017
[3] Hungary’s Prime Minister Viktor Orban praises Donald Trump’s ‚America First‘ nationalism; autor: Tom Batchelor; The Independent, 23.1.2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

3 Responses

    • epshark, vy ste čecháčkovský web, podporujúci zlo vo svete uverejňujete články a vízie emerických neoconov napr. prekladate pamflety z Gatestone Institute, kde je zakladateľ John Robert Bolton!
      Bolton je známy svojimi konzervatívnymi názormi na zahraničnú politiku. Podporuje tvrdú líniu vo vzťahu k krajinám takzvanej „osi zla“: Severnej Kórei, Iránu a Kube, ako aj voči Rusku a jeho spojencom. Najmä v roku 2002 obvinil kubánske vedenie a osobne Castra s vývozom biologických zbraní do „rogue krajín“. V roku 2003 sa stal aktívnym podporovateľom invázie do Iraku. V máji 2007 Bolton vyzval americkú prezidentskú administratívu, aby čo najskôr uskutočnila vojenskú operáciu proti Iránu [2] – čeští chudáčkové asi nemají čtenáře….

  • „Na základe čoho vyberú Spojené štáty tých „dobrých a zlých novinárov“ v maďarskom mediálnom prostredí?“ -to je dobrá otázka, odpoveď je jednoduchá, – na základe doporučení neziskoviek v Maďarsku, ktoré stále naplno fungujú.! Igen?

Pridaj komentár