Putin zavádza kryptorubeľ

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Najprv zatracovaný, dnes žiadaný: ruské vedenie chce zaviesť vlastnú kryptovalutu, tzv. „kryptorubeľ“. Ten však vykazuje výrazné odlišnosti v porovnaní s bitcoinom a spol.

Pavel je bitcoinový špekulant z presvedčenia. „Vždy, keď mám peňazí nazvyš, kupujem bitcoiny. Mám tak celkom slušný vedľajší zárobok,“ hovorí 29-ročný Moskovčan, ktorý si zarába na živobytie predovšetkým kreovaním a administráciou webových stránok. Nepovažuje sa síce za virtuóza v svojom remesle, ale zatiaľ vraj obchody bežia celkom dobre, dodáva spokojne.

Naopak, ruské vedenie sa voči vzostupu kryptovalút dlhodobo stavalo nedôverčivo. Anonymita a decentralizovanosť platobných stykov boli Moskve odjakživa podozrivé. Meny boli kritizované ako zdroj financovania extrémistov a teroristov – čiastočne aj odôvodnene. Navyše sa vôbec nedal predpovedať vývoj konkrétneho kurzu.

Riaditeľka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina začiatkom septembra porovnala pokračujúci kurzový nárast bitcoinu so „zlatou horúčkou“ v Kalifornii XIX. storočia. Znepokojuje ju, že digitálne peniaze sú čoraz viac využívané v platobnom styku. „Nepripustíme používanie kryptovaluty ako náhrady za peniaze.“ oznámila Nabiullina. Jej zástupca Sergej Švecov chcel navyše bezodkladne blokovať dokonca internetové stránky, ktoré obchodovali s takýmito menami.

Teraz uskutočnila ruská vláda 180-stupňový obrat: jeho pôvodcom je zrejme sám prezident Vladimir Putin, ktorý sa zo slov ruského vicepremiéra Igora Šuvalova údajne už dávnejšie nakazil „digitálnou horúčkou“. Putin sa vskutku už v júni počas petrohradského hospodárskeho fóra stretol so zakladateľom druhej najväčšej kryptovaluty Ethereum, Vitalikom Buterinom.

Počas zasadania vlády k tejto téme minulý týždeň vyzval šéf Kremľa k tomu, aby sa prevzalo riadenie tohto procesu. „Dohodli sme sa na nasledovnom: štát prevezme reguláciu nad emisiou kryptovalút, ich ťažbou a obehom. Štát to všetko musí vziať pod kontrolu,“ ozrejmil minister financií Anton Siluanov predmetný koncept.

Môže to byť motivované viacerými úvahami: stúpajúcu popularitu bitcoinu zatiaľ neohrozila ani jeho rozšírená mediálna kritika, ani jeho právne neistý status. Touto akciou sa Kremeľ prihlásil k ruskému pravidlu: „Keď nemôžeš ukontrolovať proces, postav sa do jeho čela“, ktoré je pripisované známemu ruskému vojvodcovi Alexandrovi Suvorovovi. Ak Rusko samo nezavedie čo najskôr digitálnu valutu, urobia tak jeho partneri v rámci Euroázijskej hospodárskej únie, potvrdil minister telekomunikácií Nikolaj Nikiforov túto myšlienku.

Navyše poskytuje anonymita kryptovalút Rusku ďalšie výhody, keďže pomocou nich môžu byť v prípade nutnosti obídené medzinárodné štruktúry. Zahraničná rozviedka USA CIA už vyslovila podozrenie, že rozhodnutie o kryptomenách bezprostredne súvisí s ruským štátnym záujmom. Generálny riaditeľ ruského E-money systému Sergej Solonin vidí v kryptorubli minimálne potenciálnu náhradu medzinárodnému systému bankových transakcií Swift. Odpojenie Ruska od systému Swift už bolo posudzované ako jedna zo sankčných možností.

Skutočne anonymným sa však kryptorubeľ vďaka svojej konfigurácii nestane. Zodpovednými za zavedenie kryptorubľa boli popri ministerstva financií menované ruská centrálna banka a finančný dozorný úrad Rosfinmonitoring. Kryptorubeľ má byť zameniteľný za reálne ruble, kúpa a predaj boli ruskou vládou zdanené 13 percentami. Presné výpočty nákladov zavedenia meny neexistujú.

Z ruského podnikateľského prostredia prichádzajú rôznorodé reakcie: zatiaľ čo niektorí finanční experti radia spolupracovať s už existujúcimi systémami digitálnych platieb na báze technológie blockchain, legalizovať ich obrat v Rusku a prilákať tým zahraničných investorov, „Spoločnosť rozvoja obchodného patriotizmu“ (Avanti) vyzvala Dumu k tomu, aby sa umožnil len obeh vlastného kontrolovateľného kryptorubľa. V opačnom prípade by podľa Avanti mohol byť podporený vznik šedej ekonomiky, korupcie, obchodu s drogami a terorizmu.

Preložené z: http://www.handelsblatt.com/finanzen/maerkte/devisen-rohstoffe/russland-schafft-eigene-digitalwaehrung-putin-fuehrt-den-krypto-rubel-ein/20464860.html

Poznámka redakcie: Praktickými aspektmi nakupovania, predávania a investovania s kryptomenami sa bude zaoberať pravidelný seriál, ktorý odštartujeme na našej webovej stránke od 6. novembra.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár