Rating prezidenta Zelenského klesá, pomaly ho predbehnú opozičníci

Foto: Focus.ia/Uz.ru

Popularita ukrajinského prezidenta stále klesá. Drvivá väčšina obyvateľov Ukrajiny sa presvedčila, že výmena papaláša, oligarchu, nacionalistu a rusofóba, Petra Porošenka za šoumena, herca a totálneho amatéra Volodymyra Zelenského, situáciu v krajine vôbec nenapravila. Súčasný prezident, ako aj jeho predchodca, nesplnil ani jeden zo svojich predvolebných sľubov: neukončil konflikt na Donbase, nezlepšil hospodársku a sociálnu situáciu v krajine, neskoncoval s divokou rusofóbiou, nezrušil „otroctvo“ Západu.

Ako nasvedčuje najnovší prieskum verejnej mienky, ktoré uskutočnil Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie a na ktorom sa zúčastnilo vyše tisíc ľudí zo všetkých regiónov Ukrajiny, už len necelá pätina obyvateľov Ukrajiny podporuje svojho súčasného prezidenta. Občania tak odprezentovali prezidentovi nelichotivý „rozsudok“, keď sa jeho popularita v priebehu poldruha roka znížila takmer štvornásobne.

Mnohí analytici poukazujú na nebezpečný fakt, že na druhom mieste sa znova ocitol úhlavný nepriateľ Zelenského, bývalý prezident Petro Porošenko. Vysvetľujú to tým, že Porošenko vlastne zjednocuje všetky sily radikálov, nacionalistov, neonacistov a podporovateľov závislosti Ukrajiny a tá by sa stala faktickým „otrokom“ Západu. Zvyšní radikáli a nacionalisti preukázali svoju totálnu neschopnosť a mimoriadne nízku mentálnu úroveň. Okrem toho nemajú také kontakty v EÚ a za oceánom ako Porošenko.

Prieskum však ukázal, že sa k nim priblížili aj ďalší oponenti, ako napríklad, Júlia Timošenková a Jurij Bojko. Účastníci prieskumu odpovedali na niekoľko otázok: koho by volili, ak by sa voľby uskutočnili koncom januára tohto roku, koho z politikov preferujú a pod. ,

Volodymyr Zelenskyj získal 13,4% hlasov z celkového počtu respondentov, vrátane tých, ktorí ešte nevedia, koho budú voliť a tých, ktorí voliť vôbec nemenia a 19,8% hlasov tých, ktorí sa presne rozhodli, koho budú voliť.

Na druhom mieste skončil Petro Porošenko, ktorého by z celkového počtu voličov podporilo 10,6% ľudí a z tých, ktorí si ujasnili koho budú voliť, 15,7% respondentov.

Tretie miesto obsadila predsedníčka strany Baťkivščina a bývalá premiérka a prezidentská kandidátka Júlia Timošenková, za ktorú by hlasovalo 11,8% voličov, ktorí sa rozhodli koho budú voliť.

Na štvrtom mieste, tesne za ňou, nasleduje spolupredseda „Opozičnej platformy – Za život“ Jurij Bojko – 11%.

Ďalej sú: bývalý šéf Služby bezpečnosti Ukrajiny Igor Smeško 8,9%, predseda Politickej rady „Opozičnej platformy – Za život“ Viktor Medvedčuk 7,5%, expremiér Volodymyr Grojsman 5,8% a iní. 

Ešte zaujímavejšie výsledky poskytli odpovede na otázku, koho by volili ľudia v prípade, ak by sa do finále /druhého kola prezidentských volieb/ dostala tá alebo iná dvojica politikov. Zatiaľ sa zdá, že do finále by sa dostali Zelenskyj a Porošenko. V tomto prípade by súčasného prezidenta podporilo 55,2% voličov a bývalého 44,8%.

Oveľa pozoruhodnejší výsledok prezentovali občania, ktorí v prípade, keby sa do finále dostal Jurij Bojko a Petro Porošenko, 53% hlasov by odovzdali spolupredsedovi „Opozičnej platformy – Za život“ Jurijovi Bojkovi a iba 47% Porošenkovi. Analytici prízvukujú, že kým preferencie všetkých politických strán na Ukrajine klesajú, jedine popularita „Opozičnej platformy – Za život“ stále rastie. Niektorí odborníci jej dokonca predpovedajú víťazstvo v budúcich parlamentných voľbách.

Viacerí ukrajinskí analytici sa domnievajú, že Zelenskyj „nedožije“ do konca svojho volebného obdobia a na Ukrajine sa budú konať predčasné prezidentské voľby – ako aj predčasné parlamentné voľby. Zatiaľ sú však tieto teórie iba vo hviezdach a Zelenskyj sa zjavne na odchod ešte nechystá.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Суспільно-політичні настрої населення України: січень 2021 року, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), 26.1.2021

(2) Президентский рейтинг: Зеленский лидирует, но доверие падает, RBK Ukrajina, 26.1.2021

(3) Президентский рейтинг Зеленского упал до 20%, – КМИС, Focus.ua, 26.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply