Inflácia ako jeden zo 4 makroekonomických ukazovateľov je z dôvodu jeho latinského pôvodu „inflarre“, čo znamená nadúvanie, pokladaná za chorobu ekonomiky. Doteraz sme si mysleli, že len menové nástroje centrálnej banky dokážu infláciu ako chorobu vyliečiť, pritom sa počítalo, že tak ako pri každej chorobe len za cenu nejakých vedľajších účinkov, ktorou pri liečení inflácie je recesia. Keď sa však ukázalo, že napriek štvornásobnému zvýšeniu úrokových sadzieb inflácia klesla len o polovicu, nás centrálni bankári začali presvedčovať, že ich menové nástroje sú na infláciu cien potravín a energií neškodné, sa začala inflácia rozdeľovať podľa viacerých kritérií .Podľa pôsobenia na nákladovú a dopytovú, podľa percenta nárastu na miernu, cválajúcu a hyperinfláciu a podľa toho či menové nástroje sú schopné proti nej zasiahnuť aj na jadrovú infláciu, do ktorej sa ceny potravín a energií nezapočítavajú a menové nástroje ich teda nedokážu ovplyvniť a ostatnú infláciu, na ktorú menové nástroje majú priamy účinok.
ECB sa nechystá úrokové sadzby znižovať
Pod výrazne vyššie zisky firiem v niektorých sektoroch ekonomiky sa podpísala aj inflácia, ktorá sa do podnikateľskej marži premietla tak, že percento vyšších nákladov na vstupe bolo nižšie ako percento vyšších výnosov na výstupe, ktoré pri rovnakom objeme predaných tovarov a ponúkaných služieb znamenali len výrazne vyššiu podnikateľskú maržu a teda aj zisk. V praxi to znamenalo, že kupujúci zaplatil viac a firmy tak odviedli do štátneho rozpočtu viac priamych a nepriamych daní, čo z pochopiteľných dôvodov vyhovuje aj fiškálnej politike vlády. ECB sa napriek poklesu inflácie vôbec nechystá v najbližšom období úrokové sadzby znižovať z dôvodu, že jadrová inflácia nie je úrovni cieľovej 2 percentnej inflácie. Toto je napokon záver januárového zasadnutia Bankovej rady, na ktorej prezidentka Christine Lagardová dokonca odmietla o ďalšom smerovaní menovej politiky diskutovať pokiaľ ide aj o dátum znižovania úrokov. A tak špekulácie okolo znižovania úrokov prispeli k poklesu aj dlhopisových výnosov ale na druhej strane k vyšším akciovým indexom. Na znižovanie už čaká aj realitný trh, z dôvodu čoho by mohli poklesnúť hypotekárne úroky, čo podľa všetkého zvýši ceny nehnuteľností. Podľa posledného prieskumu sa očakáva, že úroky centrálnej banky sa nebudú znižovať do leta tohto roku z viacerých dôvodov, z ktorých najzásadnejšie sú pokračujúca mzdová dynamika, ktorá vždy predstavuje riziko budúcej inflácie a najnovšie aj geopolitické napätie na Blízkom východe a narastajúce prepravné náklady na objeme svetového obchodu, ktoré vyvolala situácia v okolí Červeného mora.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.