Reštart ekonomiky je v rukách vlády

Ilustračný obrázok: Archív

Koronavírusová epidémia vyplašila verejnosť. Slovenské zdravotníctvo sa však potýka aj s inými chorobami, ako je rakovina a infarkt, na ktoré denne umiera niekoľkonásobne viac pacientov a nikto nás o počtoch neinformuje. V rámci vládnych opatrení bola viac ako polovica prevádzok odstavených mimo službu a hrozí obrovská nezamestnanosť so všetkými dôsledkami na ekonomiku. Po čase odstavili prevádzky aj veľké podniky, keďže ich výrobky nemal kto na zahraničných trhoch nakupovať. A preto sa ani nemôžeme čudovať, že všetci “otŕčajú“ ruky smerom k novozvolenej vláde, aby pomohla, čo sa aj stalo. Napokon, kto iný by mal pomôcť, keď vrcholové inštitúcie EÚ po dvoch mesiacoch od vypuknutia epidémie nedokázali nielenže schváliť na roky 2021 – 2027 európsky rozpočet, ale ani vypracovať niekoľko variantov postupného obnovenia kolabujúcej európskej ekonomiky, ktorá v tomto roku poklesne o viac ako 10 percent. A tak sa ani nemôžeme čudovať tvrdeniu niektorých politikov, že EÚ a eurozóna fungujú na starom kontinente dobre len vtedy keď je “dobré počasie“.

Verejné rozpočty v deficite

Terajšia vláda si uvedomila riziko spojené so stratou pracovných miest, a preto sa rozhodla ich zachraňovať. Poskytnuté peniaze výrazne zaťažili výdaje štátneho rozpočtu a keďže sa zvyšuje nezamestnanosť, prácu nemajú živnostníci, odstavená je prevádzka väčšiny malých a stredných podnikov a veľké sú tiež v problémoch, musia klesnúť aj daňové príjmy do štátneho rozpočtu. Odhaduje sa, že deficit štátneho rozpočtu bude na úrovni niekoľko miliárd eur, na ktoré si budeme musieť na zahraničných trhoch požičať. Ešte horšia situácia sa očakáva v Sociálnej poisťovni, ktorej sa dotkne pokles sociálnych odvodov z dôvodov už popísaných. Vláda podľa všetkého bude musieť prehodnotiť terajší stav počtu štátnych a verejných zamestnancov a tiež ústavný zákon o strope veku na odchod na dôchodok. Sem patria aj otázky budúcnosti minimálneho dôchodku, ako aj zmena doterajšieho zvyšovania všetkých dôchodkov v závislosti od inflácie. V tejto súvislosti však treba povedať, že schválené Programového vyhlásenie vlády sa spomínanými problémami detailne nezaoberá. Celkovo však počíta, že koronavírusová pandémia zníži daňové a odvodové príjmy štátu o viac ako 3 miliardy eur za podmienky, že sa vláde podarí naštartovať ekonomiku do leta tohto roku. V prípade, že to bude v poslednom štvrťroku tohto roku, bude pokles príjmov viac ako 5 miliárd eur. Veľmi zložitá situácia bude v rozpočtoch obcí a miest, keďže ich najväčšia príjmová položka – podielová daň z príjmu, bude výrazne nižšia. Môžeme teda očakávať, že mestá a obce si budú výpadok príjmov kompenzovať výrazne vyššou daňou z nehnuteľností.

Róbert Hölcz

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár