Rituálne detské obety

· Čas čítania: 3 min.

Juvenilná justícia a štátom požehnané únosy maloletých dnes ničia mnohé detské duše. Akoby sme sa symbolicky vracali do čias temného staroveku a stredoveku, keď sa z náboženských dôvodov obetovali priamo detské životy.
Podľa okultistu Aleistera Crowleyho je najlepšou obetou na dosiahnutie všetkých cieľov nevinné a inteligentné dieťa. V rozprávkach sa zachoval motív obetovania panny drakovi. V starom Egypte a Sumeri boli ľudské obety skôr výnimkou, vo veľkom sa rozšírili najmä detské obety u Féničanov, Kartágincov a Kanaánčanov. Bohu Baalovi sa obetovali mladí chlapci, napr. v roku 301 p. n. l. v Kartágu pred bitkou s Grékmi obetovali až 500 detí. Na počesť bohyne Hecaté sa obetovali psy, ovce aj malé dievčatá.
Z antiky je nám známy hybridný tvor Minotaurus, ktorému museli prinášať každých deväť rokov sedem panien a sedem chlapcov. Južne od Jeruzalema v údolí Gehinom (Gehenna – peklo, podsvetie) sa konali obety bohu vojny Molochovi, keď sa dieťa vkladalo do rozžeravených rúk modly. Spálené zvieracie a ľudské kosti sa potom v urnách ukladali do zeme. V meste Gézer sa našli kostry malých detí vo vázach, mali tu aj zvyk zamurovať obety do novostavby, aby ju strážila. V Nemecku sa obety stavbám zamurovaním detí do stavby mostu konali až do neskorého stredoveku.
Kmeňoví náčelníci v africkej Ugande praktizujú detské rituálne vraždy s rozporciovaním tela dieťaťa. V Tanzánii rituálne zabíjajú albínov a časti ich tiel používajú v liečiteľstve. Ľudské obety zakázali v Afrike koncom 19. storočia, konali sa však stále, len nie verejne, a konajú sa dodnes. Moslimská sekta Thugov zabíjala pre hinduistickú bohyňu Kálí. Judskí králi Achaz a Menaš ešte v 7. a 6. storočí p. n. l. obetovali svojich synov, nechali ich prejsť ohňom.
V Európe bola rozšírená predstava o tom, ako židia rituálne zabíjajú kresťanov, predovšetkým deti a panny, lebo potrebujú ich krv na svoje obrady. Obvinenia židov z rituálnych vrážd pochádzajú už z antiky. Židia mali používať krv kresťanských detí na liečenie chorôb alebo na obrady proti kresťanskej komunite. Z historických kroník sú známe prípady, keď matky predali židom svoje deti, čo v prípade prezradenia znamenalo aj pre ne istý a krutý trest smrti. V roku 2015 vyšla vo vydavateľstve Bodyart press kniha Židovské rituálne vraždy. Z našich končín je známy prípad rituálnej vraždy Anežky Hrůzovej spred 119 rokov. Na mieste činu sa nenašla žiadna krv, aj keď príčinou smrti bolo vykrvácanie z krku; vrah Leopold Hilsner obeť podrezal. Stalo sa tak na sviatok pesah, keď židia podľa tradície potrebovali na výrobu nekvaseného chleba aj krv nevinného. Hilsnera videlo v blízkosti miesta viac ľudí a priznal sa aj spoluväzňom. Vďaka T. G. Masarykovi však nedostal trest smrti, aj keď ho potom ešte odsúdili za ďalšiu vraždu. František Jozef mu trest zmenil na doživotie a o 18 rokov neskôr ho Karol I. prepustil na slobodu.
Autor: Vladimír Líška
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:

http://bit.ly/kupit-online-zemavek-januar-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár