„Ropná zrada“ – v Kyjeve sú nahnevaní ďalšími špekuláciami EÚ s cenami ruskej ropy

Foto: Strana.ua

Na doneckých frontoch pokračuje tendencia, ktorá sa sformovala pred niekoľkými týždňami: ruská armáda pomaly postupuje, ukrajinská sa obmedzuje iba na občasné krátke protiútoky. Ako uviedol ukrajinský generálny štáb, ruské jednotky aj naďalej uskutočňujú ofenzívne operácie v piatich smeroch – Kupjanský, Limanský, Bachmutský, Avdejevský a Novopavlovský (okolie Ugledaru), útočia v okolí Dibrovej,  Novoselkovského a Kremennej v Luhanskej oblasti a v okolí Verchnekamenského, Veselého, Zalizňanského, Krásnej gory, Bachmutu, Ivanovského a Paraskovejevky v Doneckej oblasti. Ako vo svojej správe zdôraznil Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, Zalizňanskoj je obec severozápadne od Bachmutu, ktorá sa nachádza na trati M-03, ktorá vedie k mestu Slavjansk.

Ukrajinskí vojenskí analytici si všimli, že Švajčiarsko, ktoré vlani na jeseň odmietlo odovzdať Ukrajine nepriestrelné vesty, čo vysvetlila svojou neutralitou, sa blíži k rozhodnutiu zrušiť zákaz dodávok zbraní švajčiarskej výroby do Kyjeva. „Nedávno bol parlamentu predložený návrh zákona, ktorý vláde umožní opätovný vývoz švajčiarskych zbraní do krajín s rovnakými demokratickými hodnotami ako Švajčiarsko. „Chceme byť neutrálni, ale sme súčasťou západného sveta,“ povedal Thierry Burkart, líder stredopravej strany FDP, ktorý bol autorom zákona o zrušení zákazu opätovného vývozu zbraní na Ukrajinu. Podľa neho, by švajčiarske úrady nemali mať právo veta, aby blokovali pomoc iných krajín Ukrajine. V opačnom prípade rozšírenie takéhoto zákazu bude znamenať podporu pre Rusko,“ interpretovali slová švajčiarskeho politika ukrajinskí vojenskí analytici. Čiže „Neutrálne“  Švajčiarsko zostava „neutrálnym“ iba v tých otázkach a vtedy, keď je mu to výhodne…

Domáci novinári si urobili aj iný „objav.“ „V knižniciach Ukrajiny bolo odpísaných asi 19 miliónov kníh, z toho 11 miliónov v ruštine. Oznámila to podpredsedníčka Výboru Najvyššej rady pre humanitárnu a informačnú politiku Jevgenija Kravčuková, ktorej komentár uverejňuje webová stránka Rady. Podľa poslankyne, týmto spôsobom verejné knižnice splnili odporúčania Ministerstva kultúry o odpise určitých druhov kníh. Hovoríme najmä o knihách, ktorých obsah je „zameraný na odstránenie nezávislosti Ukrajiny.“ V súčasnosti je asi 44% kníh vo verejných knižniciach Ukrajiny v ruštine, zvyšok je v ukrajinčine alebo v jazykoch krajín EÚ,“ podčiarkli novinári.

Znova sa venovali aj niekoľkým „zradám,“ ktoré na Kyjev valia z rôznych strán. Napríklad, súčasné vedenie krajiny, bezpochyby, nepríjemne prekvapila ďalšia „ropná zrada“ pokryteckého Bruselu. V Kyjeve sú mimoriadne nahnevaní ďalšími špekuláciami EÚ s cenami ruskej ropy.

EÚ stiahla zmiešanú ruskú ropu z ropných sankcií. Ak sa ruský ropný produkt v tretej krajine zmieša s ropou iného pôvodu, potom sa takýto ropný produkt „už nepovažuje za produkt ruského pôvodu a maximálna cena sa neuplatňuje,“ uvádza sa v aktualizáciách vysvetlení Európskej komisie, zverejnených na oficiálnej webovej stránke Európskej komisie. Uvádza sa tiež, že ak sa ropné produkty, vyrobené z ruskej ropy, „podstatne transformovali v tretej krajine,“ potom sa už nepovažujú za výrobky ruského pôvodu, a preto sa neuplatňuje maximálna cena,“ vysvetlili ukrajinskí ekonomickí analytici. Čiže sankcie voči ruskej rope sú predsa akési „pokrivkávajúce..“

Politológovia poukázali aj na ďalšiu „zradu“ – z radov voličov Republikánskej strany v USA, ktorí, ako podčiarkli analytici, sú pripravení odovzdať Rusku časť územia Ukrajiny. „Píše o tom Washington Post, ktorý analyzuje výsledky prieskumov verejnej mienky. „Zdá sa, že prejav prezidenta Volodymyra Zelenského pred Kongresom situáciu príliš nezmenil: polovica alebo viac Republikánov tvrdí, že robíme príliš veľa na to, aby sme Ukrajine pomohli, alebo že by sme mali prestať financovať jej obranu,“ citovali ukrajinskí politológovia svojich amerických kolegov.

Počet tých, ktorí sa domnievajú, že Spojené štáty robia „príliš veľa“ pre Ukrajinu, vzrástol medzi Republikánmi o 18%, podľa prieskumu Washington Post – ABC News. Prieskum NBC News minulý týždeň ukázal, že 63% Republikánov je proti zvyšovaniu podpory Ukrajincov. „Ich dôvera vo vojenské úsilie Ukrajiny klesá a rastie skepticizmus, že ruská invázia predstavuje hrozbu pre Spojené štáty,“ píše sa v článku. Ale „najpozoruhodnejšia“ je rastúca túžba odovzdať Rusku časť ukrajinského územia, na ktorú ašpiruje Ruská federácia,“ prezentovali „republikánsku zradu“ ukrajinskí politológovia. .

Poukázali aj na to, že predstavitelia EÚ sa navzájom obviňujú po tom, čo unikli informácie o možnej návšteve Zelenského v Bruseli, čo vyvolalo obavy o jeho bezpečnosť. „The Guardian  pripomína, že Zelenského cesta do Washingtonu bola plánovaná v najprísnejšom utajení kvôli obavám o jeho bezpečnosť, hoci podrobnosti aj tak unikli deň predtým. V tomto prípade asi 48 hodín pred plánovanou cestou do Bruselu o tejto návšteve informovali talianske médiá a potom ju na Twitteri oznámili zástupcovia Európskej ľudovej strany. A hoci bol príspevok rýchlo odstránený, snímku obrazovky vytvoril Politico, píše The Guardian. „Tento škandál stavia do ťažkej situácie predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú, ktorej  úradníci sú obvinení z úniku informácií. Je tiež členkou skupiny EPP, ktorá sa krátko venovala tejto návšteve,“ citovali ukrajinskí novinári britské noviny.

Niektorí analytici však pripomenuli, že bývalý izraelský premiér iba pred pár dňami prezradil, že mu Vladimír Putin prisľúbil, že Zelenský nebude zabitý a že sa mu nestane nič zlé a vôbec sa nemusí obávať o svoju bezpečnosť. Niektorí ukrajinskí analytici citovali ruských kolegov, ktorí so sarkazmom podotkli, že nik nepotrebuje ani Zelenského, ani jeho smrť: „Zelo,“ ako ho volajú na Ukrajine, je iba figúrka, pajác, pešiak v cudzej šachovej partii. Aký zmysel zabíjať jedného pešiaka, ak na jeho miesto hneď dajú ďalšieho a, pravdepodobne, ešte horšieho? Navyše ruskí politici a úrady dobre poznajú Zelenského: načo by riskovali, že na jeho miesto dajú nepredpovedateľného a ešte zarytejšieho rusofóba a banderovca?..

Ukrajinskí vojenskí analytici citovali Spiegel, ktorý uviedol, že nemecká vláda schválila dodávku 178 tankov Leopard 1 do Kyjeva. „Podľa Spiegelu, by mali byť prvé tanky dodané na Ukrajinu v lete, väčšina z nich však bude dodaná až budúci rok. O tomto schválení predtým písal Business Insider,“ uviedli vojenskí analytici.

Oznámili, že nemecký minister obrany Boris Pistorius včera uskutočnil neohlásenú návštevu Kyjeva. „Návšteva nebola hlásená, ale ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov tweetoval fotografiu, na ktorej spolu s Pistoriusom držia škatuľu s modelom tanku, a komentoval ju vtipným titulkom: „Prvý Leopard 2 dorazil do Kyjeva,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Informovali tiež, že 30. brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorá sa nachádza neďaleko Bachmutu, nemá muníciu, takže pri kontakte s ruskými jednotkami ustupuje, a preto sa v blízkej budúcnosti môže stratiť diaľnicu Bachmut-Slavjansk. „Napísal to bývalý poslanec, vojak 72. brigády Igor Lucenko na Facebooku s odvolaním sa na informácie od vojakov,  bojujúcich v okolí Bachmutu. Povedali, že 30. brigáda, ktorú dostali na posilnenie,  „odhadzuje zbrane a uteká“ hneď, ako uvidia nepriateľa. „Nie je to preto, že by tam boli zlí chlapci – nemajú tam s čím strieľať.“ Teda absolútne. Poskytujú im iba jednu zinkovú  krabicu s nábojmi denne na celé strelecké oddelenie. Guľometné pásy pre 20 nábojov, ale  samotné náboje nie sú. Toto je nejaký divoký koniec,“ citovali Igora Lucenka ukrajinskí vojenskí analytici.

Neskôršie večer informovali, že v Lotyšsku začala horieť továreň, vyrábajúca drony pre Ukrajinu a NATO. „Podľa BBC, dnes vypukol požiar v americkej továrni Edge Autonomy na výrobu bezpilotných lietadiel na okraji Rigy, ktorá vyrábala drony pre armádu Ukrajiny a spojencov NATO,“ uviedli analytici.

Na Ukrajine sa dnes začína už 350. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 349-й день войны в Украине. Что происходит 7 февраля. Обновляется, Страна, 7.2.2023
 2. https://t.me/stranaua/89628
 3. Россияне атакуют в районе Бахмута, ВСУ сохраняют позиции в Белогоровке. Карты боевых действий в Украине, Страна, 7.2.2023
 4. https://t.me/stranaua/89741
 5. Нейтральная Швейцария близка к отмене запрета на передачу Украине оружия своего производства – Reuters, Страна, 7.2.2023
 6. https://t.me/stranaua/89744
 7. В украинских библиотеках списали миллионы книг на русском языке. Какой литературы это коснулось, Страна, 7.2.2023
 8. https://t.me/stranaua/89748
 9. Бундестаг схвалив передачу Україні 187 танків Leopard 1: коли ЗСУ їх отримають – ЗМІ, UNIAN, 7.2.2023
 10. На Донбасі партизани нашкодили росіянам на залізниці: Гайдай розкрив деталі та показав відео, UNIAN, 7.2.2023
 11. Данія передасть Україні списані танки Leopard, UNIAN, 7.2.2023
 12. Російський “газпром” створює власну приватну військову кампанію – розвідка, UNN, 7.2.2023
 13. війська рф обстрілюють Донеччину на чотирьох напрямках: показали наслідки нових ударів, UNN, 7.2.2023
 14. Литва передала Україні зенітні установки L-70 з боєприпасами, Ukrinform, 7.2.2023
 15. росіяни уже не в захваті від мобілізації, але підтримали б війну у Казахстані і країнах Балтії, Ukrinform, 7.2.2023
 16. Уряд погодив призначення нових керівників трьох ОДА, Ukrinform, 7.2.2023
 17. В Україну приїхав міністр оборони Німеччини з “першим” танком Leopard. Фото, Obozrevatel, 7.2.2023
 18. “Друга армія світу” готується до наступу: окупанти за тиждень не змогли витягти свої танки з багнюки. Відео, Obozrevatel, 7.2.2023
 19. Війська РФ готуються до “вирішального” наступу на Україну в лютому: в ISW оцінили загрози, Obozrevatel, 7.2.2023
 20. Данія збирається поставити Україні танки Leopard 1 — ЗМІ, ZN.UA, 7.2.2023
 21. У Маріуполі сьогодні лунали вибухи, де нещодавно окупанти розмістили техніку ППО – радник міського голови, ZN.UA, 7.2.2023
 22. Опитування: жителі Німеччини вбачають у Росії найбільшу загрозу глобальній безпеці, ZN.UA, 7.2.2023
 23. Окупанти вивезли викрадені колекції Херсонського краєзнавчого музею, Слово і Діло, 7.2.2023
 24. Ворожі війська атакували Куп’янськ, пошкоджено житлові будинки, Слово і Діло, 7.2.2023
 25. Війська рф атакували прикордоння Сумщини: зафіксовано близько 30 влучань, Слово і Діло, 7.2.2023
 26. Війна вимагає відповіді: хто у всьому винен, Focus, 7.2.2023
 27. Російська пропаганда “воює” із західними танками до їхнього прибуття в Україну, — ЦСК, Focus, 7.2.2023
 28. “Захід стане на коліна”: Кадиров “спрогнозував” закінчення війни в Україні у 2023 році, Focus, 7.2.2023
 29. ПОГЛЯД Прем’єр Угорщини Віктор Орбан – прем’єр європейської країни чи інформаційний агент Путіна?, Kyiv Post, 7.2.2023
 30. У Євросоюзі виник конфлікт через витік інформації про візит Зеленського до Брюсселя, Kyiv Post, 7.2.2023
 31. Данілов: Україна має зброю, яка може знищувати цілі на території РФ, Kyiv Post, 7.2.2023
 32. ГУР не підтвердило захоплення Росією низки селищ, про яке заявив Шойгу, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.2.2023
 33. Байден може приїхати у Польщу під річницю повномасштабної війни РФ проти України – ЗМІ, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.2.2023
 34. В окупованому Маріуполі пролунали вибухи, піднята авіація – радник мера, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.2.2023
 35. Берлін схвалив поставку Україні 178 танків Leopard 1, Європейська правда, 7.2.2023
 36. У Німеччині почали тестувати САУ RCH-155, Україна отримає їх першою, Європейська правда, 7.2.2023
 37. Байден подтвердил, что он против отправки F-16 в Украину, Українські Новини, 7.2.2023
 38. Немецкая KMW начала испытания 155-мм САУ RCH 155, которые поступят на вооружение ВСУ, Українські Новини, 7.2.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply