RTVS definitívne opúšťa skupina rebelujúcich redaktorov

Tagged With: , , , , Add Comment

Podľa neobjektívnej Hanzelovej televíziu vedú nekompetentní ľudia
Vo verejnoprávnej televízii RTVS od augusta nebude pracovať skupina 22 rebelujúcich novinárov, ktorí neboli ochotní rešpektovať základné zásady objektivity.
Situácia v televízii sa začala vyostrovať najmä v apríli po tom čo, skupina nespokojných liberálne orientovaných redaktorov napísala list novému vedeniu, ktoré sa zastávalo objektivity a profesionality spravodajských príspevkov. Akousi hovorkyňou rebelujúcej skupiny sa stala redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorej neobjektívnosť potvrdila aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, keď udelila televízii sankcie za jej reportáž o minuloročných parlamentných voľbách v Českej republike.
Hanzelová sa sťažovala na údajné spolitizovanie RTVS a na to, že vedenie zasahuje do jej neobjektívnych reportáží. Na pretrase boli aj príspevky zo zahraničného spravodajstva najmä o Sýrii, kde sa podľa Kovačič Hanzelovej nové vedenie rozhodlo šíriť konšpirácie. Hanzelová tiež pravidelne vynášala informácie z interných porád redakcie, za čo bola neskôr suspendovaná a nemohla už ďalej spracovávať politické témy.
Na Hanzelovej slová reagoval riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan. “Každý jeden zamestnanec, ktorému záleží na značke RTVS a kvalitnej novinárčine, bude mať vždy a za každých okolností podporu celého vedenia. V RTVS sa pracuje úplne slobodne a bude sa aj naďalej. Akurát bez zoznamov, kádrovania, nálepkovania a hlavne nestranne a objektívne, ako nám ukladá štatút, ďalšie predpisy a najmä poctivá žurnalistická prax,” napísal na sociálnej sieti.
Ako ďalej pokračoval, redaktorka Hanzelová však s podporou niekoľkých kolegov opätovne spustila špinavú kampaň a RTVS je v niektorých médiách očierňovaná. “Nebudem tu reagovať na všetky lži a scestné prirovnávanie nepredĺženia zmlúv štyrom ľuďom k spoločenskej tragédii, ktorá postihla tento národ (viac v článku).“
V máji sa situácia začala vyjasňovať, keď RTVS s niektorými z nespokojných zamestnancov nepredĺžila zmluvy, iní dostali výpoveď a začala plynúť ich dvojmesačná výpovedná lehota, počas ktorej väčšina z nich erpala dovolenky.
Ide o novinárov, ktorí absolútne neboli ochotní zobjektívniť svoje spravodajstvo a dať priestor aj iným názorom, ako tým, ktoré boli v zhode s ich myslením. Títo novinári pracovali systematicky pre opozíciu a presadzovali tie najextrémnejšie liberálne a neomarxistické názory. V zahraničnopolitickej oblasti zas tvrdošijne šírili americkú a probruselskú propagandu (viac v článku).
Hanzelová o jej poslednom roku v RTVS
Pri príležitosti svojho konca v RTVS sa zamerala na kritiku Jaroslava Rezníka, ktorý prevzal vedenie RTVS po Václavovi Mikovi presne pred rokom.
Hanzelová uvádza, že prvý manažment Rezníkovi odišiel už po troch mesiacoch. “Veľmi rýchlo totiž pochopili, že to, čo chce mať zo spravodajstva pán riaditeľ, nedokážu a nechcú v našej vtedy ešte jednotnej redakcii presadiť. Potom prišlo druhé vedenie, treba povedať, že podstatne horšie a zároveň ochotnejšie robiť morálne kompromisy. Ak aj zabudneme na to, že vyhodili štyroch ľudí za kritiku, že Jaroslav Rezník mal sľúbiť Matici Slovenskej dve pozitívne reportáže za kritický materiál v Reportéroch, že Andrej Danko má podrobné informácie o našich interných postupoch v redakcii, mizéria pokračuje,” uvádza svoj názor redaktorka.
Spravodajstvo podľa nej vedú nekompetentní ľudia, ktorí šikanujú každého, kto pochybuje o ich rozhodnutiach. “Dnes, už aj bez nás, sa na poradách ako problémové riešia hlavne príspevky o Rusku, dezinformačnej vojne, či kritike vlády. Redakcia je v zúfalom stave a spravodajstvu už teraz klesá dôveryhodnosť. Obávam sa, že pod týmto vedením bude pokračovať prepad divákov, aj kredibility.”
“Sledujeme však rozpad aj iných oddelení – personálne oddelenie, kreatíva, PR, či marketing. To všetko sú oddelenia, kde šikovných nahrádzajú „naši ľudia“. Kde môže na pozícii grafika pracovať niekto, kto má konexie s vedením, ale nevie ani základne pracovať v grafickom programe. Oddelenia, kde sa prestali robiť výberové konania a prijímajú sa rodiny, kamaráti, rodiny kamarátov, a kamaráti kamarátov. Ťažko sa toto všetko komunikuje vo vnútri RTVS, ešte ťažšie smerom von. Tato firma a mnohí jej poctiví zamestnanci totiž zažili takýchto situácií už toľko, že sa nemôžeme čudovať, že sú znechutení a demotivovaní. Ja si myslím, že niekde by sa tieto obdobia mali skončiť a my by sme sa mali postaviť za nezávislosť RTVS. Čím viac nás bude, tým ťažšie bude pre politikov používať televíziu aj rozhlas ako svoju slúžku každých pár rokov.”
“Na záver želám úprimne našej RTVS, aby mala v budúcnosti kompetentné a nezávislé vedenie – aj spravodajstva, aj celej inštitúcie. Verím, že jedného dňa sa to podarí. Jaroslavovi Rezníkovi všetko najlepšie k prvému výročiu – myslím, že takto si ho ani on sam nepredstavoval,” uviedla redaktorka.
https://www.hlavnespravy.sk/rtvs-definitivne-opusta-skupina-rebelujucich-redaktorov-podla-neobjektivnej-hanzelovej-televiziu-vedu-nekompetentni-ludia/1480836
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis