Rupert Murdoch: Mediálny manipulátor v službách Rothschildovcov

· Čas čítania: 2 min.
Obrázok: Archív Zem&Vek

Keith Rupert Murdoch sa narodil 11. marca 1931 v austrálskom Melbourne v rodine s britskými koreňmi. Rodinná farma Cruden Farm bola nazvaná po škótskej dedine, z ktorej jeho rodičia emigrovali. Farmársky dom bol kamenná budova s koloniálnymi piliermi, vybavený originálnymi obrazmi, klavírom a knižnicou, nachádzajúci sa uprostred zelene a lemovaný stromami. Rupert si obzvlášť obľúbil jazdu na koni. Jeho matka opísala detstvo svojho syna takto: „Myslím, že to bolo veľmi normálne detstvo, nie prepracované, ani rozmaznané. Mal šťastie. Bol vychovaný v atraktívnom, estetickom prostredí.“ Rupert navštevoval Geelonské gymnázium, kde bol spoluautorom a redaktorom dvoch školských časopisov, pričom hrával kriket za školský tím. Po ceste za oceán študoval filozofiu, politiku a ekonomiku na Worcester College v anglickom Oxforde.

Vo veku 21 rokov sa Rupert vrátil z Anglicka, aby sa ujal podniku News Limited, ktorý patril jeho otcovi. Jeho prekvapujúco závratná mediálna kariéra začala premenou Adelaide News a onedlho pokračovala kúpou niekoľkých predmestských a provinčných novín. The Economist napísal, že Murdoch „vynašiel moderný bulvár“, keď vytvoril pre svoje plátky vzorec, ktorým zvyšoval pokrytie športu, škandálov a počet prehnaných pútavých nadpisov. Prvý národný denník v Austrálii spustil už ako 32-ročný a medzitým ovládol niekoľko vydavateľských spoločností a tlačovín po celom kontinente.

Syn podvodníka

Rupertov otec sir Keith, ktorý získal vplyvnú pozíciu v spoločnosti svadbou s dcérou zámožnej židovskej rodiny Greenovcov, založil dynastiu počas prvej svetovej vojny ako člen „tímu“ Williama Hughesa, asi najpodlejšieho austrálskeho premiéra. Keithov krycí mýtus o hrdinskom vojnovom reportérovi tak dôkladne rozobrali, že dnes už nepôsobí dôveryhodne ani na rodinných príslušníkov. Syn teda odštartoval svoj novinársky biznis na lži svojich predkov a už od návratu zo štúdií skupoval médiá, v ktorých dával priestor svojim priateľom a obdivovateľom. Rupert bol mimochodom jedným z tých, ktorí už v 50. rokoch udeľovali televízne licencie.

Vlastníctvo televíznych licencií poskytlo mladému podnikavcovi dostatok prostriedkov na to, aby vybudoval scénu a zasiahol v Londýne práve vtedy, keď gigantické a populárne britské noviny začali upadať. Tu Murdoch zaznamenal veľký prielom a prechod na európsku a svetovú úroveň mediálneho vplyvu.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian/eshop/2-1-Casopisy/0/5/161-November-2017

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár