Ruská vakcína Sputnik V je podľa britských expertov bezpečná a účinná

Foto: CBC News

Už vyše pol roka vo svete pokračujú preteky o to, kto ako prvý dokáže vyrobiť vakcínu proti koronavírusu, ktorá má byť účinná a nemá mať negatívne následky. Prirodzene, ide o preteky farmaceutických firiem, pre ktoré to je nielen boj o zdravie obyvateľov, ale predovšetkým biznis. Súťaž o obsadenie čo najväčšieho trhu. Boj o zisk.

Je to jeden z dôvodov, prečo odborníci vo viacerých krajinách kritizujú ruských kolegov, ktorí ako prví na svete vyrobili dve vakcíny a pokračujú v práci aj na ďalších. Uvádzajú, že Rusi sa príliš ponáhľali, nedostatočne testovali svoje vakcíny, ktoré podľa nich môžu ohrozovať zdravie ľudí.

V Rusku všetky tieto obvinenia odmietajú. Prizvukujú, že dané vakcíny sa podarilo vyrobiť preto tak rýchlo, lebo ich pripravovali na základe už známych, protiinfekčných a protichripkových preparátov, ktoré veľakrát dokázali svoju efektivitu a boli používané na celom svete. Zdôrazňujú, že ich testovanie prebieha podľa všetkých medzinárodných štandardov. Okrem iného ponúkajú zahraničným kolegom účasť na priebehu vývoja testov, aby všetko videli na vlastné oči a mohli kontrolovať.

Niektorí zahraniční kolegovia sa oboznámili s prácou ruských vedcov. Zúčastnili sa aj na priebehu testov a potvrdzujú, že napríklad vakcína Sputnik V, ktorú Rusi mienia začať používať ako prvú, je veľmi efektívna a neohrozuje zdravie pacientov. Prakticky nemá negatívne následky. Britskí experti komentovali analýzy údajov klinických testov vakcíny a potvrdili, že dosahuje efektivitu  91,4% v 28. dni po prvej injekcii a prevyšuje 95 percent v 42. dni po prvej injekcii.

„Údaje zodpovedajú hodnoteniu odborníkov, ktorí uvádzajú, že vakcína je veľmi efektívna. Tieto výsledky môžeme porovnať s testami iných vakcín,“ uviedol profesor farmakológie Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny, Steven Evans. Profesor virológie Britskej univerzity v meste Reading, Ian Jones podotkol, že nemá dôvody na to, aby spochybňoval výsledky testov ruských vakcín a vyjadril presvedčenie, že budú užitočné a pomôžu zachrániť zdravie a životy ľudí.

„Na svete sú v súčasnosti hotové takmer štyri vakcíny, ktoré majú istú efektivitu. Je to oveľa viac, ako to bolo pred rokmi, keď sme mali menej vakcín, ktoré sme mohli použiť v boji proti vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti a malárie,“ podčiarkol Steven Evans. Pozitívne hodnotenia mnohých svetových odborníkov sa zakladajú na tom, že preparáty na základe ktorých boli vytvorené ruské vakcíny, svoju efektivitu dokázali veľakrát.

Média pripomenuli, že prvá vakcína na svete proti COVID-19, bola vytvorená ruským vedecko-výskumným inštitútom Gamaleja a dostala názov Sputnik V. Objednávky na nákup vyše 1,2 miliardy dávok tejto vakcíny poslalo vyše 50 štátov na celom svete. Vakcína určená na distribúciu do zahraničia sa bude vyrábať nielen v Rusku, ale aj v Indii (Moskva minulý piatok podpísala dohodu na výrobu 100 miliónov dávok vakcíny so spoločnosťou Hetero) a tiež v Brazílii, v Číne, v Južnej Kórei a v iných štátoch.

Masové očkovanie v Rusku plánujú na budúci rok. Bude výlučne dobrovoľné. Kompetentné úrady a odborníci budú prísne kontrolovať výsledky očkovania. V prvom rade očkovanie ponúknu lekárom a rizikovým skupinám obyvateľstva, ktoré môžu byť nakazené v prvom rade a potom zamestnancom podnikov služieb, dopravy, dôchodcom, atď.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Russia says its COVID vaccine is 95% effective. So why is there still Western resistance to it?, CBC News, 28.11.2020
(2) Russia says its Sputnik V Covid-19 vaccine is 95% effective, France24, 24.11.2020
(3) Вирусологи из Британии – об эффективности “Спутника V”, Vesti24, 29.11.2020
(4) Russia says its COVID vaccine is 95% effective. So why is there still Western resistance to it?, CA News, 28.11.2020
(5) Вакцина “Спутник V” – дешево, эффективно и безопасно, Vesti24, 25.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply