Ruské bombardéry Tu-160 pristáli vo Venezuele

Tagged With: , , , , , Add Comment

Funkcionári amerického ministerstva obrany pred pár dňami varovali, že Ruská federácia sa pripravuje na alokáciu strategických bombardérov Tu-160 do Venezuely. Pentagón vidí krok ako provokáciu vzhľadom na to, že oba štáty sú sankcionované a na zozname „gaunerských“ štátov. Udalosti sa dejú počas politickej a hospodárskej krízy vo Venezuele, ku ktorej prispel v rozličnej miere prezident Nicolas Maduro a medzinárodne koordinovaná kampaň najmä transatlantickej diplomacie, médií a biznisu. Maduro sa preto čoraz viac spolieha na pomoc Ruska po tom, ako navštívil Moskvu a podpísal 6-miliardovú dohodu s Putinom o spolupráci ropných, ťažobných a zbrojárskych odvetví. Počas výletu do Moskvy venezuelský prezident nazval Rusko „bratskou krajinou,“ s ktorou Venezuela „dvíha vlajku pre tvorbu multipolárneho a multicentrického sveta.“

Podľa amerických predstaviteľov šlo už o siedmy podobný let, ktorý sa uskutočnil v poslednom štvrťroku. Agentúra Sputnik News citovala vyhlásenie ruského ministerstva obrany, že boli „vykonané tréningové lety a dva ruské strategické bombardéry Tu-160, sprevádzané vojenským dopravným lietadlom An-124 a IL-62, pristáli na Simon Bolivar International Airport v hlavnom meste Caracas.“ V určitých fázach letu bola letka nasledovaná strojmi F-16 nórskeho letectva, čo sa stalo už druhýkrát.

Let bombardérov mal byť vykonávaný v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami o používaní vzdušného priestoru. Agentúra TASS potvrdila slová predstaviteľov ruskej armády, že jej „lietadlá s dlhým doletom vykonávajú pravidelné lety nad medzinárodnými vodami“ a na pokračovanie v tejto činnosti majú právo. Americké ministerstvo obrany opísalo manévre bombardérov ako „provokatívne a nezvyčajné“ akcie, ktoré sú „jasne zamerané“ na Spojené štáty.

Najťažší bombardér na svete Tupolev Tu-160 (v slovníku NATO ako „Blackjack“) je ruský strategický bombardér s meniteľnou geometriou krídel, konštruovaný ako protiváha amerického konkurenta B-1B Lancer. Výzbroj je umiestnená vo dvoch vnútorných šachtách s nosnosťou po 20 ton a ďalšie strely typu vzduch-zem môžu byť umiestnené na vonkajších závesníkoch. Hlavnú výzbroj má predstavovať strela Kh-55SM s konvenčnou alebo jadrovou hlavicou, ktorá má maximálny dolet 3000 km (na dvoch interných rotačných závesníkoch môže byť celkovo upevnených 12 týchto rakiet). Alternatívnu výzbroj predstavuje 24 hypersonických jadrových rakiet krátkeho doletu Kh-15. Keďže Tupolev Tu-160 nemá integrovaný guľomet a nenesie žiadne rakety typu vzduch-vzduch, ide o prvý ruský bombardér bez výzbroje pre vlastnú ochranu. Ruský námestník ministra Obrany Jurij Borisov v marci oznámil plány na významnú modernizáciu typu, ktorá má zahŕňať nové letecké zariadenia, motory i „neporovnateľne efektívnejšiu“ raketovú výbavu.

Pramene:
[1] Russia Dispatching Blackjack Bombers to Venezuela; autor: Bill Gertz; The Washington Free Beacon, 10.12.2018
[2] Russia Signs $6 Billion Investment Deals With Venezuela, Maduro Says; The Moscow Times,
7.12.2018
[3] Norwegian F-16 Jets Shadowed Russian Tu-160s en Route to Venezuela – MoD; Sputnik News, 10.12.2018
[4] FANB recibió a Fuerza Aérea rusa que participará en vuelos operativos combinados; Así Somos, 10.12.2018
[5] Two Russian Tu-160 bombers end 10-hour flight over Norwegian, Barents seas; Russian News Agency TASS, 1.11.2018
[6] Venezuela welcomes Russian bombers in show of support for Maduro; autor: Tom Phillips; The Guardian, 10.12.2018

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis