Rusko a Bielorusko sa dohodli na výhodnom tranzite ropných produktov

Foto: globallookpress.com

Keď nejde hora k Mohamedovi… no veď viete. Samotná centrála v Bruseli a niektoré členské štáty únie mimoriadne aktívne presadzujú sankčnú vojnu s Ruskom a ďalšími krajinami a snažia sa maximálne zhoršiť s nimi vzťahy. Táto akcia vyvoláva prirodzenú reakciu, keď dotknuté štáty sú nútené obmedziť spoluprácu s členskými štátmi EÚ a naopak zintenzívniť ju medzi sebou. Následne vzniká paradoxná situácia, keď agresivita a nevraživosť štátov EÚ bumerangom  tieto samotné štáty poškodzuje.

Najaktívnejšími zástancami rušenia všetkých vzťahov s Ruskom sú pobaltské štáty a Poľsko. Vyzývajú, aby EÚ čo najviac poškodzovala Rusko a stále uvaľovala na neho sankcie, rovnako aj na Bielorusko. V Minsku a Moskve sa teda logicky rozhodli, prečo by pomáhali zarábať tým štátom, ktoré sa snažia poškodiť Rusko a Bielorusko a naopak vyhadzovať peniaze do vzduchu, aby sa vo Vilniuse, Rige, Tallinne a Varšave tešili? Je to totálne nelogické a v dvoch susedných slovanských krajinách sa rozhodli, že situáciu napravia.

Odteraz Bielorusko maximálne obmedzí tranzit svojich ropných produktov cez pobaltské prístavy a bude ich distribuovať do celého sveta cez prístavy ruské. Čiže milióny eur ročne na tomto biznise už nebudú zarábať tak ako predtým pobaltské štáty, ale ruskí priatelia a partneri. Ako sa hovorí, nič osobné, iba biznis. V budúcnosti, ak v pobaltských štátoch nezmúdrejú, Bielorusko mieni úplne zrušiť tranzit svojich tovarov cez pobaltské prístavy a distribuovať ich iba cez ruské. Je to úplne logické.

Rusko a Bielorusko 19. februára podpísali vzájomne výhodnú zmluvu o tranzite bieloruských ropných produktov cez ruské prístavy. Uzavreli dohodu na obdobie r. 2021 – 2023 o tranzite vyše 9,8 miliónov ton nákladu ročne cez prístavy v Baltskom mori. Ide hlavne o mazut, benzín a oleje, vyrobené v bieloruských, ropu spracovávajúcich závodoch. A v čom je fígeľ, v čom je obojstranná výhoda? Ruské prístavy získali veľmi lukratívne mnohomiliónové zákazky a Moskva bieloruským partnerom poskytla značné zľavy za tranzit. Nuž a pobaltským prístavom Litvy, Estónska a Lotyšska zostali iba oči pre plač. Potrebovali to?

Bieloruský minister dopravy a komunikácií Alexej Avramenko a jeho ruský kolega Vitalij Saveľjev podpísali medzivládnu dohodu o spolupráci v oblasti dodávok a tranzitu bieloruských ropných produktov do tretích štátov cez ruské prístavy v Baltskom mori. Do prístavov sa budú prevážať po železnici, dopravné prostriedky poskytne ruská strana. Na obdobie platnosti dohody sa ceny meniť nebudú, čo zabezpečí stabilitu a priezračnosť dohody. Prvé bieloruské tovary cez ruské prístavy začnú distribuovať už o pár týždňov.

Ruský minister podpísanie dohody označil za historickú udalosť. Podčiarkol, že ceny na služby pre bieloruských dodávateľov v ruských prístavoch budú oveľa nižšie, ako v pobaltských štátoch. „Všetky ruské subjekty pristúpili na značné zľavy v súvislosti s rozsahom dodávok bieloruských partnerov,“ podotkol Vitalij Saveľjev. „Sme presvedčení, že dohoda bola podpísaná k spokojnosti oboch strán a prinesie úžitok ako pre Rusko, tak aj pre Bielorusko,“ cituje ruského ministra bieloruská informačná agentúra BELTA.

Skrátka, keď nejde hora k Mohamedovi, ide Mohamed k hore. Keď USA a EÚ pokračujú v nepriateľskej nevraživej politike voči niektorým štátom a snažia sa ich maximálne poškodiť, je logické, že tie štáty budú viac spolupracovať medzi sebou a navzájom si pomáhať a naopak budú obmedzovať spoluprácu s tými, ktorí sa ich snažia poškodiť. Prečo by dávali zarábať nepriateľom? Radšej si navzájom pomôžu s priateľmi. Je to logické, ibaže v USA a EÚ niektorí politici nerozmýšľajú hlavou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Соглашение о перевалке белорусских нефтепродуктов через российские порты подписано в Москве, BELTA, 19.2.2021

(2) Москва и Минск подписали соглашение о перевалке белорусских нефтепродуктов, Korabel, 19.2.2021

(3) Беларусь готова обсуждать переориентацию экспорта калийных удобрений через российские порты – Авраменко, Vesti24, 19.2.2021

(4) Россия и Белоруссия договорились о перевалке нефтепродуктов через морские порты, Взгляд, 19.2.2021

(5) Москва и Минск подписали соглашение о перевалке белорусских нефтепродуктов через российские порты, Kommersant, 19.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply