SAE vystupujú z ďalšej organizácie exportérov ropy

Foto: RT

 

Tento krok prichádza len niekoľko dní po tom, čo sa krajina Perzského zálivu rozišla s OPEC a OPEC+, pričom ako dôvod uviedla potrebu získať väčšiu flexibilitu pri ťažbe ropy.

Spojené arabské emiráty oficiálne vystúpili z Organizácie arabských krajín vyvážajúcich ropu (OAPEC), vyplýva z vyhlásenia, ktoré skupina zverejnila v nedeľu na platforme X.

Odchod nadobudol účinnosť 1. mája – v ten istý deň, keď vstúpilo do platnosti aj vystúpenie Abú Zabí z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a širšieho formátu OPEC+, ktorý zahŕňa aj Rusko.

Rozhodnutie prišlo na pozadí pokračujúcich nepokojov na Blízkom východe vyvolaných americko-izraelskou vojnou proti Iránu. Dvojitá blokáda Hormuzského prielivu – kľúčovej trasy pre približne 20 % globálnych tokov ropy – spolu s opakovanými varovaniami USA, že útoky by sa mohli obnoviť, vytlačili ceny ropy na viacročné maximá.

OAPEC so sídlom v Kuvajte bola založená v roku 1968 s cieľom posilniť hospodársku spoluprácu medzi arabskými exportérmi ropy. Jej tromi zakladajúcimi členmi boli Kuvajt, Líbya a Saudská Arábia; neskôr sa pridali ďalšie arabské štáty a pred odchodom SAE mala organizácia 11 členov vrátane Alžírska, Bahrajnu, Egypta, Iraku, Kataru, Sýrie a Tuniska. Na rozdiel od OPEC a OPEC+ – ktoré združujú významných producentov ropy z celého sveta a zohrávajú priamu úlohu pri riadení dodávok a cien – je OAPEC predovšetkým technickým orgánom koordinujúcim energetickú politiku medzi arabskými producentmi.

„Generálny sekretariát OAPEC bol informovaný listom od… Suhaila Mohammeda Al Mazroueiho, ministra energetiky a infraštruktúry SAE… ktorý obsahoval rozhodnutie SAE vystúpiť z organizácie s účinnosťou od 1. mája 2026,“ uviedla skupina.

Organizácia nevyjadrila nesúhlas a uviedla, že „oceňuje úlohu SAE“ počas ich členstva a ich „efektívne príspevky“ k rozvoju spoločnej arabskej spolupráce v oblasti ropy a energetiky.

Abú Zabí sa k rozhodnutiu zatiaľ nevyjadrilo. Krajina už skôr uviedla, že jej odchod z OPEC a širšieho formátu OPEC+ je motivovaný národnými záujmami a je súčasťou dlhodobej stratégie získať väčšiu flexibilitu pri ťažbe ropy bez produkčných kvót a multilaterálnych obmedzení.

Tento krok však vyvolal diskusiu o možných dôsledkoch pre OPEC a ropný trh, ako aj špekulácie o skrytých motívoch.

Niektorí analytici poukázali na možné politické faktory vrátane zosúladenia s USA, ktoré sa dlhodobo snažia posilniť svoju pozíciu na globálnom ropnom trhu. Prezident USA Donald Trump, ktorý často obviňoval OPEC z monopolného správania s cieľom udržiavať vysoké ceny, označil tento odchod za „skvelú“ správu.

Minister obchodu SAE Thani Al Zeyoudi v pondelok uviedol, že krajina rokuje s Washingtonom o menovej swapovej linke – nástroji, ktorý umožňuje centrálnym bankám získať prístup k menám partnera bez využitia devízových trhov, čím sa znižujú náklady a kurzové riziká pri cezhraničných transakciách. Označil to za súčasť „elitného klubu“, ktorý USA udržiavajú len s piatimi regiónmi: Kanadou, Japonskom, eurozónou, Spojeným kráľovstvom a Švajčiarskom.

Ropné trhy reagovali na odchod SAE z OPEC a OPEC+ krátkodobou volatilitou, no väčšina analytikov naznačuje, že bezprostredný vplyv bude obmedzený. Hoci by tento krok mohol časom umožniť zvýšenie ťažby, exporty zostávajú obmedzené námornou blokádou v Perzskom zálive. Niekoľko dní po oznámení sa sedem členov OPEC+ dohodlo na zvýšení kombinovanej produkcie ropy o 188 000 barelov denne v júni 2026 – krok, ktorý mnohí interpretovali ako pokračovanie bežného fungovania.

Minister energetiky SAE Al Mazrouei v pondelok uviedol, že rozhodnutie o odchode bolo prijaté „v dobrých vzťahoch“ s členmi OPEC. Na konferencii „Make It In The Emirates“ dodal, že SAE budú aj naďalej úzko spolupracovať s ďalšími krajinami produkujúcimi ropu vrátane členov OPEC a OPEC+, napriek odchodu z kartelu.

Rusko už skôr uviedlo, že rešpektuje rozhodnutie SAE vystúpiť z OPEC. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zdôraznil, že ide o „suverénne“ právo krajiny. Moskva zároveň naznačila, že nemá v úmysle opustiť OPEC+ a odmietla špekulácie, že odchod SAE by mohol znamenať koniec tejto skupiny.

 

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
1./ UAE exits Arab oil exporter group OAPEC, Reuters, 3.5.2026
2./ UAE exits another oil exporters’ group, RT.com, 4.5.2026

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár