Salvini má, čo chcel. Povalil vládu. Bude to Pyrrhovo víťazstvo?

Zdroj:Flickr

 

Talianski zákonodarcovia si tohtoročné letné prázdniny príliš neužili. Do bezstarostného ničnerobenia im rušivo zasahoval podpredseda vlády a minister vnútra Matteo Salvini. Z titulu funkcie ho počas letnej turistickej sezóny zamestnávali nezvaní “turisti” z Afriky.

 

Článok pokračuje pod reklamou.


Plnil sľuby a bodoval

 

Z líbyjského pobrežia ich prepravovali plavidlá zahraničných mimovládnych organizácií, ktoré provokovali taliansku colnú políciu a pobrežnú stráž neprestajnými pokusmi o nepovolené zakotvenie na brehoch Talianska. Najčastejšie na ostrove Lampedusa. Má len okolo 6000 obyvateľov a leží bližšie k pobrežiu Tuniska (113 km) než Sicílie (205 km).

 


Poloha ostrova Lampedusa v Stredozemnom mori
Zdroj: Wikipédia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Pelagie_Islands_map.png

 

Matteo Salvini sa snažil pritvrdiť zákonné opatrenia na odradenie opovážlivých mimovládok. Podarilo sa mu to 5. augusta, keď Senát odobril predložený vládny výnos o bezpečnosti a migrácii. Nie je prevratný, ale aspoň rozširuje kompetencie ministra vnútra a jeho rezortu pri ochrane územia štátu pred nepovoleným vstupom plavidiel mimovládnych organizácií do talianskych výsostných vôd.

 

Matteo Salvini tak plní sľub, ktorý dal za svoju stranu Lega (Liga Severu) občanom pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Zaviazal sa, že sa pričiní o zintenzívnenie ochrany štátu pred náporom ilegálnych migrantov. Vo funkcii rezortného ministra plní aj iné predsavzatia a záväzky týkajúce sa obnovovania právneho štátu, aby sa zákony vzťahovali na všetkých. Občania sú mu mimoriadne vďační za zníženie počtu votrelcov dovážaných slniečkárskymi loďami z Afriky. Preferencie Ligy sa od marcových volieb 2018 zdvojnásobili a dosahujú takmer 40 percent. To už je stav, ktorý nezodpovedá súčasnému politickému zastúpeniu Ligy v parlamente. Pokiaľ by Liga takto vysoko uspela aj v predčasných voľbách, mohla by zostaviť vládu bez doterajších koaličných partnerov z Hnutia piatich hviezd (Movimento 5 Stelle – M5S). Namiesto nich by prichádzali do úvahy napríklad národne konzervatívni Bratia Talianska (Fratelli d’Italia – FDI). Vlani získali 4,3% voličských hlasov, no odvtedy ich preferencie podskočili o polovicu na 6,6%.

 

46-ročný Salvini dával preto počas letných parlamentných prázdnin nezakryto najavo záujem o vypísanie predčasných volieb. Začiatkom augusta využil hlasovanie o výstavbe vysokorýchlostného železničného spojenia Turín-Lyon na to, aby stiahol podporu vládnej koalícii. Inak povedané, ukončil partnerstvo s Hnutím piatich hviezd, s ktorým Liga tvorila od vlaňajška vládnu koalíciu.

 

Pôjde o všetko

 

20. augusta ministerský predseda Guiseppe Conte v Senáte (hornej komore parlamentu) ohlásil, že podá demisiu a večer tak učinil..

 

Kocky sú hodené, Minister vnútra a M. Salvini sa zbavil príťaže koaličných partnerov, ktorí mu podrážali v migračnej polike nohy. Jeho nastávajúci politický osud spočinie v rukách prezidenta. Sergio Mattarella nie je politickým spojencom, ani priaznivcom národovcov Salviniho Ligy. Prejavil už výhrady voči konaniu predčasných volieb niekedy na jeseň: Skomplikuje to vraj prípravu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý si zoberie so zdvihnutým obočím pod lupu Európska komisia.

 

Nedá sa preto vylúčiť, že prezident Mattarella dá podnet k zostaveniu úradníckej vlády pro-bruselských technokratov. Tým by sa zablokoval výstup Salviniho Ligy k moci v predčasných voľbách.

 

Kampaň z nadnárodných štruktúr proti Salvinimu bude mohutná a neúprosná. Podporu veľkokapitálu a eurokracie dostanú tí poslanci Hnutia piatich hviezd, ktorí budú ochotní vytvoriť koaličnú vládu s pro-bruselskou a pro-migračnou stredoľavou Demokratickou stranou, aby sa predišlo nutnosti vypísať predčasné voľby. Ak by sa im to podarilo, vytlačili by Salviniho Ligu do opozície a pokiaľ by sa nerozhašterili, bolo by to na dlhých-predlhých tri a pol roka. Najbližšie riadne parlamentné voľby totiž nemusia prebehnúť skôr ako 28. mája 2023.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply