Salvini vraví, že ukrajinský majdan bol „umelý a financovaný zo zahraničia“

Tagged With: , , , , , Add Comment

Kyjev predvolal talianskeho veľvyslanca kvôli slovám podpredsedu vlády a ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorými označil ukrajinský prevrat (2014) za „pseudorevolúciu“ sponzorovanú zo zahraničia a nezdieľa všeobecne pretláčanú tézu, že Krym bol anektovaný Ruskom. „(Taliansky veľvyslanec) je milý človek a chápeme, že nezodpovedá za slová politických kolegov. Najmä preto, že tento politik (Salvini) bol podľa našich informácií na Kryme a vrátil sa do Moskvy, kde sa stretol s Putinom,“ povedala Olena Volodymyrivna Zerkalova, námestníčka ukrajinského ministra zahraničných vecí, ktorá sa dlhodobo angažuje v európskej integrácii Ukrajiny a od roku 2017 navštevuje aj Svetové ekonomické fórum.

Ukrajina bola znepokojená Salviniho slovami počas jeho rozhovoru pre Washington Post. Novinárka denníka Lally Weymouthová sa snažila talianskeho predstaviteľa zneistiť pri krymskej téme, pričom sama označila tamojšie referendum ako „falošné.“

Weymouthová: Hovoríte, že Rusko malo právo anektovať Krym?
Salvini: Bolo tam referendum.
Weymouthová: Bolo to falošné referendum.
Salvini: (To je váš) Uhol pohľadu. Prebehlo referendum, v ktorom 90% ľudí hlasovalo za návrat Krymu do Ruskej federácie.
Weymouthová: Aké to mohlo byť referendum, keď tam boli ruskí vojaci?
Salvini: Porovnajme to s umelou revolúciou na Ukrajine, čo bola pseudorevolúcia financovaná zahraničnými mocnosťami – podobne ako revolúcie Arabskej jari.

Editor Washinton Post si neodpustil vložiť k poslednej odpovedi dodatok, že „nezávislí overovatelia faktov nenašli dôkaz pre toto tvrdenie najmä ruských spravodajských zdrojov,“ hoci o zahraničnej účasti na týchto prevratoch existuje bohatá faktografia.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia reagovalo vyhlásením, že Salviniho slová „neboli založené na reálnych faktoch a sú v rozpore s uznávanými zásadami a normami medzinárodného práva.“ Odpoveď v takomto zmysle sa dala očakávať, keďže tvorba revolučných situácií, verejnej mienky a tzv. medzinárodných noriem má spoločného menovateľa. Zerkalova takisto nezabudla označiť Salviniho za „proruského.“

Napätie má základy v kyjevských udalostiach z februára 2014, kedy bol demokraticky zvolený Viktor Janukovyč zvrhnutý násilným pučom za asistencie Spojených štátov. Obamova štátna tajomníčka Victoria Nulandová vtedy opakovane navštívila Kyjev, aby osobne odovzdala americkú podporu pre protivládnych demonštrantov. Predtým na oficiálnom fóre hovorila o washingtonskej investícii 5 miliárd dolárov na „podporu ukrajinskej demokracie.“ V telefonickom rozhovore sa rozhorčila známym vyhlásením „Fuck EU“ za malú podporu revolučnej stratégie zo strany EÚ.

Nová prozápadná kyjevská vláda následne na jar 2014 poslala tanky na východ Ukrajiny, kde obyvatelia odmietli prevrat uznať. V tomto bode boli ruskí vojaci vyslaní na Krym – kritický región pre námorníctvo USA – kde sa uskutočnilo referendum a prevažná časť ľudu rozhodla o pripojení k Rusku. Reakciou USA a EÚ bolo obvinenie Ruska z anexie Krymu, odsúdenie údajne Moskvou živeného konfliktu na Donbase a niekoľko vĺn sankcií, zameraných na osoby, firmy a odvetvia hospodárstva. Kým väčšina servilne prozápadných a proúnijných vlád v Európe prijíma oficiálny príbeh, vyhlásenie Salviniho naznačuje, že niektoré ľudové strany pochybujú a nesúhlasia s mainstreamovým výkladom nedávnej histórie.

Pramene:
[1] ‘Italy has done a lot — maybe too much’; autor: Lally Weymouth; Washington Post, 19.7.2018
[2] Salvini: Italy ‘not afraid’ to use EU veto to lift Russian sanctions; autor: Gabriela Galindo; Politico, 16.7.2018
[3] MFA Ukraine to summon Italian Ambassador over Minister Salvini recognizing Crimea annexation; UNIAN Information Agency, 20.7.2018
[4] „F**k The EU“ – US State Department Blasts Europe; Revealed As Alleged Mastermind Behind Ukraine Unrest; Zero Hedge, 2.6.2014
[5] Ukraine crisis: Transcript of leaked Nuland-Pyatt call; BBC, 7.2.2014
[6] ‘Fake revolution’: Kiev summons Italy envoy after Salvini rips into ‘foreign-funded’ Ukraine unrest; RT, 21.7.2018


Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis