Samotný pozitívny výsledok testu už nestačí na určenie ochorenia alebo infekcie, píše WHO

· Čas čítania: 5 min.

WHO už hodinu po Bidenovej inaugurácii aktualizovala pokyny testovania na COVID-19. Samotný pozitívny výsledok testu už nestačí na určenie ochorenia alebo infekcie, píše WHO. Zmena pokynov pre PCR testy s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k výraznému zníženiu počtu prípadov, hoci sa (takmer) nič nezmenilo. Biden takisto oznámil, že USA budú opäť financovať Svetovú zdravotnícku organizáciu.

Stacey Lennoxová, publicistka z „PJ Media“, už v auguste predpovedala, že Trumpov nástupca dostane pandémiu koronavírusu v USA pod kontrolu. „Tak či onak.“ Za vlády Joea Bidena počet prípadov s najväčšou pravdepodobnosťou klesne – bez toho, aby s tým musel 46. prezident USA niečo robiť. Následná zmena testovacích parametrov alebo testovacej stratégie by však mohla ľahko vzbudiť dojem, že nové opatrenia preukázali obrovský úspech.

Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred nesprávnym používaním a interpretáciou PCR testov na zistenie infekcie SARS-CoV-2. Už v polovici decembra WHO uviedla: „Na určenie vírusovej záťaže je potrebné zohľadniť minimálne hodnotu Ct a v niektorých prípadoch je potrebné manuálne upraviť prahovú hodnotu, od akého okamihu je test pozitívny.“

Pretože sa to v praxi zjavne neimplementovalo, usmernenia sa znova aktualizovali.

Advokátska kancelária Weis a Partners  na to upozornila na svojej webovej stránke: „Tento nový protokol iba potvrdzuje to, čo naša kancelária tvrdí už niekoľko mesiacov: že pozitívne testovaní metódou RT-PCR nie sú automaticky infekčnými. Doslova je uvedené, že pozitívny test RT-PCR nie je sám osebe známkou infekcie COVID-19 a je vyžadovaný DRUHÝ TEST spolu s KLINICKOU DIAGNÓZOU,“ hovorí zástupca právnej kancelárie Weis a Partners, Peter Weis.

Podľa neho to má vzťah aj k akútnej potrebe prehodnotenia potreby akcie celoplošného testovania Slovenska. Je možné, že sa v krátkej dobe zistí, že takú akciu nebolo potrebné vykonať vôbec.

„Teraz už len sledujte, ako magicky klesne počet pozitívnych prípadov obyčajnou zmenou postupu. Zázrak na počkanie menom štatistika ruka v ruke so zázrakom menom metodika,“ uzavrel Weis.

Bude Joe Biden hrdina koronavírusovej pandémie?

Doposiaľ laboratóriá používajú hodnotu Ct od 37 do 40. Ale aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pripúšťa, že „je mimoriadne ťažké nájsť živý vírusový materiál vo vzorke nad prahovú hodnotu 33 cyklov“. To znamená, že oficiálne štandardy testovania vytvárajú „nadmerný počet falošne pozitívnych“. Podľa epidemiológov je dokonca „pravdepodobne vhodnejšia hodnota Ct okolo 30“.

Zmena prahovej hodnoty od akého okamihu sa PCR test považuje za pozitívny, by mohla znížiť počet prípadov až o 90%, píše Lennox s odvolaním sa na čísla z „New York Times“. Správa tiež naznačuje, že hodnota Ct nebola oznamovaná lekárom alebo pacientom ako súčasť výsledkov testu.

Ak však počet prípadov poklesne v najbližších týždňoch nielen v USA, ale aj na celom svete, treba predpokladať, že ani vírus sa nestiahol, ani že Joe Biden pandémiu porazil. Na druhej strane konštantné alebo rastúce čísla znamenajú, že povinnosť nosenia rúšok a lockdown neprinášajú propagovaný úspech. Ani v USA, ani v Európe.

Ak je percentuálny podiel zistený denníkom „Times“ v auguste správny, potom bolo doposiaľ v USA len asi 2,43 milióna skutočných prípadov, nie 24,3 milióna. Z tohto dôvodu je tiež potrebné rozlišovať medzi úmrtiami na COVID-19 a s COVID-19. Doteraz však neexistuje spôsob, ako rozlišovať medzi „tými, ktorí zomreli na COVID-19“, a „úmrtiami s nejakými mŕtvymi vírusovými zvyškami v nozdrách“.

WHO: PCR testy sú „bez príznakov zbytočné“

WHO zaslala používateľom PCR testov oznámenie. Lennoxová vysvetľuje: „Pri absencii príznakov znamená vysoká hodnota Ct, že je veľmi nepravdepodobné, že ochoriete alebo by ochorel niekto od Vás,​​ pokiaľ ste neboli nedávno v kontakte s infikovanou osobou.“

V podstate to znamená „že podľa WHO je PCR test zbytočný, ak testovaná osoba nevykazuje žiadne príznaky“. Prahová hodnota pre zmysluplné výsledky je hodnota Ct od 30 (validné) do 35 (možno validné).

Lennoxová pokračuje: „Dr. Fauci to vedel už v júli, keď povedal, že testy s hodnotou Ct nad 35 pravdepodobne zachytávajú vírusové zvyšky alebo mŕtve vírusy. Dokonca aj pri Ct 35 je incidencia vzoriek vírusu, ktoré by sa mohli replikovať, veľmi nízka.“ Okrem toho Dr. Fauci na začiatku pandémie koncom januára vysvetlil: „Jediná vec, ktorú si ľudia historicky musia uvedomiť, je, že aj keď dôjde k asymptomatickému prenosu, v celej histórii respiračných vírusov akéhokoľvek druhu nebol asymptomatický prenos nikdy poháňačom ohnísk. Spúšťačom ohnísk je vždy symptomatická osoba. Aj keď existuje zriedkavá asymptomatická osoba, ktorá by mohla prenášať, epidémia nie je vyvolaná asymptomatickými nositeľmi.“

Až do poslednej chvíle pokyny CDC výslovne špecifikovali testovanie a interpretáciu testov so 40 cyklami a testovanie na asymptomatických jedincoch.

Tu je oznámenie WHO: Informatívne oznámenie WHO pre používateľov IVD 2020/05

Typ produktu: Technológie testovania nukleových kyselín (NAT), ktoré na detekciu SARS-CoV-2 využívajú polymerázovú reťazovú reakciu (PCR)

Identifikačné číslo WHO: 2020/5, verzia 2

Cieľová skupina: Laboratórni odborníci a používatelia IVD.

Účel tohto oznámenia: Objasnenie informácií, ktoré predtým poskytla WHO. Toto oznámenie nahrádza informatívne oznámenie WHO pre používateľov diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro (IVD) 2020/05, verzia 1, vydaný 14.12.2020.

Popis problému: WHO žiada používateľov, aby pri interpretácii výsledkov vzoriek testovaných metódou PCR postupovali podľa návodu na použitie (IFU). Používatelia IVD si musia pozorne prečítať a dodržiavať návod na použitie, aby zistili, či výrobca odporúča manuálne nastavenie prahu pozitivity PCR.

V pokynoch WHO Diagnostické testovanie na SARS-CoV-2 z 19.12.2019 sa uvádza, že je potrebná starostlivá interpretácia slabo pozitívnych výsledkov. Prahová hodnota cyklu (Ct) potrebná na detekciu vírusu je nepriamo úmerná vírusovej záťaži pacienta. Ak sa výsledky testu nezhodujú s klinickým obrazom [poznámka: symptómy], je potrebné odobrať novú vzorku a znovu ju otestovať rovnakou alebo inou technológiou NAT.

WHO pripomína používateľom IVD, že prevalencia chorôb mení prediktívnu hodnotu výsledkov testov. Ako klesá prevalencia chorôb, zvyšuje sa riziko falošne pozitívnych výsledkov. To znamená, že pravdepodobnosť, že osoba s pozitívnym výsledkom (zistený SARS-CoV-2) je skutočne infikovaná SARS-CoV-2, klesá spoklesom prevalencie bez ohľadu na uvádzanú špecifickosť.

Väčšina PCR testov je označená ako pomôcka pri diagnostike, takže poskytovatelia zdravotnej starostlivosti musia brať do úvahy každý výsledok v kombinácii s časom odberu vzorky, typom vzorky, špecifikami testu, klinickými pozorovaniami, anamnézou pacienta, potvrdeným statusom akýchkoľvek kontaktov a epidemiologickými informáciami.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1./ WHO aktualizuje pokyny testovania na COVID-19 – hodinu po Bidenovej inaugurácii, HS, 22.1.2021
2./ Dôležité: WHO zmenilo zásadným spôsobom pokyny k testovaniu metódou PCR, Peter Weis, 21.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár