Sankcie voči Moskve – „ja natürlich“, ale voči plynovovodu – „nein, nicht mal“

Foto: Christian Marquardt/Getty Images

V uplynulých dňoch nastal okolo plynovodu Severný prúd-2 pomerne veľký rozruch. Po dlhšej prestávke sa obnovili stavebné práce a rúry sa ukladajú v dánskych teritoriálnych vodách. Podľa najnovších správ dodávateľa stavebných prác, rúry na dánskom území položia do konca mája a potom ich začnú ukladať v nemeckých teritoriálnych vodách. Európski a ruskí partneri mienia dokončiť a spustiť do prevádzky plynovod už v tomto roku a to aj napriek obrovskej nevôle a tvrdej sankčnej politike Washingtonu.

Po nemeckej kancelárke, ktorá jednoznačne podporila výstavbu plynovodu, stanovisko Rakúska predostrel aj kancelár Sebastian Kurz. Komentoval výroky svojej kolegyne a potvrdil, že v tejto otázke je pozícia Rakúska jednoznačná a úplne sa zhoduje s kurzom Berlínu: plynovod Severný prúd-2 má byť dobudovaný a politiku netreba miešať s biznisom, hospodárstvom a energetickou bezpečnosťou.

Reagoval tak na hystériu, ktorú vyvolávajú niektorí zaoceánsky politici a média v EÚ v súvislosti s väznením ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a žiadajú jeho okamžité prepustenie. Totálne prekrúcajú fakty a skresľujú skutočnosť, že Navaľného neposlali za mreže preto, že nesplnil nariadenie ruského súdu, keď bol „chorý“ v Nemecku, ale predovšetkým preto, že veľakrát porušil nariadenie súdu, keď sa ešte nachádzal v Rusku a bol upozorňovaný, že ďalšie porušovania z jeho strany budú mať za následok tvrdšie reštriktívne opatrenia.

Našim čitateľom pripomenieme, že Navaľnyj ešte v roku 2014 bol podmienečne odsúdený na 3,5 roka a na pokutu pol milióna rubľov (dnes je to približne šesťtisíc eur). Súd mu nariadil skúšobné obdobie päť rokov a dokonca ho predĺžil. Ako podmienečne odsúdená osoba bol povinný dva krát do mesiaca sa dostaviť na pobočku Federálnej služby pre kontrolu dodržiavania trestov (FSIN), čo však často nedodržal. Viackrát to porušil pred svojím „mýtickým otrávením“ a aj po tom, ako bol v Nemecku „oživený a práceschopný,“ tiež sa v priebehu takmer štyroch mesiacov neponáhľal vrátiť do vlasti a dostaviť sa na pobočku Federálnej služby pre kontrolu dodržiavania trestov.

V Nemecku sa zdržiaval napriek tomu, že oficiálne bol ešte v septembri prepustený z lekárskej opatery, pričom vyše troch mesiacov mu žiadne zdravotné problémy nebránili v tom, aby dodržiaval režim osoby vo výkone podmieneného trestu a prišiel do Ruska, aby sa ukázal na pobočke FSIN-u. Ruské úrady to prestalo baviť a v decembri 2020 po ňom vyhlásili pátranie ako po osobe, ktorá pravidelne porušuje zákon. Nariadili jeho zatknutie.

A čo nasledovalo? Navaľnyj sa hneď zázračne „vyliečil“! Len čo ruské úrady oznámili, že musí byť zatknutý, práve v ten moment sa Navaľnyj rozhodol, že sa vráti do Ruska – aj keď si úplne jasne uvedomoval, že bude zatknutý. Prečo to urobil? Je absolútne jasné, že zaúradovali dve okolnosti: chcel vyvolať ďalšiu provokáciu, aby mohol kričať o útokoch Kremľa a porušovaní jeho práv a musel začať konečne odpracovávať do neho investované financie západnými „kurátormi“.

Naše mainstreamové média radšej neuvádzajú, že Navaľného nezabásli za to, že sa „liečil“ v Nemecku, ale za to, že úmyselne viac krát porušil nariadenie ruských úradov, keď bol v Rusku a pritom už bol 3 mesiace „živý a zdravý“ v Nemecku. FSIN Ruska ešte vlani uviedla, že opozičný politik minimálne šesťkrát porušil podmienky skúšobnej lehoty ešte pred „otrávením,“ keď na jej pobočku neprišiel 13. a 27. januára, 3. februára, 16. marca, 6. júla a 17. augusta. A potom tri mesiace, začínajúc septembrom, sa takisto neponáhľal splniť nariadenie úradov, ktoré bol povinný rešpektovať.

Preto bolo po ňom 29. decembra 2020 vyhlásené pátranie. A Navaľnyj sa hneď zázračne prebral a rozhodol sa, že sa vráti do vlasti a to aj urobil. Predtým na to nemal čas tri mesiace. Čiže slovenský mainstream, ako zvyčajne, klame o príčinách, prečo Navaľného poslali za mreže: nie preto, že sa liečil v Nemecku, ale za to, že pravidelne porušoval nariadenie úradov, keď bol v Rusku a potom aj v Nemecku. Bol v podmienke a to nemal robiť. V mnohých krajinách by mu zaa rovnaký „priestupok“ hrozil rovnaký trest. Lenže, zas tu máme dvojaký meter: to, čo robia úrady v USA, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii atď., si nemôžu dovoliť ruské úrady. A tam je zakopaný ten „euroatlantický pes“.

Pozícia Nemecka a Rakúska je v tejto otázke absolútne zrozumiteľná. Merkelová a Kurz konajú presne v záujme svojich krajín, ale aj v rámci „euroatlantickej pozície“. Rusko je „nepriateľ“ pre „západnú civilizáciu“ a preto naň treba uvaľovať sankcie kvôli opozičnému pajácovi Navaľnému, ktorý naschvál porušoval nariadenia ruských úradov, aby vyvolal negatívnu reakciu EÚ a USA. A tá očakávane prišla. Avšak Nemecko a Rakúsko potrebujú ruský plyn a preto nechcú miešať jablká a hrušky – Navaľného a Severný prúd-2. Čiže sankcie kvôli Navaľnému „ja natürlich“, ale voči plynovodu Severný prúd-2 – „nein, nicht mal“. Berlín a Viedeň dávajú jasne najavo, ruky preč od Severného prúdu-2.

A preto rovnako ako aj Angela Merkelová, tak aj Sebastian Kurz vyhlásil, že nie je možné spájať kauzu Navaľného a výstavbu plynovodu. Podčiarkol, že kolujú nepravdivé mýty, že tento plynovod je výhodný iba pre Rusko. Podčiarkol, že bezpochyby je výhodný aj pre EÚ, zvlášť pre Nemecko, Rakúsko a niektoré ďalšie štáty. Mimochodom, výhodu pre Rakúsko vidí aj v používaní ruskej vakcíny Sputnik V. Kurz vyhlásil, že Rakúsko je ochotné vyrábať ruskú vakcínu na svojom území a čaká iba na to, že ju schvália kompetentní v EÚ. Čiže znova: politika je politika, Navaľnyj je Navaľnyj, ale vlastná košeľa, ako je známe… no veď to viete. A preto Kurz podporuje aj Severný prúd-2, aj Sputnik V.

Prirodzene, aj nová americká administratíva bude zúfalo útočiť na účastníkov výstavby plynovodu, avšak podľa všetkého, už v tomto roku bude dokončený a spustený do prevádzky. A to aj napriek tomu, že Navaľnyj to už dostal „natvrdo“ a bude si musieť posedieť v ruskom väzení vyše dva roky. Aspoň politici, analytici a média v USA a EÚ budú mať zámienku, aby kritizovali „nedemokratické správanie sa“ Ruska.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Österreich unterstützt Berlin bei Nord Stream 2, Welt am Sonntag, 6.2.2021

(2) Get Ready For a Merkel-Biden Bust-Up Over Russian Gas, Bloomberg, 5.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply