Schizofrénia Josepa Borella

Foto: Twitter Josep Borrell

Borrel navštívil Moskvu a zistilo sa, že EÚ trápi iná pandémia. Nedávne udalosti jasne nasvedčujú, že Brusel je chorý, centrála Európskej únie je zjavne nakazená. Pandémia koronavírusu však s tým nemá nič spoločné. Mnohí predstavitelia EÚ sú chorí, ale na inú chorobu. Je to politický choromyseľný marazmus.  Prejavuje sa hlavne v momentoch, keď počujú slovo „Rusko“: Vtedy týmto politikom v momente stúpne tlak a vzkypí žlč, točí sa im hlava, pociťujú sucho v hrdle, chce sa im vracať, je im úplne na nič a nevedia kontrolovať ani svoje výroky, ani svoje správanie sa.

Táto „euroatlantická pandémia“ pretrváva už dlhšie a symptómy u mnohých európskych politikov sa jasne prejavujú v tom, že sa s Moskvou chcú iba hádať a biť sa, potrebujú na Rusko útočiť, klamať a uvaľovať nezákonné sankcie. Niet sa čomu čudovať, že v rovnakom štýlu pochodil aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý v dňoch 4. až 6. februára navštívil Moskvu.

Počas celého svojho pobytu v ruskej metropole hovoril v superlatívoch o spolupráci s Ruskom, pochvaľoval ochotu a záujem ruských partnerov o rokovania, tvrdil, že s ruskými kolegami mal konštruktívny a užitočný dialóg, ale hneď po návrate do Bruselu vyhlásil, že Rusko je takmer netvor, ktorý nemá záujem o normalizáciu vzťahov s „progresívnym ľudstvom“.

Minister zahraničia EÚ Josep Borrell v nedeľu vo svojom blogu uviedol, že Rusko odmieta konštruktívny dialóg s EÚ a Európa z toho musí vyvodiť dôsledky, vrátane možnosti uvalenia sankcií. Borrell podotkol, že vyhostenie diplomatov z Poľska, Nemecka a Švédska, ku ktorému došlo počas jeho návštevy Ruska, je dôkazom toho, že Moskva „nechce využiť túto možnosť na to, aby nadviazala s EÚ konštruktívnejší dialóg.“

Prirodzene neuviedol príčiny, prečo Rusko vyhostilo týchto diplomatov. Zaoberali sa činnosťou nesúvisiacou s poslaním diplomatov. Ale keď USA a EÚ vyhadzujú ruských diplomatov, to je aj podľa Borrella v najlepšom poriadku. Rusko diplomatov z troch spomínaných krajín EÚ obvinilo z účasti na nezákonných protestoch na podporu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktoré sa konali 23. januára. Krajiny EÚ však dôrazne popreli akékoľvek pochybenie.

Naše mainstreamové média hovoria o „nezákonných protestoch“ v Rusku a vždy dávajú tieto dve slova do uvodzoviek, spochybňujúc a prekrúcajúc ich zmysel. Keďže v období koronakrízy protesty nie sú v EÚ povolené, tak potom podľa nich sú všetky protesty na území členských štátov Európskej únie nezákonné – bez uvodzoviek. Ale rovnako zakázané protesty počas koronakrízy v Rusku, to je podľa našich „pravdovravných“ médií a politikov, potláčanie demokracie a slobôd. Znova je tu dvojaký meter. Demagógia euroliberálov preráža dno, len klamú, hašteria sa a podvádzajú. Totálna spodina.

Josep Borrel znova bez dôkazov kritizoval Moskvu a „diplomaticky“ naznačil, že Európska únia bude musieť vyvodiť dôsledky. Medzi riadkami zaznela aj takmer neskrývaná vyhrážka, že „bude na členských štátoch, aby rozhodli o ďalších krokoch a áno, môže to zahŕňať aj sankcie.“ Aj keď na tlačovej konferencii v Moskve priam vyžaroval dobrosrdečnosť a ústretovosť, po návrate do Bruselu práve tú tlačovku označil za „agresívnu“ zo strany organizátorov.

Ruské média zverejňujú prekvapivé reakcie domácich politikov a analytikov, ktorí sa čudujú šéfovi Európskej diplomacie, že urobil také prekrútenie vlastného pôvodného názoru, až to vyvoláva podozrenie, že po návrate do Bruselu dostal tvrdú „prednášku“ a ponaučenie, ako má komentovať návštevu Moskvy. Ako inak vysvetliť túto jeho neuveriteľnú otočku? Podotýkajú, že ak Borrell bol s niečím nespokojný, mohol to povedať priamo na tlačovke v Moskve, mal na to neobmedzený čas a mohol povedať všetko, čo chcel. Lenže jeho výroky v Moskve a v Bruseli zneli totálne protichodne. Kedy „pravdovravný“ Borrell viac klamal, na tlačovke v Moskve alebo vo svojom blogu? Toto je akože žiarivý príklad európskej diplomacie? Alebo je to skôr iná diagnóza?

Vo svojom blogu sa takmer rozplakal, keď uviedol, že „sa vrátil do Bruselu s hlbokým znepokojením a starosťami ohľadne perspektív rozvoja ruskej spoločnosti a geostrategickej voľby Ruska.“ A nasledovala pasáž, ktorú by určite ocenil dobrý patológ: „Moje stretnutie s ministrom Lavrovom a posolstva ruských úradov počas mojej návštevy potvrdili, že sa Európa a Rusko navzájom vzďaľujú. Zdá sa, že Rusko sa postupne vzďaľuje Európe a považuje demokratické hodnoty za existenčnú hrozbu“, zdôraznil Borrel. Čo mal na mysli, keď hovoril o „demokratických hodnotách,“ našim čitateľom určite netreba vysvetľovať.

A medzitým počas svojho pobytu v Rusku Josep Borrell označil v piatok v Moskve ruskú vakcínu Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2 za dobrú správu pre ľudstvo a vyjadril nádej, že EÚ schváli jej používanie pri vakcinácii obyvateľstva. Na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaniach so svojím ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom zablahoželal Rusku k úspechu pri vývoji vakcíny a vyhlásil, že je to užitočné pre celé ľudstvo. Podčiarkol, že Rusko a Európska únia majú záujem na zachovaní a rozšírení kanálov pre svoj dialóg a chcú pokračovať v spolupráci napriek rozdielnosti názorov v niektorých oblastiach. Avšak hneď po návrate do Bruselu hlásal úplne opačné správy. Aký dialóg? Rusko „odmieta demokraciu a potláča slobody a ľudské práva“! A o pár dni bude navrhovať ďalšie sankcie voči Moskve. No nie je to zrelé na psychiatriu?

Medzitým jeho ruský kolega Sergej Lavrov na rozdiel od šéfa diplomacie EÚ, nehľadal nepriateľov a dôvody na hádky, sankcie, ale oznámil, že obe strany potvrdili svoj záujem o udržanie a rozširovanie kanálov dialógu a to aj v otázkach, v ktorých sa líšia ich postoje. Dodal, že takých otázok je nemálo. Konštatoval, že obe strany deklarovali pripravenosť pragmaticky spolupracovať tam, kde je to v záujme a v prospech oboch strán. Uviedol tiež, že sa s Borrellom zhodli na tom, že „ďalšie zhoršovanie vzťahov by mohlo mať negatívne a veľmi, veľmi nepredvídateľné následky.“ Lenže Lavrov to myslel úprimne, ale Borrel po návrate do Bruselu už vystúpil s ďalšími obvineniami a útokmi na Rusko.

Ruský minister očakáva, že na marcovom summite EÚ sa rozhodne „v prospech konštruktívnej interakcie medzi Bruselom a Moskvou.“ Lavrov tiež poznamenal, že Moskva a Brusel budú pokračovať v spoločnom úsilí o vyriešenie kritickej situácie okolo iránskej jadrovej dohody a podľa jeho názoru, by sa mali dohodnúť aj na zásadách nezasahovania do záležitostí postsovietskych štátov. A toto asi musíme chápať ako žart. Veď predsa USA a EÚ neprestanú zasahovať do diania spojencov a susedov Ruska?! Nie je predsa úplne naivný.

Tiež tlmočil záujem Ruska spolu s EÚ o vytvorenie osobitného kanálu pre dialóg v boji proti dezinformáciám. V Bruseli už jeden takýto vytvorili, kanál čo šíri dezinformácie a klamstvo o Rusku. Plus propagandistické mamuty typu Slobodná Európa, Hlas Ameriky, Deutsche Welle, atď. Teraz rozohrávajú novú hru – „vodcu opozície Navaľného“ – totálneho hlupáka, pajáca a plateného agenta západných tajných služieb. Počas svojej návštevy Moskvy Josep Borrell stihol položiť kvety na mieste, kde bol zastrelený Boris Nemcov. Ako podotkol Borrel na svojom blogu „bojovník za demokraciu a pluralizmus v Rusku.“ No presne taký istý, ako je Navaľnyj.

Borrell v sobotu po návrate z Moskvy do Bruselu uviedol, že kolegov z členských štátov EÚ bude o svojej návšteve v Rusku informovať na zasadnutí naplánovanom na 22. februára a lídri EÚ budú zasa o vzťahoch s Ruskom rokovať na svojom marcovom summite. Je absolútne jasné, akým štýlom bude Borrell informovať svojich kolegov o návšteve Moskvy, zreteľne to naznačil na svojom blogu. Čiže žiadne zmeny vo vzťahu EÚ voči Rusku nenastanú. Bude pokračovať bruselský festival klamstiev, vyhrážok, útokov, otvorených lží a sankcií. A pozor! Koronavírus s tým nemá spoločne. To je iná diagnóza. Z tejto novej sú mnohí vedúci bruselskí predstavitelia už dávno zrelí na psychiatriu.

Škoda, že sa proti tejto chorobe, nedá očkovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) My visit to Moscow and the future of EU-Russia relations, EEAS.Europa.eu, 7.2.2021

(2) https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1358331980279140352

(3) https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1358331980279140352/photo/1

(4) Borrell: EÚ musí vyvodiť dôsledky voči Rusku, TASR, 7.2.2021

(5) Borrell ocenil ruskú vakcínu a vyjadril nádej, že EÚ schváli jej použitie, Trend, 5.2.2021

(6) Borrell a Lavrov: Rusko a USA majú záujem o spoluprácu, TASR, 5.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply