Sila našej predstavivosti

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek.

Žijeme vo vizuálnej dobe. Obrazy, aké by sme predtým vnímali len v snoch a fantázii, na nás doslova prúdia z televízie, filmových pláten, internetu či počítačových hier.

Rozdiel medzi predstavivosťou a takouto virtuálnou realitou je zásadný: v tom prvom prípade si naša myseľ vytvára obrazy sama, v tom druhom ich pre nás vytvára niekto iný. Mocenské elity alebo minimálne ich časť veľmi dobre vedia, že takýmito obrazmi sa dajú programovať masy. Podvedomie nerozlišuje medzi obrazom a fyzickou realitou. Toto využíva aj duchovný zákon príťažlivosti. Ak v hlave dostatočne dlho držíme určité obrazy, môžu sa stať realitou. Napokon už aj kvantová fyzika dokázala, že vedomie pozorovateľa na úrovni mikrosveta ovplyvňuje výsledok experimentu. Inými slovami, existuje prepojenie medzi vedomím a realitou.

V prípade umelých obrazov môže byť spomínaný duchovný zákon zneužitý, niekedy sa dá doslova hovoriť o čiernej mágii. Samozrejme, že medzi filmami či počítačovými hrami je aj množstvo hodnotného obsahu, ktorý nás nastaví pozitívnym smerom. Ale všimnite si, koľko existuje pornografie, hororov či počítačových hier plných naturalistického krvavého násilia. Je niečo iné, keď čítame strašidelné alebo erotické príbehy v knihe, pričom naša fantázia pracuje, a niečo iné, keď nám tieto obrazy skáču priamo do hlavy. Pri častom vystavovaní sa tomuto obsahu sa v nás podporuje tá najnižšia, pudová stránka osobnosti.

Prílišné sledovanie televízie, filmov či hranie hier má ešte jeden efekt bez ohľadu na umeleckú hodnotu. Zakrpatieva naša vlastná predstavivosť, a tým aj naša schopnosť vytvárať si vlastnú realitu. V zdravej miere hodnotná tvorba môže, naopak, našu predstavivosť aj stimulovať. Ale ak si odvykneme používať našu fantáziu, je veľmi ťažké venovať sa duchovnému rozvoju, ktorého zmyslom by malo byť stať sa silnými, nezávislými a autentickými osobnosťami. A takých ľudí elity nepotrebujú. Nehovoríme teraz o lacnej komerčnej ezoterike, ktorá odvádza z cesty skutočného sebarozvoja.

Preto je dobré čítať knihy, počúvať hudbu a v ideálnom prípade aj samostatne niečo tvoriť: písať príbehy, maľovať obrázky, spievať si, niečo vyšívať alebo stružlikať… Nemusí to byť profesionálne a nemusíte sa tým živiť. Ideálne však je, ak dokážete tvoriť v stave vnútornej jednoty so sebou i vyšším zdrojom. V takom prípade si môžete byť istí, že aj vaše amatérske dielko niekoho osloví.

Dobrým zvykom je aj občas sa poddať tzv. dennému snívaniu. V modernej hektickej dobe si od neho mnohí odvykli, lebo nejde o „zmysluplnú“ činnosť. Ona svoj zmysel pritom má. Skúste zájsť niekam do lesa a sadnúť si pod strom alebo si doma pustiť nejakú inšpirujúcu hudbu. A potom len zatvorte oči a nechajte si voľne „prehrávať v hlave film“. Alebo s otvorenými očami pozorujúc okolitú scenériu. Všimnete si potom, že vo vašej fantázii sa uprostred skutočného fyzického lesa začnú objavovať obrazy a postavy.

Jasné a zámerné obrazy si môžete vytvárať počas meditácie, aby ste svoje vedomie pomocou nich nastavili želateľným smerom. Alebo obrazy reality takej, akú by ste ju chceli mať. Vytrvalo, sústavne (ideálne každý deň), s pokojnou mysľou a bez žiadostivosti si predstavovať, že to, čo by ste chceli dosiahnuť, už existuje. I keď samo vám do lona nič nespadne, potrebné sú aj kroky a aktivity v reálnom svete. Pomocou sily vašich predstáv však dokážete výrazne podporiť naplnenie vášho sna. Nebuďte frustrovaní, ak sa nenaplní. Nie, vesmír nie je povinný plniť všetky vaše želania, ako vám budú tvrdiť niektorí pomýlení ezoterici.

Šamanský kurz s Mariánom Benkom
3. – 8. mája 2019: Dvojitý šamanský kurz, Záhorie

Prvá časť 3. – 5. mája: Štyri živly a sila prírody
Okrem základov šamanského cestovania budeme pracovať aj vonku v prírode. Naučíme sa, ako nadviazať spojenie s bytosťami prírody a štyrmi živlami, ktoré sa zároveň manifestujú v nás ako štyri časti našej bytosti – Vnútorné dieťa, Vnútorná žena, Vnútorný muž a Duša. Budeme zlaďovať vonkajšiu a vnútornú prírodu.

Druhá časť 6. – 8. mája: Nastoľovanie jednoty a šamanská tvorba
Všetky živé bytosti sú prepojené, všetko vo vesmíre navzájom súvisí. Budeme sa učiť, ako vnímať a preciťovať tieto prepojenia, jednotu samého so sebou, s inými ľuďmi, duchovnými bytosťami, vyšším zdrojom. Napojenie na vyšší zdroj možno potom využiť pri tvorbe, či už hudobnej, literárnej alebo výtvarnej.

Dá sa prísť len na prvú časť alebo na obe časti. Bližšie informácie: http://marianbenka.webnode.sk , [email protected] .

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár