Sloboda slova po ukrajinsky

Foto: Хроніки та Коментарі

Na Ukrajine zakázali celý rad kvalitných kníh, „sloboda a demokracia pokračuje“. V „Nezáležnej“ zakázali dovoz a distribúciu viacerých kníh, z ktorých mnohé sú známe a populárne na celom svete. Niektoré z týchto kníh boli napísané pomaly pred storočím. Podľa domácich úradníkov, sú to „diela s protiukrajinským obsahom a propagandou v prospech štátu – agresora“. Ktorý štát mali  ukrajinskí „demokrati“ na mysli, ani netreba vysvetľovať.

Šírenie týchto kníh zakázalo Riaditeľstvo povoľovacej procedúry a kontroly za šírením vydavateľskej produkcie Štátnej televízie a rozhlasu Ukrajiny. Predseda tohto riaditeľstva Sergej Olejnyk pre domáce média prezradil, že do Ukrajiny zakázali dovoz diel viacerých spisovateľov rôznych národností, vrátane kníh Borisa Akunina a dokonca sa tomu nevyhol aj svetoznámy bestseller Michaila Bulgakova „Master a Margarita.“ A to odhliadnuc od toho, že autor značnú časť svojho života prežil v Kyjeve.

Vysvetlenia ukrajinských „odborníkov a demokratov,“ ktorí zakazujú knihy, vyrážajú dych. Sergej Olejnyk síce uznal, že prakticky všetky zakázané knihy „majú neutrálny charakter,“ ale podotkol, že „propaganda je ukrytá v detailoch, ktoré dokážu odhaliť iba skúsení odborníci“. Tak je to! Podľa ukrajinských „expertov“ sa v týchto knihách našlo zopár riadkov, kde sa propaguje „ruský agresor“. A tá propaganda je ukrytá tak hlboko, že ju bežní Ukrajinci neodhalia – ale iba vládni „odborníci“.

Prečo zakázali svetový bestseller „Master a Margarita“, ktorý si na celom svete prečítali milióny ľudí a ktorý je vôbec jednou z najčítanejších kníh na svete? Ukrajinskí prívrženci slobody slova a médií vysvetľujú, že v predslove knihy sa spomínajú… predstavitelia ruského filmu, ktorí pred vyše sto rokmi „podporili vojenskú intervenciu na Ukrajine a boli zaradení do zoznamu osôb, ktoré vytvárajú hrozbu národnej bezpečnosti Ukrajiny.“

Kniha Bulgakova sa vydávala v mnohých svetových vydavateľstvách nespočetné mnoho krát. Podľa všetkého, v predslove daného vydania vydavateľ spomína tých „agresívnych predstaviteľov ruského filmu“ spred sto rokov. Ako je známe, predslov ku každej knihe pripravuje konkrétny vydavateľ.

A teraz ten paradox, alebo skôr totálna tuposť a marazmus ukrajinských „demokratických expertov“. V predslove jedného z tisíc rôznych vydaní diela Bulgakova „Master a Margarita“ boli spomenuté „protiukrajinské elementy“ a úrady Ukrajiny nielenže zakázali tento konkrétny „protiukrajinský“ náklad knihy, ale aj samotné dielo svetoznámeho spisovateľa a všetky jeho knihy, kde je publikovaný „Master a Margarita.“ Toto už nie je stredoveká cenzúra, je to zjavný náznak, že ukrajinskú kultúru a politiku ovládli ozajstní Barbari.

Úrady zakázali aj ďalšie knihy a znova uviedli rovnako „divoké a mentálne pochybné“ dôvody. Napríklad, zakázali detskú knihu „Pokladnica vzácnych vedomostí: Vynálezy, fakty, objavy“ a to z jediného dôvodu: vyobrazenie vytvorené pod vedením slávneho sovietskeho konštruktéra Sergeja Koroleva, ukrajinskej národnosti, prvej družice, vyslanej do vesmíru pred vyše 60 rokmi, bolo ako sa uvádza, „sprevádzané vyobrazením ruskej zástavy, čo uvádza detí do omylu a pripisuje štátu – agresorovi cudzie zásluhy.“

Čiže geniálny sovietsky konštruktér Sergej Korolev, ktorý mal ukrajinskú národnosť, vytvoril vesmírnu družicu pomaly 40 rokov pred vznikom nezávislej Ukrajiny, ale Kyjev vyhlasuje, že je to „ukrajinský vynález.“ Rovnakým spôsobom si môže prisvojiť všetky objavy a vynálezy v bývalom ZSSR a Rusku od čias Kyjevskej Rusi.

Bola zakázaná aj kniha o živote a tvorbe svetoznámej ruskej básničky „Čomu sa môžeme poučiť od Anny Achmatovovej“ a to z dôvodu, že pasáž o tom, že sa v roku 1917 uskutočnila Októbrová revolúcia je sprevádzaná dobovými symbolmi – portrétmi Lenina a červenými zástavami. Boli zakázané aj ďalšie knihy ruských autorov s „podozrivým obsahom,“ ale čo je ozaj nepochopiteľným paradoxom, aj niektoré diela európskych a zaoceánskych autorov. Že by aj tí propagovali „ruského agresora“?

Ďalej ukrajinské úrady zakázali knihu „Všetko, čo som sa dozvedel o biznise, hrajúc „Monopoly“ známeho amerického filozofa a spisovateľa Alana Axelroda /nar. 1952/. Asi je biznis, ako aj svetoznáma hra „Monopoly“ tiež ruská propaganda. Takisto bola zakázaná kniha britského historika Johna Haywooda /nar. 1956/ „Obyvatelia Severu. História Vikingov r. 793-1241“ – asi preto, že v tejto knihe nebola dostatočne široko prezentovaná rola Ukrajincov v osídlení Európy pred tisíc rokmi.

Nie je celkom jasné, čo ukrajinským úradom prekážalo na knihe amerického filmového režiséra a scenáristu, dvojnásobného držiteľa Oscara v kategórii filmový režisér a držiteľa Oscara v kategórii scenárista Olivera Stonea /nar. 1946/ a profesora katedry histórie a riaditeľa Inštitútu jadrových výskumov na Washingtonskej univerzite, spisovateľa Petera Kuznicka /nar. 1948/ „Nerozpovedaná história USA.“ Asi tam tiež neuviedli, že Ameriku objavili Ukrajinci, čo je bezpochyby „propaganda štátu – agresora“.

Na Ukrajine urobili ďalší krok k nastoleniu „skutočnej slobody slova a médií“. Keď si spomenieme, že pred niekoľkými hodinami osobným nariadením prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, na obdobie 5 rokov zakázali vysielanie troch televíznych staníc Ukrajina 112, News One a ZIK, ktoré sú na Ukrajine jednými z najsledovanejších a na ktoré uvalili celkovo 12 druhov sankcií, je úplne jasné, že u našich východných susedov totálne zvíťazila „demokracia, sloboda slova a médií“.

Bohužiaľ, ostatné udalosti na našom mediálnom a politickom „trhu“ nasvedčujú, že podobnú „slobodu slova a médií“ sa súčasná politická garnitúra snaží nastoliť aj na Slovensku. V posledných rokoch sa rozmohol gigantický stredoveký hon na bosorky a doslova barbarská cenzúra. Nuž, zostáva nám iba modliť a dúfať, že aspoň v tejto disciplíne „demokracie a slobody slova a médií“ nepredbehneme Ukrajinu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) В Украине запретили книгу “Мастер и Маргарита”: глава Гостелерадио рассказал, что с ней не так, News One, 29.1.2021

(2) Сергій Олійник, начальник управління дозвільної процедури та контролю за розповсюдженням видавничої продукції Держкомтелерадіо, 23.01.2021

(3) Національні інтереси вимагають негайного прийняття закону про ембарго на імпорт книг з держави-агресора, KMU. GOV.ua, 26.1.2021

(4) Книжковий цензор Сергій Олійник: “Книги, на ввезення яких надано відмову, як правило, цілком нейтральні. Пропаганда ховається у деталях…”, Хроніки та Коментарі, 2.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply