Smart kamery kontrolujú rúška vo francúzskej doprave. Rúšková opresia bez vedeckého základu

· Čas čítania: 2 min.

Nový dekrét francúzskej vlády dal operátorom verejnej dopravy právomoc používať “inteligentné video na meranie miery nosenia rúšok počas prepravy”. Smarť kamery budú v autobusoch, metrách a vlakoch dozerať, či Covid-19 opatrenia sú dodržiavané.

Podobná iniciatíva sa objavila ešte v decembri, ale odložila ju pre kritiku, že to podkopáva fungovanie demokratickej spoločnosti a neexistoval právny rámec pre také opatrenie. Vláda však tvrdí, že nejde o spracovanie biometrických dát a preto to nepredstavuje zariadenie pre rozpoznanie tváre.

Kritici protestovali, odvolávali sa na porušenie francúzskeho zákona i regulácie EU o spracovani osobných dát. Na sociálnych sieťach vznikol veľký protest s hashtag #BigBrotherIsWatchingYou (Veľký brat ťa sleduje). Vláda sa však stále vyhovára, že nejde o identifikovanie jednotlivcov, len získavanie prehľadu o miere nosenia rúšok.

Pritom viacero štúdií už spochybnilo nosenie rúšok pri prevencii šírenia koronavírusu. Skôr sa potvrdzuje, čo tvrdil hlavný švédsky infektológ Tegnell, že rúška dávajú falošný pocit istoty a ľudia sú ochotní viac riskovať. Preto tam rúška nikdy ani povinné neboli. Prvé krajiny, ktoré zaviedli povinné rúška v roku 2020, boli Česká republika a hneď za ňou Slovensko. Dnes sú Česi prví v rebríčku celkového COVID úmrtí na milión v Európe a Slovensko je hneď za nimi.

Rúška  vraj dôležité pre zabránenie šírenia vírusu u ľudí bez príznakov, čo už bolo tiež vyvrátené. Čínska štúdia na 10 miliónoch Číňanov nenašla asymptomatický prenos. Vyšla ešte v novembri v renomovanom časopise Nature. Ďalší článok publikovaný v decembri 2020 ako metaanalýza a systematický prehľad o prenose Sars-CoV-2 v domácnosti zas uvádza mieru asymptomatického prenosu v domácnosti len 0.7%. Miera asymptomatického prenosu na verejnosti je logicky oveľa nižšia. Napriek tomu zdraví ľudia sú nútení bezdôvodne mať obmedzené dýchanie.

Dánska štúdia porovnávala mieru nakazenie COVID-19 u tých, ktorí poctivo nosili rúška s tými, ktorí ich nenosili. Okolo 2% sa nakazilo v oboch skupinách. Záver bol, že rúška nemajú žiaden efekt, keďže rozdiel bol štatisticky zanedbateľný. Keď však ide o liečbu Covid a užívanie vitamínov ako profylaxiu, desiatky štúdií je spochybňovaných. No pri rúškach, zdá sa, vynucovanie nosenia nemusí mať vedecký základ, stačí vieraNamietky kritikov sú na mieste – z rúška sa stal symbol podriadenosti totalitárnemu štátu.

AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár