Špeciálna pracovná skupina preskúma možnosť digitálnej meny vo Veľkej Británii

· Čas čítania: 2 min.

Centrálna banka Veľkej Británie a ministerstvo financií oznámili, že zriaďujú pracovnú skupinu na preskúmanie možnosti digitálnej meny centrálnej banky. Cieľom je preskúmať riziká a príležitosti spojené s vytváraním nového druhu digitálnych peňazí. Britská digitálna mena by v žiadnom prípade nenahradila hotovosť ani vklady v bankách. Išlo by iba o ďalšiu možnosť, po ktorej sa v poslednej dobe zvýšil dopyt medzi spotrebiteľmi. Digitálna mena by bola zákonným platidlom, ktoré by bolo zameniteľné za iné formy peňazí.

O tom, či bude mať Veľká Británia takúto menu zatiaľ nebolo prijaté nijaké rozhodnutie. Vláda a banka chcú „vo veľkej miere spolupracovať so zainteresovanými stranami“ pokiaľ ide o výhody a praktickosť meny. Pracovnú skupinu budú spoločne viesť námestník guvernéra banky pre finančnú stabilitu Sir Jon Cunliffe a generálna riaditeľka finančných služieb Katharine Braddicková.

V prospech zavedenia digitálnej meny hovorí aj fakt, že používanie hotovosti vo finančných transakciách v posledných rokoch ustavične klesá, zatiaľ čo počet platieb debetnými a kreditnými kartami stúpa. Banka tiež vidí svoju vlastnú digitálnu menu ako spôsob „predchádzania rizikám nových foriem vytvárania súkromných peňazí“ vrátane kryptomien ako bitcoin. „Ak by sa mena zaviedla, tak by mala rovnakú hodnotu ako bankovky,“ uviedla banka.

Myšlienka digitálnej meny sa objavila v súvislosti s posilňovaním kurzu rôznych kryptomien. Na rozdiel od nich by ale nešlo o špekulatívne aktívum, ale o digitálnu verziu peňazí podporovanú Bank of England, ktorá by mohla zmeniť platobný systém. Výhodou takejto meny by bola stabilita jej hodnoty. Na druhej strane si mena pravdepodobne nezíska priazeň fanúšikov kryptomien, ktorí investujú práve do nich kvôli nedôvere voči centrálnym bankám.

Podľa Faisala Islama, ekonomického redaktora BBC, by bolo vytvorenie novej meny revolučnou novinkou, išlo by o priamy vzťah, občanov a centrálnej banky, ktorej autorita sa nedá spochybniť. „Mohlo by to priniesť jednoduché a priame prostriedky na stimuláciu ekonomiky a dokonca aj  použitie záporných úrokových sadzieb. Centrálne banky by teoreticky vedeli, kedy a ku akej transakcii s elektronickou hotovosťou došlo,vyjadril sa redaktor.

V Číne už prebiehajú experimenty s digitálnymi juanmi. Vytvorenie takejto meny je preto aj snahou aby aj Spojené kráľovstvo zostalo na čele finančných inovácií. Väčšina svetových centrálnych bánk skúma možnosti vytvorenia takejto meny, ale zatiaľ jediná takáto mena, ktorá už existuje, je čínsky digitálny juan, ktorý v súčasnosti prechádza verejným testovaním.

Pri zamyslení sa nad problematikou digitálnej meny, sa automaticky vynára otázka, či by bola táto digitálna mena vytvorená na základe spoločenskej objednávky alebo na základe požiadavky centrálnych bánk, ktoré takto získajú výhodu v podobe kontroly platieb alebo občanov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Bank of England to consider digital money plan, www.bbc.com, 19.4.2021, 

2. Přichází čas britcoinu. V Británii uvažují o zavedení vlastní digitální měny, idnes.cz, 20.4.2021,

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár