Spoločná dohoda o mechanizme zastropovania v ofsajde

Nedávno skončil summit Šanghajskej organizácie pre spoluprácu /SCO/ v Uzbekistane, ktorá bola vyhlásená v roku 2001 a jej stálymi členmi sú Čína, Rusko a štyri bývalé ázijské štáty Sovietskeho zväzu, ku ktorým sa v roku 2017 pridali Pakistan a India. Spolu s ďalšími štátmi eurázijského kontinentu sa pokladá za najväčšiu regionálnu organizáciu na svete. O tom, že v rámci budúceho geopolitického nového svetového poriadku bude mať čo povedať, sa nepochybuje. Hlavy členských štátov /SCO/, sú najvyšším rozhodovacím orgánom, ktoré sa schádzajú každý rok a v záujme udržania regionálneho mieru a stability sa pravidelne uskutočňujú spoločné vojenské cvičenia. Pár dní po ňom sa v Prahe stretli najvyšší predstavitelia 44 štátov zo všetkých kútov starého kontinentu na summite Európskeho politického spoločenstva, ktorý bol jednodenný a neformálny. Jeho hlavným mottom bolo z dôvodu konfliktu s Ukrajinou odsúdiť a izolovať terajšie Rusko, čo sa im darí za cenu, ktorej dôsledky sa dozvieme už túto zimu. Väčšina z nás si totiž myslela, že dôvodom stretnutia bolo postúpiť v dohode o zmiernení negatívnych dôsledkoch terajšej energetickej krízy na domácnosti ako aj na firmy, k čomu nedošlo. Navyše sme boli informovaní, že k dohode nedôjde ani na formálnom stretnutí najvyšších predstaviteľov EÚ v Bruseli, vraj z dôvodu rozdielnych celoeurópskych návrhov na ich riešenie.

Spoločné nákupy už mali byť dávno

Občania a firmy európskeho kontinentu sa z piatkového summitu EÚ nedočkali odpovede o mechanizme konečného zastropovanie cien či už na úrovni ich výrobcov alebo na obchodníkov. V tejto súvislosti nás napadá, prečo rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou sa má zastropovať u obchodníkov s energiami a nie už priamo u výrobcov?  Však by to bolo lacnejšie, znižuje to infláciu a navyše by sa šetrili aj zdroje z ktorých sa spomenuté cenové rozdiely budú platiť? Zatiaľ sa hovorí len o zdrojoch z ktorých by sa zastropovanie zaplatilo, akými sú eurofondy, zdanením nadmerných ziskov firiem ktoré na kríze viac zarobili, z európskeho a štátneho rozpočtu, emisného fondu a takto by sme mohli pokračovať. Vôbec sa nevie, či sa zastropovanie dotkne všetkých účastníkov trhu, čo vyvoláva u nich pred vykurovacím obdobím nervozitu. Aj tento summit ukázal, že členské štáty sa vedia dohodnúť na politickej rétorike, ale keď ide o peniaze nás všetkých, je spoločná dohoda ofsajde. Dôkazom je stanovisko Nemecka, ktoré o zastropovaní nechce počuť a zriaďuje si osobitný fond v objeme až 200 miliárd eur, o ktorom sa poľský premiér vyjadril, že vo vzťahu k ostatným je to „nemecký egoizmus“. Tiež je obrovským prekvapením, že sa hovorí o spoločných nákupoch, ktoré doteraz neboli a tak väčší odberatelia mali cenové zľavy, čo Slovensko nebolo? Načo nám je EÚ keď sme doteraz nemali spoločné nákupy, ktoré si vedia zabezpečiť už aj obchodné organizácie? Kde máme proklamovanú myšlienku,že spoločné celoeurópske riešenie je lepšie ako individuálne národných vlád?

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár