Každý, kto podľa kontroverzného návrhu britskej vlády „podkopáva“ britské inštitúcie alebo hodnoty, sa môže čoskoro dostať do problémov. Snahy o predefinovanie „extrémizmu“ sa stretávajú s odmietnutím, najmä zo strany aktivistov.
Británia zvažuje zavedenie novej definície „extrémizmu“, ktorá by zahŕňala každého, kto „podkopáva“ britské inštitúcie alebo hodnoty, informovali v sobotu noviny The Guardian s odvolaním sa na interné vládne dokumenty.
„Extrémizmus je propagácia alebo podpora akejkoľvek ideológie, ktorej cieľom je zvrhnúť alebo podkopať systém parlamentnej demokracie, inštitúcií a hodnôt Spojeného kráľovstva,“ hovorí nová definícia, ktorá bude prijatá ako súčasť národného plánu v boji proti extrémizmu.
Zdrojové dokumenty označené ako „oficiálne – citlivé“ poukazujú na potenciál plánu „formulovať novú, jednotnú odpoveď na extrémizmus“. Nedostatočná verejná diskusia alebo konzultácia o novej definícii po objavení sa takýchto plánov vyvolala medzi aktivistami obavy, že každý nesúhlas by mohol byť kriminalizovaný.
Redaktor magazínu mimovládnej organizácie Index on Censorship Martin Bright označil tento krok za „neoprávnený útok na slobodu prejavu [ktorý by potenciálne kriminalizoval každého radikálneho študenta a revolučného disidenta“.
Dokonca aj vládni úradníci sa údajne obávajú, že nová definícia predstavuje „zásah na slobodu prejavu“. Nemenovaný predstaviteľ Whitehallu pre Guardian povedal:
„Definícia je príliš široká a ovplyvní legitímne organizácie a jednotlivcov.“
Ilyas Nagdee, riaditeľ pre boj proti rasovej diskriminácii v Amnesty International UK, poukázal na to, že podobná definícia už bola použitá v rámci vládneho projektu Prevencia boja proti terorizmu.
„Prevenciu“, ktorá definuje extrémizmus ako „aktívnu opozíciu voči základným britským hodnotám, akými sú demokracia, právny štát, sloboda jednotlivca, vzájomný rešpekt a tolerancia iných vierovyznaní a presvedčení“, niektorí kritizovali ako islamofóbne.
Vládny návrh z roku 2016 na ďalšie rozšírenie definície „extrémizmu“ bol zamietnutý ako právne neprijateľný, pričom odborníci poukázali na množstvo rôznych definícií používaných rôznymi orgánmi.
Medzi organizácie, ktoré by boli „zahrnuté“ podľa novej definície, patrí Moslimská rada Británie (MCB), Palestine action a Mend (moslimská angažovanosť a rozvoj), uvádza Guardian.
Palestine Action odsúdila návrh ako „pokus podkopať a zastrašiť naše hnutie“ a uviedla: „Nenecháme sa odradiť.“ MCB vyzvala vládu, aby „vyzvala svojich vlastných extrémistov, ktorí sú odhodlaní rozdeliť naše komunity“.
Keď minulý mesiac tisíce Britov vyšli do ulíc, aby vyzvali Izrael, aby prestal bombardovať Gazu, ministerka vnútra Suella Bravermanová odsúdila propalestínske demonštrácie ako „pochody nenávisti“ a vyzvala políciu, aby znovu preverila, či by sa mávanie palestínskymi vlajkami alebo skandovanie hesiel dalo považovať za zločin z nenávisti. Globálne spoločenstvo je šokované pokrytectvom Západu v konflikte o Gazu.
V piatok boli na základe zákona o terorizme z roku 2000 obvinené dve ženy za to, že nosili značky zobrazujúce paraglajdistov, aké používa Hamas na vstup do Izraela.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Medienbericht: Großbritannien plant, Andersdenkende mit „Extremisten“ gleichzusetzen, de.rt.com, 07.11.2023
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.