Stíhaný Havran síce produkuje nenávisť, ale „je náš“

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Zhora dosadený moderátor RTVS Havran je po roku vyšetrovania aj trestne stíhaný. V nasledujúcom článku sa to síce schvaľuje, no odrazu sú tu práve v jeho prípade otázky smerujúce k slobode slova a prejavu. Aké groteskné. Kde sú slová, ktoré obhajujú T.E.Rostasa, ktorého obťažuje mafia v NAKA, v ŠTS Pezinok, v prokuratúre a v súdnictve SR? Od samého začiatku sme zásadne proti tomu, aby bol ktokoľvek stíhaný za svoj názor, a aby tak bola porušovaná Ústava SR. Sme za okamžité vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za iniciátorov aj prijímateľov zákonov obmedzujúcich základné ľudské práva. A spravíme maximum, aby sa občania SR nemuseli báť vyjadriť to, s čím súhlasia aj nesúhlasia. Existujúci stav sme neiniciovali ani nikdy nepodporovali, práve naopak. Ibaže vďaka ľuďom ako Havran, Kiska, Žitňanská, Biháriová, Soltész, Benčík, OSF a spol. veľmi mohutne podporovaných „obcou“ a tretím (protislovenským) sektorom tu máme takéto protiústavné zneužívanie zákonov. A Havran je odrazu vykresľovaný ako nevinná obeť. Nie. On je jedným z páchateľov a bude musieť čeliť oveľa väčšej miere zodpovednosti, za akú je dnes stíhaný.

Fero Múčka: Havran produkuje hate-speech, o tom sa nedá pochybovať. Čo ďalej?

Polícia obvinila Michala Havrana z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu ohovárania za článok Pošlite Kuffu do cirkusu.

Pred vyše rokom vydala Tlačovo-digitálna rada SR, samoregulačný orgán médií, toto stanovisko k článku Michala Havrana.

Napísala: „Komentár autora možno úrovňou i obsahom zaradiť medzi tzv. nenávistné prejavy (hate speech), nie nepodobné v dnešnej dobe, žiaľ, častým fašizoidným prejavom. Komentár totiž priamo vyzýva na potláčanie práv iných, menovite práva slobody slova osôb s náboženským vyznaním. Takéto nenávistné prejavy potláčajú kultivovanú diskusiu, vytvárajú atmosféru nenávisti a strachu. Takéto nenávistné prejavy sú mimoriadne nebezpečné, keďže v prvom slede smerujú k potlačeniu práva prejaviť svoj názor určitej skupine osôb.“

S týmto pohľadom sa stotožnili aj orgány činné v trestnom konaní a po roku vyšetrovania Havrana obvinili.

Jeho verejní obhajcovia dnes hovoria, že to, čo napísal, je len zle pochopené. Že v skutočnosti nehanobil skupinu všeobecne, ale len jej vybraných členov. Na toto existuje jednoduchá kontrola správnosti. Vymeňte si slovo katolíci či kresťania v jeho vetách za slovo Židia, moslimovia či Rómovia a pocit, že to bolo nevinné, vás rýchlo prejde. (Paradoxne, medzi stúpencami „milosti“ pre Havrana sú práve tí, ktorí nadšene vítali Žitňanskej novelu o hate-speech, ktorá navrhla výrazne posunúť hranice v prospech cenzúry).

Problém s obvinením nie je ten, že by si orgány činné v trestnom konaní nesprávne vyložili jeho slová.

Problém s jeho stíhaním a obvinením je inde.

Sloboda slova je dnes viac
Havran je demonštráciou schizofrénie, ktoré ovládla žurnalistov komentátorov. Na jednej strane sa rozhorčujú, že spoločnosť hrubne, že politici svojím slovníkom hrajú na primitívne inštinkty, ale sami robia presne to isté. Šíria primitívny slovník, publikujú primitívny humor. Lebo veď veľké umenie.

Napriek tomu, tu sa úvaha o Havranovi nemôže skončiť.

Vo vývojovej fáze, v akej sa dnes nachádzame, je oveľa dôležitejšie upriamiť pozornosť na zachovanie čo najširšej slobody slova. A to aj pre také nezmysly, ako tvrdí Havran.

Tlak na zvyšovanie autocenzúry je jedným z najsilnejšie rastúcich fenoménov západnej spoločnosti. Dotýka sa nielen politiky, ale aj akademického sveta, cirkví či sveta korporácií. Tento trend je jedným z dôvodov rastu popularity tých, ktorí sa pokúšajú nastoliť vlastnú agendu.

Aj u nás cítiť, ako sa časť elít prikláňa k tomu, že to, čo nie je ich názor, nie je legitímne.

Jedna z dobrých lekcií bola napríklad nedávna kniha Vladimíra Palka. Palko sa za posledných tridsať rokov vo svojom svetonázore nijako neposunul. Jeho názory sú dnes rovnaké ako napríklad v čase, keď bol ministrom vnútra za druhej Dzurindovej vlády. Aj vtedy ho mnohí mali za bigotného či tmára, ale nik súdny ho nemal za neofašistu či za človeka, ktorý je spoločensky nebezpečný.

Ak médiá a novinári bedákajú nad tým, že spoločnosť hrubne a „primitívnie“, a pritom sami využívajú primitívny jazyk a primitívnu úroveň humoru, tak je chyba na ich strane. Zdieľať
Naopak, na pozícii ministra vnútra to bolo jedno z toho najlepšieho, čo sme tam mali. Veď vtedy prišiel na čelo polície Jaroslav Spišiak, boli rozložené celé skupiny organizovaného zločinu, ale výrazne sa zvýšilo aj odhaľovanie násilia na ženách. Palko v politike nezbohatol a ani vtedy, ani teraz nenabádal nikoho k agresii, nepoužíval vulgarizmy.

A hoci sa odvtedy nikam názorovo neposunul, stačí, že sa zmenili časy. A tak ho dnes časť mienkotvorcov označuje za neofašistu alebo podporovateľa fašizmu, kníhkupectvá mu rušia debaty.

Sami sebe
Iste, sloboda slova má svoje hranice. Ak sa však zúžia príliš, spoločnosť prestane byť slobodná.

Preto by štát mal zasahovať len v prípade, keď je táto sloboda zneužívaná na priamu podporu agresivity alebo explicitnej dehumanizácie. Ďalej jeho represívne možnosti nesmú siahať.

Zodpovednosť za to, ako sa mení spoločenský jazyk, majú aj médiá. Tie si musia v prvom rade strážiť jazyk, ktorým komunikujú.

Ak médiá a novinári bedákajú nad tým, že spoločnosť hrubne a „primitívnie“, a pritom sami využívajú primitívny jazyk a primitívnu úroveň humoru, tak je chyba na ich strane.

Zdroj: https://www.postoj.sk/51465/havran-produkuje-hate-speech-o-tom-sa-neda-pochybovat-co-dalej

https://www.zemavek-eshop.sk/produkt/rocne-predplatne-2020-januar-december/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár