Sudca a vyjadrenia o politike: Dvojaký meter v prístupe médií a PS/Spolu

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Doc. JUDr. Ladislav Orosz, CSc. je už bývalým sudcom Ústavného súdu a aj bývalým politikom – bol poslancom slovenského parlamentu (1998 – 2002) za Stranu demokratickej ľavice. Predsedal aj Ústavnoprávnemu výboru NR SR. Štefan Harabin sa ako sudca Najvyššieho súdu vyjadroval k otázkam práva a dotýkal sa tým nevyhnutne aj politiky, za čo bol aj disciplinárne stíhaný, ale disciplinárny súd vždy vyhral. Pri Harabinovi sa médiá a politici odvolávali na nemožnosť sudcu vykonávať aktívnu politickú činnosť, resp. na nemožnosť vyjadrovať sa o politike. Dokonca Alojz Baránik zo SaS povedal, že Harabin pre neho nie je sudca, lebo „politiku vždy robil aj v talári“. Baránikovi, ale ani iným politikom tzv. demokratickej opozície a tzv. nezaujatým a nestranným médiám pritom neprekáža, že bývalý sudca Ústavného súdu Ladislav Orosz sa k politike vyjadruje. A to najmä prostredníctvom svojej ódy na PS/Spolu vrátane priznania, že ich bude voliť. Na webovej stránke PS/Spolu je aj toto jeho priznanie: „Kto ma aspoň trochu pozná, tak ho neprekvapí moje rozhodnutie odovzdať 29. februára svoj hlas volebnej koalícii PS/Spolu.“ Orosz vidí problém v tom, že „na pozitívne všeľudské hodnoty, akými sú sloboda, rovnosť a solidarita, ktoré sú nerozlučne späté s liberálnou demokraciou útočia aj politické strany hlásiace sa k demokratickej opozícii“. Bývalý poslanec za SDĽ verí, že „PS/Spolu sa stane významnou devízou budúcej vládnej koalície“. Miroslav Beblavý sa tejto podpore potešil, „lebo toto je presne to, o čo sa usilujeme“. Hoci už Orosz nie je sudcom, v najvyššej súdnej inštancii so sídlom v Košiciach naďalej pôsobí, a to ako externý poradca sudcu Petra Molnára. Orosz je aj profesorom na Katedre ústavného práva a správneho práva na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Nie je takto potom aj sám Molnár vtiahnutý do politického boja, keď jeho poradca je na stránke PS/Spolu? Najmä však zostáva pýtať sa, prečo neexistuje rovnaký meter. To, čo zakazujú Harabinovi, umožnia inému, a to len z toho dôvodu, že jeho podpora je „progresívna“? Kým Harabin sa k politike vyjadrovať nesmel, pedagóg prednášajúci budúcim sudcom a advokátom môže? Za povšimnutie stojí aj detail, že na samotnej fotografii – chtiac či nechtiac – dostávajú voličov do omylu, keďže píšu „sudca Ústavného súdu“.

Zdroje: https://progresivnespolu.sk/
https://www.aktuality.sk/clanok/729117/harabin-moze-poslat-danka-mimo-parlament-a-rozhodnut-volby/
https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Harabin-je-zastanca-toho-najhorsieho-zlocineckeho-prudu-Su-za-nim-velmi-temne-sily-Bojim-sa-jeho-uspechu-konstatuje-Baranik-319412
https://www.epi.sk/zz/2000-385
https://dennikn.sk/minuta/1621446/
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=3771122326239085&id=312985238719495

https://www.zemavek-eshop.sk/produkt/rocne-predplatne-2020-januar-december/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár