
Spor vznikol v roku 2017. „Štát zlyhal v oblasti regulácie cien energií a domácnosti nesú následky. Zvyšuje sa riziko politického zasahovania do rozhodnutí úradu,“ upozorňoval vtedajší prezident Andrej Kiska na zmenu v zákone, ktorou vláda Roberta Fica po odstúpení Jozefa Holjenčíka preniesla voľbu šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z hlavy štátu na vládny kabinet.
Ten zároveň získal právo podieľať sa na regulovanej cenotvorbe. Napriek tomu, že regulátor má rozhodovať nezávisle. Následne vláda do funkcie vymenovala dlhoročného straníka Ľubomíra Jahnátka. Kiska preto podal sťažnosť na Ústavný súd, ktorý prípad delegoval na posúdenie Súdnemu dvoru Európskej únie do Luxemburgu.
„Slovensko môže rovnako umožniť ministrom zúčastňovať sa na cenotvorbe. Podmienka je jediná – musia sa zaručiť za nestrannosť a nezávislosť rozhodovania regulátora,“ skonštatoval vo svojom rozhodnutí Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu
Zdroj: hnonline
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.