Súdny dvor Európskej únie sťažnosti Kisku nevyhovel

foto: archív

Spor vznikol v roku 2017. „Štát zlyhal v oblasti regulácie cien energií a domácnosti nesú následky. Zvyšuje sa riziko politického zasahovania do rozhodnutí úradu,“ upozorňoval vtedajší prezident Andrej Kiska na zmenu v zákone, ktorou vláda Roberta Fica po odstúpení Jozefa Holjenčíka preniesla voľbu šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z hlavy štátu na vládny kabinet.

Ten zároveň získal právo podieľať sa na regulovanej cenotvorbe. Napriek tomu, že regulátor má rozhodovať nezávisle. Následne vláda do funkcie vymenovala dlhoročného straníka Ľubomíra Jahnátka. Kiska preto podal sťažnosť na Ústavný súd, ktorý prípad delegoval na posúdenie Súdnemu dvoru Európskej únie do Luxemburgu.

Bývalý prezident Andrej Kiska bol presvedčený, že vďaka regulačnej novele nie je regulačný úrad ochránený od politických tlakov, stratí svoju nezávislosť. Podľa vtedajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu bývalý prezident SR chcel svojimi krokmi v otázke regulačnej novely len prekryť svoje kauzy. Skutočnosť, že právomoc vymenúvať a odvolávať predsedu národného regulačného orgánu prešla z prezidenta republiky na vládu, nepredstavuje porušenie smernice o trhu s elektrinou. Oznámil to Európsky súd.

 

„Slovensko môže rovnako umožniť ministrom zúčastňovať sa na cenotvorbe. Podmienka je jediná – musia sa zaručiť za nestrannosť a nezávislosť rozhodovania regulátora,“ skonštatoval vo svojom rozhodnutí  Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu

Zdroj: hnonline

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár