Švédsko manipulovalo skúšky PISA, keď nepustilo k testom deti migrantov

Ilustračné foto: Shutterstock

Švédska vláda je obvinená, že vylúčila z testovania žiakov z rodín migrantov, ktorí sa narodili v zahraničí a žiakov so slabšími jazykovými znalosťami, aby umelo zvýšila skóre PISA (Programme for International Student Assessment) v krajine. Odhalenia vravia, že Švédsko nedodržalo pravidlá organizácie OECD, ktorá riadi vzdelávací program PISA. Keby ich dodržalo, výsledky by boli oveľa slabšie ako sa uvádza.

Ministerka školstva a sociálna demokratka Anna Ekströmová pôvodne nazvala deň vyhlásenia výsledkov PISA v roku 2019 za „deň radosti“, ale švédske noviny Expressen písali, že okolo 11% žiakov bolo vylúčených z písania skúšok, vrátane veľkého počtu žiakov z prisťahovaleckého prostredia.

Predpisy PISA stanovujú, že žiaci vo veku 15-16 rokov, ktorí sa aspoň rok učia materinský jazyk krajiny, by sa mali na písomnej skúške zúčastniť. Noviny robili rozhovor s riaditeľkou Ulrikou Mattssonovou, ktorá priznala, že jej škola porušila pravidlá PISA. Povedala: „Boli to žiaci, ktorí k nám prišli a predtým mali len nízku alebo žiadnu školskú dochádzku… Nestanovili sme limit, ale rozhodli sme sa ich vylúčiť. V prípade pochybností zvažujeme, čo je v najlepšom záujme žiaka. Ako by mohol taký žiak skúšku splniť?“

Profesor Magnus Henrekson z Inštitútu pre obchodný výskum uviedol, že obvinenia sú „mimoriadne závažné“ a poznamenal: „Výsledky PISA sa v praxi používajú ako meradlo úrovne švédskeho školstva v porovnaní s inými štátmi.“ Expressen tvrdí, že ak by sa dodržiavali nariadenia PISA, Švédsko by dosiahlo o 5-13 bodov menej. Profesor Henrekson je ešte kritickejší: „Podľa môjho názoru môže byť pokles o 13 bodov, pretože výsledky boli založené na predpoklade, že vylúčeným by sa darilo priemerne dobre.“

Pramene:

[1] Sveriges PISA-framgång bygger på falska siffror; autor: Ludde Hellberg; Expressen, 2.6.2020

[2] 10 000 kronor extra till förstelärare i utanförskapsområde; Sveriges Radio, 27.6.2019

[3] Kluft zwischen Migranten und Einheimischen bleibt; Kronen Zeitung, 3.12.2019

[4] Half of Migrant Children Who Arrive in Sweden After Age Seven Fail School Year at Age 16; autor: Chris Tomlinson; Breitbart Europe, 31.5.2017

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply