Svet hlasuje za zákaz nacizmu v OSN – Európa vrátane Slovenska hlasuje proti

Foto: © Screen z videozáznamu Valného zhromaždenia OSN

Každý rok sa deje to isté: Rusko vo Valnom zhromaždení OSN opakovane navrhuje rezolúciu proti nacizmu. Svet za ňu hlasuje, no Európske krajiny, USA a Ukrajina sú proti. Tento rok je tu ešte jeden detail, vďaka ktorému je hlasovanie „proti rezolúcii“ ešte nepochopiteľnejšie ako predtým.

Valné zhromaždenie OSN v utorok popoludní (newyorského času) hlasovalo za rezolúciu predstavenú Ruskom s názvom: „Rezolúcia o boji proti glorifikácii nacizmu, neonacizmu a iným praktikám, ktoré vedú k eskalácii súčasných foriem rasizmu, rasová diskriminácia, xenofóbia a súvisiaca intolerancia“.

Rezolúciu podporilo 118 krajín, 49 hlasovalo proti a 14 sa zdržalo hlasovania. Proti rezolúcii hlasovalo aj Slovensko, Česko, Nemecko, Rakúsko a všetky ostatné členské štáty EÚ, Spojené štáty americké a Ukrajina. Švajčiarsko sa zdržalo hlasovania.

Z takzvaného „kolektívneho Západu“ za protinacistické uznesenie hlasoval iba Izrael. Okrem Ruska hlasovali „za“ aj Alžírsko, Bolívia, Brazília, Čína, India, Kuba a veľká väčšina nezápadných krajín.

Dokument pripravilo Rusko v spolupráci s niektorými krajinami vrátane Bieloruska a Sýrie. Obsahuje okrem iného ustanovenia, ktoré ostro odsudzujú glorifikáciu a propagáciu nacizmu, vítajú snahy o zachovanie historickej pravdy a odporúčajú opatrenia na zabránenie popierania zločinov proti ľudskosti, revíziu histórie a výsledku druhej svetovej vojny.

Okrem toho rezolúcia „jednoznačne“ odsudzuje akékoľvek popieranie alebo pokusy o popieranie holokaustu, ako aj akékoľvek prejavy náboženskej neznášanlivosti, podnecovanie, prenasledovanie alebo násilie voči jednotlivcom alebo komunitám na základe etnickej príslušnosti alebo náboženského presvedčenia.

Rusko každoročne predkladá rezolúciu vo Valnom zhromaždení OSN proti glorifikácii a „bieleniu“ nacizmu, pričom Ukrajina a USA vždy hlasujú proti, zatiaľ čo európske štáty kolíšu medzi zdržaním sa a hlasovaním proti.

Tento rok je zvláštnosťou, že keď sa o rezolúcii hlasovalo na treťom výbore Valného zhromaždenia 3. novembra 2023, odporcovia rezolúcie presadili v ruskom návrhu rezolúcie zmeny, ktoré kritizujú ruské kroky na Ukrajine.

Západné krajiny, ktoré vo výbore presadili svoje pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, však v konečnom hlasovaní hlasovali aj tak proti rezolúcii, zatiaľ čo Rusko napriek porážke vo výbore naďalej podporovalo túto rezolúciu, aj keď podobne ako iné delegácie uviedlo svoj protest proti dodatku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Welt stimmt in der UNO für Ächtung des Nazismus – Deutschland und Europa votieren dagegen, de.rt.com, 20.12.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár