Svetové ceny potravín rástli v auguste tretí mesiac po sebe

Centrálne banky na celom svete zaplavujú systém peniazmi s predpokladom, že inflácia neexistuje. Americký FED oznámil nový prístup. Napriek tomu inflácia cien potravín v lete stúpa. Vyplýva to z novej správy potravinovej agentúry OSN (The Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO).

Agentúra uvádza, že svetové ceny potravín v mesiaci august rástli už tretí mesiac po sebe, čo viedlo k zvýšeniu cien obilnín, rastlinných olejov a cukru. Index cien potravín FAO, ktorý monitoruje mesačné pohyby, dosiahol priemer 96,1 oproti júlovému 94,3. Index klesal od januára do apríla kvôli „koronarecesii“, v máji dosiahol dno a cez leto sa obrátil opäť nahor.

Napriek tomu, že niektoré ceny stúpajú, dobrou správou pre spotrebiteľov je, že ceny mliečnych výrobkov a mäsa sa nemenia. Ďalší si však môžu spomenúť na ceny hovädziny, ktoré explodovali v USA počas pandémie, keď zatváranie mäsokombinátov viedlo k chaosu v dodávateľskom reťazci.

Letný rast cien potravín pripomína, že inflácia v „postpandemickom“ svete je skutočná a zároveň neúmerne zasahuje chudobnejšie domácnosti. Stúpajúci trend tzv. pozitívnych prípadov (logický pre stúpajúci počet testov) zdôvodňuje opätovné zavádzanie nariadení v oblasti verejného zdravia, čo môže poškodiť obnovu svetového obchodu v druhej polovici roka. Pokles globálneho oživenia, spojený s nezamestnanosťou a rastúcou infláciou cien potravín, je zlou správou pre ľudí s nižším príjmom a existuje riziko podnecovania ďalších sociálnych nepokojov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:

[1] Global food prices rise in August; The Food and Agriculture Organization of the United Nations, 3.9.2020

[2] Watch Live: Fed Chair Powell Explains Why Years Of Higher Inflation Is Good For You; Zero Hedge, 27.8.2020

[3] Why Are Beef Prices and Demand Up, But Cattle Prices Down?; autor: Dan Nosowitz; The Modern Farmer, 9.4.2020

[4] Low-Income American Households Suffer Inflation Shock From Virus; autor: Simon Kennedy; Bloomberg, 4.7.2020

[5] The Senate Is on Vacation While Americans Starve; autor: Janet Yellen, Jared Bernstein; The New York Times, 24.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár