Technologické giganty fungujú podľa vlastných pravidiel

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Technologické a mediálne giganty ako Facebook, Google, ale aj Apple, Microsoft či Amazon vo svojej podstate a vlastným postavením na trhu vyvracajú doterajšiu definíciu konkurencie ako hybnej sily inovácií v spoločnosti. Až na pár lokálnych výnimiek (sociálna sieť VKontakte alebo VK v Rusku konkuruje Facebooku, seznam.cz v Českej republike čiastočne Googlu či Alibaba v Číne Amazonu) majú tieto spoločnosti v krajne globalizovanom svete v podstate monopolné postavenie. Je potom logické, že ho akosi prirodzene zneužívajú. V ich prípade celkom jednoznačne zlyhávajú regulačné orgány, aj keď z času na čas praktiky týchto firiem sankcionujú.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Európska komisia nedávno udelila Googlu pokutu vo výške 1,49 miliardy eur za nelegálne zneužívanie dominantnej pozície na trhu so sprostredkovaním online inzercie v rámci vyhľadávania. Podnik si zabezpečoval dominantné postavenie v tejto oblasti a chránil sa pred konkurenčným tlakom tak, že na webové stránky tretích strán ukladal zmluvné obmedzenia brániace hospodárskej súťaži. To je podľa antitrustových pravidiel Európskej únie nezákonné. Ich porušovanie trvalo viac ako desať rokov. Iné podniky sa kvôli nemu nemohli presadiť na trhu na základe kvality poskytovaných služieb a nedokázali inovovať. Nedostatok konkurencie tak ochudobnil aj spotrebiteľov.

Ďalšiu pokutu dokonca vo výške 4,34 miliárd eur dostal Google za to, že využil operačný systém Android na upevnenie dominantnej pozície svojho internetového vyhľadávača. Tieto praktiky obmedzili šance konkurentov súťažiť v tejto oblasti na základe predností ich produktov a prichádzať s inováciami. Európskym spotrebiteľom tak upreli možnosť ťažiť z účinnej hospodárskej súťaže v dôležitej oblasti mobilnej komunikácie.

Autor: Roman Michelko

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár