Trinásť seniorov v Stropkove podľahlo covidu, paradoxne po očkovaní

Celý minulý rok sa darilo chrániť pred ochorením Covid-19 klientov špecializovaného centra sociálnych služieb v Stropkove, kde sa starajú o extrémne zraniteľnú skupinu s vážnymi diagnózami. Za posledné dva týždne sa však infikovala väčšina klientov. A trinásti z nich koronavírusu podľahli. Aj napriek tomu, že všetci už boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny.

Koronavírusu podľahlo 13 pacientov

Za posledné dva týždne sa situácia v zariadení v Stropkove skomplikovala. V polovici februára sa na základe PCR testovania potvrdil koronavírus u klientov a zamestnancov. Ako informovala TV Markíza, covid odhalili najprv u 24 klientov. Po ďalšom testovaní zistili, že nakazených bolo až 66 zo 69 obyvateľov zariadenia. Tri poschodia zariadenia vrátane zdravotníckeho personálu boli pod dohľadom epidemiológov karantenizované.

Covid-19 sa však stal pre rizikovú skupinu s vážnymi diagnózami osudným.

„Keďže hovoríme o extrémne zraniteľnej skupine pacientov starších ako 79 rokov, u väčšiny ktorých je navyše sprievodnou diagnózou Alzheimerova choroba, viacerí museli byť nakoniec hospitalizovaní vo svidníckej nemocnici. Žiaľ, 13 pacientov z celkového počtu 66 nakazených kombinácii primárnej diagnózy a koronavírusu podľahlo,“ informoval Kráľ.

S lekármi konzultujú očkovanie druhou dávkou

Podľa primára sa mortalita pacientov pohybovala na úrovni 70 až 80 percent.

„Boli to starí pacienti s mnohopočetnými ochoreniami, väčšinou ležiaci, s ťažkou demenciou, takže naozaj ten priebeh a tá prognóza ochorenia bola veľmi, veľmi zlá,“ povedal pre Markízu primár covidového oddelenia vo svidníckej nemocnici Marek Pytliak.

„Celý pandemický rok sa darilo ochrániť zraniteľných klientov špecializovaného zariadenia od koronavírusu. Paradoxne, zákerné ochorenie si k nim napriek všetkým opatreniam našlo cestu až po prvej dávke očkovania.“ povedal Kráľ.

V nemocnici sú ešte hospitalizovaní dvaja pacienti zo zariadenia.

„Napriek ich vážnym chronickým ochoreniam, ktoré vykazovali vysokú úmrtnosť aj pred pandémiou, je ich zdravotný stav stabilizovaný,“ informoval hovorca.

V súčasnosti je v zariadení umiestnených 56 klientov. Karanténa by sa tam mala skončiť do dvoch týždňov.

Následne má byť s lekárskym tímom konzultovaná druhá dávka vakcíny, ktorú sa pre ochorenie zatiaľ nepodarilo aplikovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Zo 69 klientov zariadenia v Stropkove sa nakazilo 66. Trinásti zomreli, Prešov Korzár, 10.3.2021

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22613992/zo-69-klientov-zariadenia-v-stropkove-sa-nakazilo-66-trinasti-zomreli.html

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár