Truban nebol schopný odpovedať na elementárne otázky

· Čas čítania: 4 min.

Michal Truban neraz povedal, že chce byť novým politikom, ktorý do verejného priestoru túži priniesť iné spôsoby. O politikoch sa hovorí ako o ľuďoch, ktorí si nestoja za svojimi slovami, svojimi sľubmi… Od Trubana a celého Progresívneho Slovenska by sa teda očakávalo, že slovo chlapa bude platiť. Noví politici by sľuby mali považovať za niečo posvätné. Noví politici by mali byť aj slušní. A v komunikácii je slušnosťou odpovedať či odpisovať. Neignorovať. Navyše neignorovať človeka, ktorý má dobrý úmysel položiť všetkým stranám tie isté jednoduché a nekonfliktné otázky.

„To všetko, čo hovoríme, naozaj myslíme úprimne,“ povedal Truban na predvolebnom podujatí Show zlomu v Žiline, ktoré sa uskutočnilo v žilinskej starej synagóge 7. februára. Po tomto podujatí som za ním prišiel s prosbou o rozhovor pre portál KĽÚČ OD… Povedal mi, že teraz je veľmi unavený, takže hneď to proste nepôjde. Ale hneď ponúkol možnosť, aby som mu otázky poslal na súkromný e-mail, a teda, že mi odpovie prostredníctvom elektronickej pošty, presne tak isto, ako to urobili aj iné strany z tzv. demokratickej opozície. Otázky boli maximálne jednoduché, nebolo v nich nič provokatívne, nepríjemné, konšpiračné. Neboli ani náročné na čas. Otázky som Trubanovi poslal približne hodinu po tom, ako sme sa rozlúčili. Prešlo niekoľko dní a odoslaný opätovný mail. Tentokrát s otázkou, kedy mi na e-mail odpovie. Spolu som mu poslal päť mailov. Žiadna odpoveď však neprišla. No, ale ako povedal Truban, tak všetko, čo v PS/Spolu hovoria, je úprimné. Líder progresívcov počas podujatia Show zlomu zdôraznil aj ďalšiu svoju charakterovú vlastnosť: „Ja sa snažím byť konštruktívny.“
Alebo je to aj súčasť nevydarenej komunikačnej schopnosti strany a jej lídrov? V žilinskej starej synagóge po jednej z otázok z publika padlo aj Trubanovo hodnotenie o nie celkom zvládnutej komunikácii voči iným cieľovým skupinám voličov. Truban odpovedal: „Jasné, tá komunikácia, vždy sa dá lepšie komunikovať. Aj my máme veľa čo aj na sebe robiť, aj na programe. Ale tam je niekde taká tá tenká hranica kde a čo ako hovoriť, medzi tým populizmom a to, že čo chceme reálne urobiť,“ povedal s tým, že možnosťou bolo byť populistickým ako Mikuláš Dzurinda a sľubovať napr. dvojnásobné platy. „Alebo možno rozprávať, ako za rok poriešime všetky osady, ale potom platí aj to, že mňa sa v tom Lieskovci na Nalož Trubanovi pýtajú, že či sa tam nebudem hanbiť ukázať o štyri roky. A ja vravím, že nie,“ doplnil.

Súčasťou novej politiky by mala byť aj nielen deklarovaná slušnosť, ale aj skutočná snaha komunikovať. Súčasťou slušnosti je aspoň odpísať na e-mail. Požiadať o predĺženie termínu, alebo jednoducho natvrdo priznať, že na otázky odpovedať  nestíha a prepošle ich niekomu inému, kto má viacej času. Navyše, keď ide o absolútne nekonfliktné, bezproblémové otázky, ktoré boli položené všetkým kandidujúcim stranám. Áno, aj toto je súčasť obrazu strany. Aj odpísanie či neodpísanie na e-mail spoluvytvára obraz o tom, či skutočne na scénu prichádzajú noví a slušní politici, alebo ide len o marketingový ťah.

Na Show zlomu boli položené aj „živé“ otázky z publika, ktoré boli položené Trubanovi alebo ďalším hosťom. Vyberané však boli moderátorom Ludwigom Baginom. Nečítali sa všetky rad-radom. Aj sám moderátor priznal, že z časových dôvodov nepoloží všetky. Nezainteresovaný pozorovateľ by sa ale mohol nazdávať, že otázky boli účelovo selektované.

Toto sú moje otázky, ktorých sa Truban buď zľakol, alebo ich jednoducho odignoroval:

Čo je najväčším ťahákom (lákadlom) vášho programu? (Môžete vymenovať jeden, alebo aj viac).
Na čo ste najviac hrdí z opatrení, ktoré ste pre Slovensko presadili v minulosti. (Môžete vymenovať jeden, alebo aj viac).
Akú novinku do predvolebnej kampane ste priniesli? Oslovujete voličov nejakou novou formou? Ak nie, ako najmä voličov oslovujete?
Čo robíte pre oslovenie voličov, ktorí voliť už nechodia? Čím ich chcete zmobilizovať?
Stretávate sa určite počas kampane s množstvom nahnevaných voličov. Zapisujete si niekam všetky ich postrehy a pretavíte ich v budúcnosti do navrhovaných riešení?
Čo hovoríte na trend súčasnej bulvarizácie politiky, keď strany predkladajú voličom často len pár hesiel, max. 3-4 slová na billbord, vedomí si toho, že voliči sú znechutení a nič siahodlhé sa im čítať nechce?
Pripravujete sa v strane aj na možný scenár patovej situácie, keď po voľbách 29. 2. nikto nedokáže získať väčšinu a budú predčasné voľby?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár