Trumpova epocha sa skončila. Aká bola a na čo sa máme pripraviť?

Foto: SITA/AP, koláž Webnoviny

Dokonané. Pred pár hodinami sa uskutočnila inaugurácia nového amerického prezidenta Joeho Bidena, čo znamená, že Donald Trump definitívne skončil vo svojej funkcii. Niektorí by povedali, že sa skončila epocha Donalda Trumpa. S tým druhým tvrdením by sme sa príliš neponáhľali. V politike ešte Trump neskončil a možno ešte vystrčí rožky. Môžeme však pokojne vyhodnotiť výsledky jeho prezidentovanie.

Experiment s excentrickým buričom v Bielom dome sa skončil. Spojeným štátom sa v poslednom období akosi darí s tými „experimentami.“ Pred Trumpom v Bielom dome po prvý raz v americkej histórii gazdoval muž tmavej pleti, o ktorom si mnohí mysleli, že prinesie veľké zmeny. Nepriniesol žiadne. Nedokázal vôbec nič. Kým jeho predkovia stáročia bojovali proti otrokárstvu, Barack Obama nerobil nič iné, ako posilňoval otrokársku, bezcitnú, nemorálnu snahu Spojených štátov podrobiť si celý svet, ovládať vlády a štáty a premeniť planétu na podradnú americkú kolóniu. Iba pokračoval v politike mnohých predošlých prezidentov USA. Drvivá väčšina odborníkov vo svete uznala, že tento experiment skrachoval.

Teraz je tu vodca z iného súdku. Pomaly 80-ročný politik, ktorý už počas predvolebnej kampane občas zabúdal, na ktorú funkciu kandiduje sa s veľkým problémami škriabal na pódium. Takže sa môžeme tešiť na to, ako sa mu bude dariť najbližšie mesiace a roky. Tá staršia časť ľudskej populácie vie veľmi presne zhodnotiť, že Leonid Brežnev bol v porovnaní s Bidenom taký „mladý energický chlap“.

Americkej a svetovej verejnosti podstrčili bábku, ktorú budú iba ťahať za nitky a ktorá bude čítať nastrčené prejavy. Preto politika USA bude oveľa menej logická a predvídateľná. Prejavy budú Bidenovi písať rôzni ľudia, boj o koryto vo vládnom mravenisku budú zvádzať viaceré skupiny a preto len Boh vie, čo ich časom napadne, aké vojny a provokácie vymyslia. A Biden to všetko bude poctivo verejnosti čítať .

Už vopred je jasné, že experiment s prezidentom, pre ktorého v Bielom dome vytvoria dočasný dom dôchodcov, je mimoriadne nebezpečný nielen pre USA, ale aj pre celý svet a určite skrachuje. Ak si situáciu vo Washingtone obrazne porovnáme so slávnou Kiplingovou rozprávkou Kniha džunglí, bude nám jasné, že v tejto vlčej svorke nebude vládnuť starý, bezmocný a šedivý Akela, ale iní – mladí, drzí, draví a krvilační vlci. Ako hovoria samotní Američania, „Boh ochraňuj Ameriku.“ Dodáme – ochraňuj aj celý ostatný zvyšok sveta.

Čo sa stane s Trumpom, je zatiaľ veľká neznáma. Určite bude ešte nejaký čas buntošiť verejnosť. Ale čo potom? Odíde do dôchodku alebo sa pokúsi o štyri roky o reparát? Bude práve vo veku Bidena: Trump má dnes 74 a Biden 78 rokov. Pokúsi sa postaviť na čelo Republikánskej strany alebo vytvorí vlastnú armádu priaznivcov a prívržencov, prirodzene, s veľkým zastúpením členov a sympatizantov Republikánov? O niekoľko týždňov a mesiacov budeme mať odpoveď aj na túto otázku.

Tak akú stopu zanechal v americkej a svetovej politike za posledné štyri roky? Bol bezpochyby „nesystémovým hráčom,“ ktorý svojou politikou prekvapil aj európskych lídrov a média a preto bol prvým americkým prezidentom, voči ktorému sa vytvorila taká silná a mnohopočetná opozícia v Európe.

Jednoducho, európski politici a média nevedeli kam ich povedie a ako je známe, mnohí ľudia majú strach pred neznámym a radšej sú opatrní. Samozrejme,že sa európskym vládam nepáčila žiadosť Trumpa, aby sa o svoju vojenskú obranu pred mýtickým nepriateľom postarali viac a radšej sami a aby začali nakoniec prispievať tými dvoma percentami do pokladnice NATO. Trump už nechcel platiť za európskych spojencov a tým sa nepáčilo, že ich niekto núti vyhadzovať do vzduchu tak prepotrebné financie.

Tak, ako aj všetci jeho predchodcovia, ani Trump nedodržal takmer žiaden svoj sľub, čo bezpochyby bude platiť aj v prípade Bidena. Niektorými svojimi reformami a nariadeniami rozvíril hladinu v zapáchajúcom močiari americkej domácej a zahraničnej politiky a na povrch toho vyplávalo veľa. Razantný politik vyhrotil rozkol v americkej spoločnosti a na maximum dotiahol nepriazeň, rozpory a fakticky vojnu medzi Demokratmi a Republikánmi.

Zbytočne si narobil problémy a získal tak veľa nepriateľov vo svete, keď naivne rozprával „rozprávky“ o tom, že sa bude kamarátiť s Putinom a obnoví dobré vzťahy s Ruskom. Či to Trump myslel úprimne alebo to bolo iba divadielko, najlepšie vie sám Donald, ale je zjavne, že o žiadnom zlepšení s Ruskom nebola ani reč. Dokonca aj taký „mocný“ a razantný prezident je iba bábka a preto musel poslúchať a podpisovať všetky nariadenia o sankciách voči Rusku, Bielorusku, Sýrii a iným krajinám. Vo svojom štábe mal tiež dostatok „jastrabov“ typu Pompea, Boltona a iných – síce menej, ako v okolí Bidena, ale predsa. Ale kvôli fantáziám o dobrých vzťahoch s Ruskom si narobil veľa nepriateľov aj v Európskej únii, kde je tých „jastrabov“ tiež ako smetí v kuríne.

Trump ešte viac rozdúchal konflikt dvoch Amerík – konzervatívnej a liberálnej, tradičnej a genderovej, patriotickej a globalistickej, nacionalistickej a miernej. Vlastne bol novátor. Ukázal Európe, akému konfliktu onedlho môže čeliť, ak nezmúdrie. Chtiac alebo nechtiac, Donald Trump poukázal na mnohé chyby, negatíva, zločiny a špinavé praktiky súčasnej „euroatlantickej civilizácie“ a falošnosť a nebezpečnosť „západných hodnôt“. A to bola jeho najväčšia chyba, ktorú mu nemohli odpustiť na oboch brehoch Atlantického oceánu, spojili proti nemu sily – a práve preto padol. Práve preto.

Trump predsa v istom zmysle uskutočnil revolúciu. Prišiel k moci s dvoma heslami – „Amerika je nado všetko“ a „Návrat domov.“ Vyhlásil, že sa USA majú menej starať o záležitosti na medzinárodnej scéne a postarať sa o domáce obyvateľstvo. Tradičné americké neokolonialistické, otrokárske, krvilačné heslo „globálneho primátu“ nahradil snahou o „strategickú súťaž veľmocí.“ Chcel mať Ameriku silnú, ale to skôr preto, aby ju vedel obrániť a zabezpečiť blahobyt vlastného obyvateľstva a nie preto, aby potláčal iné krajiny a útočil na iné štáty. Tým otočil celú americkú zahraničnú politiku o takmer 180 stupňov. Tento obrat mu nemohli odpustiť predovšetkým doma – a padol.

Prezidentstvo Trumpa budú analytici a média ešte dlho komentovať a rozoberať na drobné. Okrem iného bol originálny aj v ďalšej záležitosti. Bol to fakticky prvý prezident v histórii USA, ktorý nerozpútal ani jednu vojnu, nenapadol ani jeden štát. A to aj napriek svojej výbušnej excentrickej povahe. Navonok vyzeral, ako „útočný typ“, ale pritom takého mierumilovného prezidenta Spojené štáty ešte nemali. Dokonca ako prvý povojnový prezident USA za 75-ročné obdobie čiastočne znížil americký vojenský kontingent v zahraničí.

V tomto sa dá Donald Trump porovnať so 40. prezidentom USA, mimochodom, tiež Republikánom, Ronaldom Reaganom. Ten bol tiež veľký excentrik, vášnivý rečník a robil „divadielka“. Nie náhodou, veď to bol bývalý herec /tým ho, samozrejme, v žiadnom prípade nechcem porovnávať s bledou babkou a pajácom – súčasným prezidentom Ukrajiny, tiež bývalým hercom/. Jediné, v čom bol zamiešaný Ronald Reagan, bola agresia USA voči Granade v roku 1983, keď svetová mocnosť kvôli vymyslenému dôvodu „zašliapla“ miniatúrny štátik ako chrobáka.

Donald Trump svoju „Ameriku the first“ budoval inými metódami. Iným štátom sa príliš vojenskou silou a intervenciou nevyhrážal.Tradičný, americký povýšenecký vojenský imperializmus premenil na „hospodársku páku,“ keď nátlak na iné krajiny robil prevažne hospodárskymi reštrikciami, sankciami a pod. Tiež to nebolo nič príjemné, avšak popri tom aspoň nenapádal iné krajiny, nezabíjal ľudí, neničil infraštruktúru. V prípade novej americkej administratívy sa tieto „mierumilovnejšie“ metódy môžu znova vrátiť do starých koľají a USA sa znova premenia na mimoriadne nebezpečného, agresívneho, krvilačného otrokára.

Ale ako sa hovorí, nádej umiera posledná. V štábe Bidena je viac imperialistických agresívnych „jastrabov“ ako v okolí Trumpa a nebezpečenstvom je, že Spojené štáty sa budú viac vyhrážať vojenskou silou a útočiť na iné štáty, ako aj predtým. Avšak veríme, že aj v štábe Demokratov sú dostatočne rozumní a prezieraví ľudia.

Je nad slnko jasné: súboj týchto múdrejších a „jastrabov“ bude vo Washingtone pokračovať celé štyri roky a určovať celú politiku USA – ako doma, tak aj v zahraničí. Komu sa bude viac dariť, kto bude mať navrch? To určite zistíme podľa toho, ako sa bude vyvíjať americká domáca, ale hlavne zahraničná politika. Na záver už iba to, čo sme povedali pred nedávnom: Pán Boh ochraňuj Ameriku, ale hlavne nezabúdaj na ten zvyšok sveta.

AUTOR: Eugen Rusnák

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply