Turecko a Azerbajdžan vybudujú železničné spojenie s Nachičevanom

· Čas čítania: 1 min.
nomads-yurt.com

Ankara sa chystá pokročiť v projekte výstavby železnice do Nachičevanskej autonómnej republiky, uviedol turecký minister dopravy a infraštruktúry Adil Karaismailoğlu. Azerbajdžan vyjadril rovnaké želanie a trasa by mala viesť cez Turecko alebo Irán. Cena tohto projektu je 2-2,5 miliardy amerických dolárov.

Plán nie je úplne nový. Skrátka je ľahšie uskutočniteľný po dosiahnutí mierovej dohody v Náhornom Karabachu, ktorú iniciovala Moskva. Vo februári 2020 bolo na zasadnutí azerbajdžansko-tureckej rady pre strategickú kooperáciu za účasti prezidentov Alieva a Erdogana podpísaných niekoľko spoločných projektov. Tu patrí aj tzv. memorandum o porozumení medzi vládami o železničnej osi Kars-Igdir-Aralik-Dilucu-Sadarak-Nachičevan-Julfa.

Trasa je pokračovaním trasy Baku-Tbilisi-Kars, čím sa napája na veľké logistické centrum v Karse. Výstavba železnice do Nachičevanu spojí tento úsek so strategickým koridorom východ-západ, ktorý prechádza cez mestá Edirne, Istanbul, Eskisehri, Yozgar, Sivas, Erzincan a Erzurum. Nachičevan je oblasť s rozlohou asi 5400 kilometrov štvorcových, ktorá je geograficky oddelená od zvyšku Azerbajdžanu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Railway to Nakhchivan from Kars; Railly News, 14.11.2020

(2) With new railway, Turkey seeks to isolate Armenia and integrate Azerbaijan; autor: Bradley Jardine; Eurasianet, 29.6.2018

(3) Turkey seeks to build a railway to Nakhchivan; Azerbaycan24, 12.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár