Účinky západných sankcií vyprchávajú von oknom

Západné sankcie voči Rusku sú podľa viacerých právnikov v rozpore s medzinárodným právom, keďže podľa nich ich legálne môže uvaliť len Bezpečnostná rada OSN, ktorá to doteraz neurobila. Keby sme aj pripustili, že sú v súlade, tak ich výsledky nezodpovedajú výške nákladov ktoré utrpeli nie tí, čo ich vymysleli a presadili, ale tí čo ich „museli“ dodržiavať, čo nie je nikto iní ako občania dotknutých štátov. Najväčšiu „chybu“ však urobili na druhej strane Atlantiku, keď zmrazili ruské dolárové aktíva, odstrihli ruské banky od medzinárodného platobného styku SWIFT, čo môže byť aj začiatok postupného ale čoraz väčšieho obmedzovania dolárových platieb v medzinárodnom platobnom styku. Pre USA by bola hotová katastrofa, keby jej mena stratila doterajšiu pozíciu svetovej rezervnej meny, čo však v súvislosti s terajšou diskusiou okolo spoločenstva BRICS, nie je zasa úplná fatamorgána. Navyše americká ekonomika patrí medzi najzadlženejšie na svete, keď každoročné „hadrkovanie“ v Kongrese okolo ich narastajúceho rozpočtového deficitu, vyvoláva oprávnené diskusie aj okolo udržateľnosti amerického dolára v jeho postavení svetovej rezervnej meny. Pre americký dolár nie je dobrá správa ani zníženie úverového ratingu agentúrou Fitch, z doterajšieho najvyššieho trojáčkového stupňa AAA o jeden stupeň nižšie na AA+, pod čím treba rozumieť zníženie fiškálne spoľahlivosti americkej vlády splácať jej dlhy.

Rusko odpísalo dlhy a zadarmo zásobuje

Za danej situácii sú pre nás prekvapením ekonomické články o zlepšovaní ruskej ekonomiky pokiaľ ide o vyhliadky a to z dôvodu fiškálnych stimulov ruskej vlády. Z kadiaľ berie vláda peniaze, keď v priebehu roka západné sankcie „odstrihli“ európske podniky od lacných energetických zdrojov vraj z dôvodu, aby nemali príjem na financovanie spomínaného konfliktu. Navyše ruská vláda na júlovom rusko-africkom samite v Petrohrade už sľúbila odpísať dlhy vo výške 23 miliárd dolárov pre viaceré africké štáty a tiež bude niektoré z nich bezplatne zásobovať ruskými obilninami. Ako sa ukazuje, ruská vláda peniaze má z predaja energetických surovín smerom na ázijský kontinent, ktorých niektoré ekonomiky už dokážu konkurovať aj európskym. V tejto súvislosti treba povedať, že Čína spolu s Ruskom ako aj Saudskou Arábiou majú aj inú predstavu týkajúcu sa klimatickej krízy, čo sa napokon potvrdilo na stretnutí ministrov životného prostredia skupiny najvyspelejších ekonomík na svete / G20/ v Indii. Naďalej sú proti výraznému zvýšeniu podielu obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny na úkor poklesu ťažby fosílnych palív.

Čína s ambíciou svetovej ekonomickej veľmoci

Pred niekoľkými rokmi doterajšia pätica členov BRICS založila Novú rozvojovú banku. V tejto súvislosti by sme mali odmietnuť začínajúce špekulácie, že nové krajiny BRICS sa môžu stať satelitmi Číny pri budovaní Novej hodvábnej cesty, čo odmietlo posledné zasadnutie čínskeho politbyra, na ktorom sa riešili predovšetkým terajšie hospodárske problémy týkajúce sa podpory domácej spotreby, zvyšovania príjmov ich domácnosti tak, aby sa zvýšili aj v oblasti služieb, ktoré by boli ťahúňom čínskej ekonomiky. Jej ambícia byť svetovou ekonomickou veľmocou je naďalej priorita čínskeho komunistického politického vedenia.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply