Ukrajina: Washington vymenil svojho miestodržiteľa v Kyjeve

Tagged With: , , , Add Comment

Hoci Ukrajina nepatrí do stredoeurópskeho, ale do východoeurópskeho kultúrneho a civilizačného priestoru, priťahuje záujem všetkých Európanov. V tamojších schaotizovaných pomeroch vidia už od rozpadu Sovietskeho zväzu odstrašujúcu ukážku retardovanej demokracie. Politickú a hospodársku moc tam od počiatku držali v rukách oligarchické klany, ktoré si po Oranžovej revolúcii v zime 2004/2005 a po februárovom Euromajdane 2014 len zaktualizovali priame napojenia na politické špičky.

Menili sa politické figúrky na čele štátu, no odsávanie národného bohatstva prostredníctvom domácej mafiokracie do zahraničia nerušene pokračovalo. Nespomalili ho ani prezidentské voľby 2019.

Z roly komedianta do roly prezidenta

Výsledky druhého kola prezidentských volieb z nedele 21. apríla priviedli na scénu politického diletanta a povolaním televízneho zabávača Volodymyra Zelenského, keď porazil úradujúcu hlavu štátu Petra Porošenka zdrvujúcim pomerom 73,23% ku 24,45%platných odovzdaných hlasov.

Veľkopodnikateľ a čokoládový barón Petro Porošenko, ktorý nesmel ako prezident priamo riadiť svoj rozsiahly holding, sa bude môcť vrátiť ku kormidlu a prispôsobiť biznis novým pomerom. Otázne bude, akým.

Ukrajina má poloprezidentský systém moci so silnými právomoci predsedu vlády. Tým je Volodymyr Hrojsman, Porošenkov človek z jeho vládnej koaličnej strany Blok Petra Porošenka. Ukrajinu čakajú na jeseň parlamentné voľby. Novozvolený prezident Volodymyr Zelenskyj ale signalizoval možnosť rozpustenia Verchovnej rady a vypísania predčasných volieb. Nech už by sa konali o niekoľko týždňov, alebo až mesiacov, o mandáty sa budú uchádzať kandidáti Zelenského strany Služobník ľudu, či Sluha národa (ukrajinsky Слуга народу).

Dá sa po nich očakávať oslabenie postavenia Porošenkovho bloku a naopak preskupenie síl v prospech politických subjektov s väzbami na konkurenčné oligarchické klany. V tých je najdravejšou šťukou skupina okolo miliardára Ihora Kolomojského.

Preslávil sa tým, že vykradol vlastnú banku. Bez preháňania, vykradol? Presne to o ňom povedal v rozhovore pre TASR šéf tímu ekonomických poradcov ukrajinskej vlády Ivan Mikloš, keď sa s nádychom sebapochvaly vyslovil o čistení bankového sektora: „K výraznému zníženiu korupcie prispelo aj vyčistenie bankového sektora. Predtým podľa Mikloša mohol oligarcha Ihor Kolomojskyj vykradnúť vlastnú banku.“

Kolomojského nehanebné čachre opísal takto: „Ľudia obyčajne nechápu, ako môže niekto vykrádať vlastnú banku,“ poznamenal Mikloš. „Veľmi jednoducho: banka totiž väčšinou nakladá s cudzími zdrojmi, len menšinovo so zdrojmi svojich vlastníkov. Banka prijímala vklady od ľudí a firiem, no a potom tie peniaze dávala ako úvery firmám spojeným so svojimi vlastníkmi,“ vysvetlil Mikloš. Tieto firmy banke peniaze nikdy nevrátili a vkladateľom ich musel kompenzovať štátny fond ochrany vkladov. Podobne podľa Mikloša fungovalo viacero bánk. Centrálna banka ich po reforme zatvorila vyše 90. Privatbank oligarchu Kolomojského však bola príliš veľká, aby to krajina prežila bez otrasov, a tak ju prevzal štát.“

Produkt mediálneho marketingu

Práve predvídavému finančnému mágovi I. Kolomojskému vďačí Volodymyr Zelenskyj za svoje celoštátne mediálne zviditeľnenie v televíznom komediálnom seriáli Sluha národa, v ktorom sa z neho ako stredoškolského učiteľa, čo pranieruje korupciu, stane prezident. Televízny kanál 1+1, na ktorom seriál bežal tri sezóny s vyvrcholením v koncom minulého mesiaca (28. marca 2019)l, patrí skupine 1+1 Media Group. Jej majoritným vlastníkom nie je nikto iný ako Ihor Kolomojskij: Tento 56- ročný finančný špekulant, ktorý má podľa Wikipédie tri štátne občianstva (ukrajinské, izraelské a cyperské), pripravuje veľký návrat z dobrovoľného exilu vo Švajčiarsku a v Izraeli. Uchýlil sa tam údajne pred nepríjemnosťami spojenými s vyšetrovaním aféry okolo spomínanej Privatbanky. Jeho čarodejnícke finančné kúsky prešetruje podľa portálu Daily Beast aj americký Federálny vyšetrovací úrad FBI.

V zásade sa dá preto konštatovať, že Vova, ako Volodymyra Zelenského dôverne nazývajú milióny televíznych divákov na Ukrajine a v Rusku, je megaúspešným mediálnym produktom z dielne zázrakov Ihora Kolomojského. Znamená to, že ukrajinské prezidentské voľby 2019 síce oficiálne vyhral nastrčený panák Volodymyr Zelenskyj, ale ich skutočným víťazom je ten, kto ním môže manipulovať.

Odtiaľ potiaľ

Kolomojského triumf však treba vnímať v širšom kontexte. I keď sa stáva nekorunovaným vládcom Ukrajiny a bude z nej môcť finančne koristiť, jeho akčný rádius ostane obmedzený na toto územné predpolie geopolitickej ofenzívy Spojených štátov proti Rusku. Washington vymenil v Kyjeve doterajšieho miestodržiteľa Porošenka za nového a Volodymyr Zelenskyj bude ochotný poslúchať svojho chamtivého „krstného otca“ Ihora Kolomojského len dovtedy, dokým to bude mať pánmi spoza Atlantiku dovolené.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis