Ukrajinské hlavolamy: rokovania s Ruskom sa nekonajú, ale vlastne sa konajú, no predsa sa nesmú konať

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch sa kvôli zlému počasiu intenzita bojov znížila. Ukrajinský generálny štáb oznámil, že armáda odráža útoky ruských jednotiek v okolí Steľmachovky a Dubravy v Luhanskej oblasti, ako aj Belogorovky, Jakovlevky, Bachmutského, Bachmutu, Opytného, Pervomajského, Krasnogorovky, Marjinky a Novomichajlovky v Doneckej oblasti. „Vo všetkých ostatných smeroch nepriateľ buď bráni, alebo vedie pozičné bitky. Generálny štáb tiež označuje Ugledar (smer Novopavlovskoje), ako miesto ofenzívy ukrajinskej armády,“ uviedli domáce média.

Poukázali na to, že sa karta čiastočne mení a v súčasnosti skôr Londýn, ako Washington, tlačí Kyjev, aby pokračoval vo vojne. „Británia vyzvala Ukrajinu, aby pokračovala v ofenzíve na fronte. Uviedol to minister obrany Ben Wallace. „Vzhľadom na výhodu, ktorú majú Ukrajinci v oblasti výcviku, vybavenia a kvality bojového personálu proti demoralizovaným, zle vycvičeným a zle vybaveným Rusom, je v záujme Ukrajiny zachovať tempo aj v zime. Majú 300 tisíc jednotiek arktického bojového vybavenia, ktoré dostali od medzinárodného spoločenstva,“ citovali ukrajinské média Bena Wallaceho z jeho rozhovoru pre Daily Beast.

Denník pripomína, že zatiaľ čo Londýn vyzýva ukrajinskú armádu k útoku, „vysokopostavení americkí predstavitelia sa pokúsili postrčiť Ukrajinu z bojiska k rokovaciemu stolu.“ Dodáva tiež, citujúc zdroje na Ukrajine, že „Británia sa aktívnejšie zapája do pomoci Ukrajine ako iné krajiny. „Ak naše ozbrojené sily budú potrebovať konkrétne vozidlo alebo vzorku zbraní, Briti budú hľadať vo vojenských katalógoch rôznych krajín a nájdu to, čo potrebujeme,“ citoval Daily Beast a potom aj ukrajinské média zdroj z Kyjeva.

Skutočnosť, že sa Londýn najviac angažuje do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a tlačí Kyjev do vojny „do posledného Ukrajinca“, potvrdili už onedlho, keď informovali, že britský minister zahraničných vecí James Cleverly prišiel na Ukrajinu a stretol sa s prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. „Prezident Zelenský, Spojené kráľovstvo vás podporuje činmi, nielen slovami. Dnes som vám dal sľub. Británia ho má v úmysle dodržať,“ citovali ukrajinskí novinári britského ministra.

Uviedli tiež, že Cleverly prišiel do Kyjeva, aby sa stretol s vedením Ukrajiny a oznámil nový podporný balík: „Bude zahŕňať 3 milióny libier (3,6 milióna amerických dolárov) na pomoc pri obnove infraštruktúry, vrátane škôl a azylových domov, zničených od začiatku vojny. Tieto prostriedky budú použité na podporu obetí sexuálneho násilia počas ruskej agresie,“ uviedli ukrajinskí novinári, aj keď, ako je známe, lži o sexuálnom násilí, páchanom ruskými vojakmi, boli už dávno odhalené a ukrajinská úradníčka, ktorá ich šírila, sa otvorene a oficiálne priznala, že klamala.

Domáci vojenskí analytici poukázali na to, že východoeurópske krajiny NATO dokázali výrazne rozšíriť výrobu munície sovietskych vzoriek, ktorú Ukrajina potrebuje. Uviedol to Generálny tajomník Jens Stoltenberg. „Podľa neho „jednotlivé krajiny na východe aliancie majú na to stále značné výrobné kapacity.“ Povedal tiež, že NATO sa nevzdá podpory Ukrajine. „NATO bude naďalej podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Nebudeme ustupovať,“ povedal v Bruseli. Stoltenberg označil vojenskú pomoc Ukrajine za „najnaliehavejšiu úlohu,“ citovali ukrajinskí vojenskí analytici Stoltenberga-Breivika.

Predpoludním citovali aj ruské federálne médiá, ktoré zverejnili fotografie opevnenej oblasti v blízkosti Svatova v Luhanskej oblasti, v smere ktorého ukrajinská armáda, ako tvrdia miestne média, v posledných mesiacoch napreduje. „V článku sa uvádza, že tento smer je posilnený „úplne novými T-80BVM“. Z problémov, ako aj z ukrajinskej strany, nazývajú počasie, počas ktorého sa „černozem zmenil na tekutú lepkavú kašu, v ktorej uviazli ľudia aj vybavenie.“ Ďalej medzi problémami sa nazývajú „americké HIMARS, ktoré kontrolujú zásobovacie trasy ruského zoskupenia,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Dodali tiež, že Rusi považujú Svatovo za dôležitý dopravný uzol: „Nachádza sa tu veľký železničný uzol, cez ktorý sa zásobuje značná časť ruského zoskupenia. Keby ho ukrajinská armáda dobyla, mohla by zaútočiť na Lisičansk, Severodoneck, Starobeľsk a Luhansk. Ruskí vojaci novinárom povedali, že „situácia je stabilne ťažká a nie je ľahké bojovať. V zákopoch je voda a bahno. Vojaci sú unavení,“ citovali ukrajinskí novinári správy ruských kolegov.

Večerné spravodajstvo a analytika v ukrajinských médiách sa, ako vždy, týkalo, toho, čo sa deje mimo frontových línií, ale je tiež veľmi dôležité. Už niekoľko týždňov je jednou z hlavných tém „kauza tajných rokovaní“ medzi Kyjevom a Moskvou. Oficiálni predstavitelia vlády razantne popierajú nielen fakt rokovaní, ale aj samotnú možnosť ich začiatku, ale analytici a novinári poukazujú na to, že rokovania – v tej alebo inej forme – prebiehajú už dávnejšie, aj keď, samozrejme, to nie sú ešte rokovania o mieri či prímerí.

Ukrajina a Rusko si dnes vymieňajú väzňov podľa vzorca 9 za 9,“ uviedol Pušilin. Je potrebné poznamenať, že výmeny väzňov prebiehajú už tretí deň po sebe. Prebiehajú na pozadí správ o rokovaniach, ktoré vedú Kyjev a Moskva o mnohých otázkach. Podľa správ západných médií, Kyjev a Moskva diskutujú, po prvé, o možnosti dohody o obnovení tranzitu ruského amoniaku na vývoz cez Ukrajinu a v súvislosti s tým o výmene vojnových zajatcov. Po druhé, zintenzívnili sa konzultácie o vytvorení takzvaného ochranného pásma okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, ktoré je teraz kontrolované ruskými jednotkami. Hovorcovia  ukrajinských úradov však zároveň vyhlasujú neprípustnosť rokovaní s Ruskou federáciou na tému ukončenia vojny a akýchkoľvek kompromisov v tejto súvislosti,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Podvečer ukrajinské média trochu prekvapivo sa venovali stretnutiu Vladimíra Putina s matkami vojakov, ktorí bojovali na Ukrajine. Citovali tlačovú služba Kremľa. „Stretnutie sa konalo v prezidentskej rezidencii v Novo-Ogareve. Putin povedal, že sa rozhodol hovoriť s matkami vojakov, aby si vypočul ich hodnotenia, názory, nápady a návrhy „z prvej ruky.“ Ruský prezident Putin počas stretnutia s matkami účastníkov „špeciálnej operácie“ prezradil, že vojenské nemocnice sú naplnené iba na 38%, ale „samotný systém zdravotnej starostlivosti je pripravený spolupracovať s našimi chlapcami, ako aj civilný systém zdravotnej starostlivosti. To platí aj pre rehabilitáciu,“ citovali ukrajinskí novinári ruského prezidenta.

A neskoršie večer znova ukázali, že súčasná ukrajinská vláda značnú časť svojej politiky a rétoriky zakladá na klamstvách, niektoré z ktorých svojou zúfalosťou a zaťatosťou prekvapujú aj tých najbližších partnerov Kyjevu. Už aj najlepší priatelia Ukrajiny – USA, Veľká Británia, Poľsko a iné štáty oficiálne uznali, že pred 11 dňami v Poľsku spadla ukrajinská raketa, ale Kyjev to do dnes tvrdohlavo popiera.

Ukrajina naďalej trvá na tom, že raketa, ktorá padla na Poľsko 15. novembra, nie je ukrajinská. „Počuli sme politickú rétoriku, že išlo o ukrajinskú protilietadlovú raketu, ale nevideli sme dôkazy. Naša armáda má informácie, podľa ktorých to nie je naša raketa,“ podotkol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba v rozhovore pre Le Parisien, ktorého citovali aj ukrajinskí novinári.

Dnes sa začína už 276. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 275-й день войны в Украине. Что происходит 25 ноября. Обновляется, Страна, 25.11.2022
 2. https://twitter.com/JamesCleverly/status/1596057804254871552
 3. Столтенберг заявил о расширении в НАТО производства боеприпасов советских образцов, которые нужны Украине, Страна, 25.11.2022
 4. https://www.youtube.com/watch?v=fM2Qan7dotk&feature=emb_imp_woyt
 5. Переговоров нет, но переговоры идут. К каким договоренностям могут прийти Украина и Россия, Страна, 25.11.2022
 6. https://t.me/stranaua/77158
 7. За 9 месяцев Россия потратила на войну против Украины четверть своего годового бюджета – Forbes, Страна, 25.11.2022
 8. https://t.me/stranaua/77182
 9. США заблокували передачу Україні польських винищувачів на прохання Китаю – The Spectator, UNIAN, 25.11.2022
 10. НАТО допоможе Україні пережити цю зиму: Столтенберг розкрив подробиці, UNIAN, 25.11.2022
 11. Окупанти продовжують бити по Запорізькій АЕС: запустити енергоблоки неможливо – ОВА, UNIAN, 25.11.2022
 12. Окупанти знизили інтенсивність наступу подекуди на сході через погодні умови – Череватий, UNN, 25.11.2022
 13. У Міноборони Британії закликали українські війська зберігати динаміку і взимку, UNN, 25.11.2022
 14. Глава МЗС Британії зустрівся із Зеленським у Києві, Ukrinform, 25.11.2022
 15. Херсон знову обстріляли, є постраждалі, Ukrinform, 25.11.2022
 16. Перед зустріччю міністрів НАТО в Бухаресті Столтенберг підтвердив міцну підтримку України, Ukrinform, 25.11.2022
 17. ЄС хоче щось зобразити, а не зробити: Зеленський про можливу стелю цін на російську нафту в $65-70, Obozrevatel, 25.11.2022
 18. Війська РФ знизили інтенсивність наступу на деяких ділянках на Донбасі: стала відома причина, Obozrevatel, 25.11.2022
 19. Ракетний удар РФ по багатоповерхівці у Вишгороді на Київщині: мешканців виселили, комунальники прибирають уламки. Фоторепортаж, Obozrevatel, 25.11.2022
 20. В ООН визнали відео з розстрілом російських військових “з високою ймовірністю справжнім”, проігнорувавши версію Києва, ZN.UA, 25.11.2022
 21. ОК “Південь”: Росіяни не втримають лівобережну Херсонщину, ZN.UA, 25.11.2022
 22. Мобілізація в Україні: кому треба проходити медкомісію, ZN.UA, 25.11.2022
 23. Глава МЗС Британії вперше прибув до Києва і зустрівся із Зеленським, Слово і Діло, 25.11.2022
 24. Обстріли Херсонщини: за добу вбито 10 мирних жителів, понад півсотні поранено, Слово і Діло, 25.11.2022
 25. Окупанти кілька разів обстріляли передмістя Запоріжжя, пошкоджено лікарню та СТО, Слово і Діло, 25.11.2022
 26. Деокупація Криму: Зеленський заявив про готовність повертати півострів невійськовим шляхом, Focus, 25.11.2022
 27. “Немає ніякого блекауту”: в ОП розповіли, що сталося з енергетикою після ударів РФ (відео), Focus, 25.11.2022
 28. Аеророзвідник розповів, як безпілотники змінили хід війни в Україні, Focus, 25.11.2022
 29. Через ракетні удари РФ по українській енергетиці вже загинуло 77 мирних мешканців – ООН, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 25.11.2022
 30. Окупанти продовжують розгортати війська в Білорусі – ЦНС, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 25.11.2022
 31. Генсек НАТО прокоментував ідею Польщі, щоб Німеччина перемістила Patriot в Україну, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 25.11.2022
 32. Президентка Грузії назвала воєнними злочинами ракетні удари РФ по цивільній інфраструктурі України, Європейська правда, 25.11.2022
 33. Меркель заявила, що не мала достатнього впливу на Путіна перед вторгненням, Європейська правда, 25.11.2022
 34. Постеры с кровавым Путиным появились сегодня на дверях кабинетов некоторых депутатов Европарламента, Українські Новини, 25.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply