Ukrajinský prezident žiada prijať Ukrajinu do NATO a rozšíriť sankcie voči Rusku

Foto: UkrInform

Ukrajinské média a sociálne siete informujú o tom, že velenie armády presúva časť vojsk a vojenskej techniky na Donbas, čo môže znamenať obnovenie bojových operácií a nové rozdúchavanie krvavého konfliktu. V tejto súvislosti súčasné vedenie krajiny zúfalo žiada podporu NATO, USA a EÚ. Neobyčajnú aktivitu rozvíja prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý žiada uvalenie ďalších sankcií na Rusko, zapojenie Ukrajiny do čo najväčšieho počtu programov NATO, posielanie natovských vojenských poradcov do krajiny a vôbec čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO.

V tejto súvislosti v utorok na tieto témy rokoval hneď s troma partnermi – kanadským a britským premiérom a šéfom NATO, s ktorými absolvoval telefonické rokovania. V rozhovore s kanadským premiérom Justinom Trudeauom poukázal v prvom rade na nutnosť zvýšenia medzinárodného tlaku na Rusko, aby, ako podčiarkol, „sa podarilo vyvarovať ďalšej eskalácie konfliktu na Donbase“. Požiadal tiež, aby Kanada poslala na Ukrajinu čo najväčší počet svojich vojenských inštruktorov.

„Hlava ukrajinského štátu sa poďakovala za spoluprácu v rámci kanadskej vojenskej tréningovej misie UNIFIER a navrhla rokovania o možnostiach rozšírenia programu cvičení pre Ozbrojené sily Ukrajiny vrátane zvýšenia počtu kanadských vojenských inštruktorov v našej krajine,“ uviedla Tlačová služba prezidenta Ukrajine na jeho oficiálnom portály.

Okrem toho Zelenskyj informoval o snahe Kyjevu získať Akčný plán členstva v NATO (MAP) a podčiarkol, že „Kanada by mohla zohrať vedúcu úlohu medzi spojencami“, ktorí podporujú poskytnutie Akčného plánu členstva v NATO Ukrajine. Tlačová služba prezidenta oznámila, že Zelenskyj opakovane pozval Justina Trudeaua, aby navštívil summit „Krymskej platformy“, iniciovaný Kyjevom, ktorý sa uskutoční 23. augusta na Ukrajine.

Následne si ukrajinský prezident zatelefonoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a venoval sa rovnakým otázkam, ako aj v besede s kanadským premiérom. V prvom rade vyhlásil, že najaktuálnejšou otázkou je získanie Akčného plánu členstva v NATO pre Ukrajinu. Informoval Stoltenberga o tom, že „Rusko sťahuje vojska k ukrajinským hraniciam a zvyšuje úroveň ich pripravenosti na útok“. Poďakoval sa šéfovi aliancie za to, že NATO prejavuje veľký záujem o dianie na Donbase a stojí na strane Ukrajiny, ktorá „čelí ruskému agresorovi a teroristom na Donbase“.

Svojho spolubesedníka presviedčal, že členské krajiny NATO by mali zvýšiť svoju pozornosť v otázkach bezpečnosti v Čiernom mori a posilniť svoju prítomnosť v čiernomorskom regióne. „Podobná stála prítomnosť by sa mala stať mohutným faktorom pre zdržovanie Ruska, ktoré pokračuje v masovej militarizácii regiónu a prekáža obchodnej lodnej doprave“, zdôraznil ukrajinský prezident.

V utorok sa stihol ešte porozprávať aj s britským premiérom Borisom Johnsonom. Začal tým, že Spojené kráľovstvo by malo zvýšiť sankčný tlak na Rusko kvôli zhoršeniu situácie na Donbase. Poukázal na „zvýšenie ruského vojenského kontingentu blízko ukrajinsko-ruských hraníc“. Vyjadril názor, že NATO by mohlo urýchliť riešenie otázky, aby sa Ukrajina čo najskôr stala členskou krajinou Severoatlantickej aliancie.

„Ostatné konanie Ruska je veľkou výzvou pre bezpečnosť Ukrajiny, členské krajiny NATO a celú Európu. Ukrajina vyzýva Spojené kráľovstvo, aby spoločne s ďalšími členskými štátmi Severoatlantickej aliancie posilnilo svoju prítomnosť v regióne a zvýšilo sankčný tlak na Rusko“, cituje Zelenského Tlačová služba prezidenta Ukrajiny. Zelenskyj podotkol, že „získanie Akčného plánu členstva v NATO pre Ukrajinu by napomohlo upevneniu obranyschopnosti Ukrajiny“.

Ukrajinské opozičné média tvrdo kritizujú politiku prezidenta Zelenského, ktorý ani po dvoch rokoch svojho pôsobenia na úrade nesplnil ešte ani jeden svoj predvolebný sľub. Prízvukujú, že jediné čo dosiahol v polovici svojho vládnutia, je ďalšie zhoršenie situácie na Donbase, ako aj hospodárskej a sociálnej situácie v celej krajine. Jeho popularita v priebehu dvoch rokov klesla trojnásobne a súčasný prezident napreduje presne v šľapajach svojho predchodcu Petra Porošenka, ktorý premenil Ukrajinu na „banánovú republiku“, úplne závislú na „šéfoch a poradcoch“ v zahraničí.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Зеленський у розмові з Трюдо наголосив на необхідності посилення міжнародного тиску на РФ у зв’язку з загостренням ситуації на Донбасі, Interfax Ukraina, 6.4.2021

(2) Зеленський подякував Трюдо за підтримку: Сприяння Канади в отриманні Україною ПДЧ в НАТО буде важливим сигналом, Interfax Ukraina, 6.4.2021

(3) Зеленський: НАТО – єдиний шлях для завершення війни на Донбасі; ПДЧ стане сигналом для РФ, Interfax Ukraina, 6.4.2021

(4) Зеленський закликав прем’єр-міністра Великої Британії посилити санкційний тиск на Росію і збільшити присутність на Донбасі, Interfax Ukraina, 5.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár