Úloha Izraela v nadchádzajúcej kataklizme

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Džin, vypustený z fľaše v procese „arabskej jari“, bol nakoniec adekvátne terminologicky pomenovaný v článku Jonathana Spyera vo „Foreign Policy“. Izrael bol vo vojne za totálnu dominanciu na Strednom východe a Tel Aviv sa chystá angažovať vo vojne v Sýrii kvôli konfrontácii s Iránom – myslí si výskumník Global Research in International Affairs Center (Rubin Center) a prispievateľ Jerusalem Post.

Všetko, čo môžeme povedať, je, že ak riaditeľ izraelských výskumných ústavov z Interdisciplinary Center (IDC) má pravdu, potom môže prízrak Armagedonu strašiť za rohom. Už niekoľko mesiacov sa môj výskum a spravodajstvo o Sýrii a širšej kríze prelína s úlohou Izraela vo svetovej politike. Po tomto odhalení sa stáva očividným, že čoskoro budú hodené rukavice v otázke Izraela ako podporovateľa regionálnych kríz. Stretnutie Bibiho a Trumpa, úloha AIPAC-u v lobovaní za protiruské sankcie, Irán a Severná Kórea, ako aj provokatívna geostrategická úloha vlády Netanjahua vypovedajú o zodpovednosti tohto malého štátu za chaos na Strednom východe.

Citujeme Spyera: „Izraelskí predstavitelia sú presvedčení, že Irán vyhráva stávku o dominanciu na Strednom východe, a preto mobilizujú sily na odpor proti tomuto regionálnemu preformátovaniu. V stredobode izraelskej vojenskej a diplomatickej kampane je Sýria.“

Ťažko rozhodnúť, ktorý aspekt týchto správ je strašnejší, keďže izraelských analytikov zrejme netrápi verejná mienka alebo možnosť nukleárnej vojny proti Iránu. Článok „Foreign Policy“ taktiež odhaľuje izraelské motívy, ktoré stoja v pozadí medzinárodných incidentov. Napríklad, v prípade počiatočnej psychotickej epizódy a hystérie Spojených štátov v otázke chemických zbraní, ktoré mala Assadova vláda údajne použiť proti vlastným ľuďom, sa ukázalo, že tieto „obavy z chemických zbraní“ nemali nič do činenia so Sýrčanmi. Spyer si všíma izraelské zásahy proti zariadeniam chemických zbraní v Masyafe. Povedzme si to otvorene, Izrael nevykonáva letecké misie, aby zachránil ohrozených Arabov. Akútnym problémom izraelského režimu viac nie je Assad. Keďže sýrska armáda za asistencie Ruska a Iránu takmer zlikvidovala ISIS, Tel Aviv má obavy o následky sýrskej vojny. A rovnako aj o osud Golanských výšin.

Citujeme znovu „Foreign Policy“: „Iránske sily sa teraz nachádzajú neďaleko alebo v tesnom susedstve Izraelom kontrolovaného sektoru Golanských výšin a križovatky Quneitra, ktorá izraelský sektor oddeľuje od sýrskeho. V priebehu sýrskej vojny Izrael poukazoval, že Irán a ich spojenci z Hizballáhu chcú ustanoviť na tomto území druhotnú líniu aktívnej konfrontácie so židovským štátom, ako doplnok k juholibanonskej hranici.“

Izraelský expert ďalej tvrdí, že „Sýria dnes sotva existuje“, a vyhlasuje Irán a Rusko za „pánov“ vojnou zmietanej krajiny. Článok „Foreign Policy“ v jednoznačných termínoch popisuje základný mindset a stratégiu, ktoré Izrael uplatňoval proti susedným nepriateľom a spojencom zároveň – hoci autor to pôvodne neplánoval. Poukazujúc na hrozby, ktorých sa Izrael najväčšmi obáva, a uvádzajúc  v presvedčivej forme geopolitické a vojenské protiváhy Tel Avivu, Spyer odhaľuje skutočné zámery Izraela.

Prečítajte si, ako Izrael pracuje s rebelmi vnútri Sýrie: „Izrael vybudoval pragmatické pracovné vzťahy s lokálnymi skupinami rebelov, ktorí v danom momente stále kontrolujú väčšiu časť hranice, napríklad skupina Fursan al-Joulan. Táto spolupráca sa zameriava na ošetrovanie zranených vojakov a civilov, zabezpečenie humanitárnej a finančnej pomoci. Izrael zrejme tiež poskytoval rebelom spravodajské informácie, hoci sa doteraz nevynorili žiadne dôkazy o priamom zásobovaní zbraňami či priamom angažovaní izraelských síl na strane rebelov.“

Nakoniec, čítajúc správy a propagandu z webstránky Rubinovho Centra, zisťujeme, že táto izraelská výskumná skupina sa nezameriavala len na regionálne záležitosti. Predovšetkým, nachádzame článok Spyera v Jerusalem Post, ktorý sa zaoberá Ukrajinou a tamojšou židovskou komunitou, pričom vykresľuje proruské frakcie ukrajinskej spoločnosti ako nacistov. Ďalej je vhodné sa pozastaviť pri skutočnosti, nakoľko hlboko je analyzovaný Kaukaz a Gruzínsko. Príbeh Mahira Khalifa-zadeha (veterána misie OBSE v Kosove roku 1999) zo septembra 2014 pod titulkom „Južný Kaukaz: Neúspešný Obamov pokus o „reset“ a Putinova doktrína v praxi“ ilustruje izraelskú geostratégiu v tomto vzdialenom nepokojnom regióne. Pragmatický človek by sa tu opýtal: Bol Izrael proti „resetu“ americko-ruských vzťahov? Odpoveď na túto otázku evokuje nové myšlienky o tom, kto stojí za záujmovým a geostrategickým antagonizmom medzi Východom a Západom.

Zacitujme znovu zo správy „Foreign Policy“: „Počnúc rokom 2009, za prezidentstva Baracka Obamu, USA ohlásili „reset“ americkej politiky voči Rusku, sľubujúc nový začiatok v predtým napätých vzťahoch. Napriek tomu táto politika nedokázala vylepšiť ani zaistiť americké záujmy v juhokaukazskom regióne, ktorý je strategicky dôležitý tak pre Izrael, ako aj pre americkú politiku na širšom Strednom východe a v post-sovietskom priestranstve.“

Táto správa azerbajdžanského experta sa venuje americkej a izraelskej „energetickej bezpečnosti“, ktorá taktiež reflektuje smerodajný katalyzátor kríz v týchto regiónoch. Nestáva sa často, aby sme počuli alebo čítali o takzvanej „Zmluve storočia“ medzi Azerbajdžanom a ťažkými váhami ropného priemyslu Západu, avšak táto citácia dobre vymedzuje spomínanú otázku: „Objavenie ropných polí Azeri, Chirag a Guneshli v tomto regióne podstatne zenergetizovalo americkú politiku a diplomaciu smerom k transformácii regiónu na významného dodávateľa energie popri tradičných stredovýchodných dodávateľoch. Obrovské zásoby ropy a plynu v ložisku Azeri taktiež vyvolali otázku transportných koridorov pre energonosiče, ktoré by obchádzali Rusko.“

Obchádzanie Ruska a Iránu a vyradenie Sýrie ako brány, cez ktorú by smerovali hlavné dodávateľské trasy pre energonosiče, spolu so zničením akéhokoľvek relevantného odporu voči izraelskej moci v regióne a zvýšením americkej dominancie v globálnej súťaži – všetky tieto dohody a stratégie vykazujú zlyhania, ktoré vyvolali masívne krízy. A sionisti, ktorí riadia Izrael, sú v pozadí všetkých z nich. To sa už viac nedá popierať. Vyvstáva otázka: Čo s tým môžeme spraviť?

Odpoveď na túto otázku nie je pozitívna, keďže politická hra je na Západe nanajvýš zmanipulovaná. Občania sú buď rozptyľovaní lokálnymi krízami, alebo sú nevzdelaní a apatickí voči globálnej geopolitike. V krátkosti – sme slabo pripravení čokoľvek vykonať. To je jeden z dôvodov, prečo pred našimi očami časopisy globalistov či dokonca vrcholoví politici bez akejkoľvek bázne predkladajú svoje plány v čistej nahote. Tieto odhalenia sú následkom našej vlastnej ľahostajnosti, zatiaľ čo ponúkané riešenia týchto spletitých izraelsko-amerických záujmov sú len ťažko akceptovateľné obyčajnými ľuďmi. Pokiaľ ide o Tel Aviv, jediným argumentom, ktorému je ochotný venovať pozornosť, je sila. Z môjho pohľadu sa mi javí, že pokiaľ medzinárodné spoločenstvo (alebo prípadne Rusko) nepristrihne Izraelu krídla, budú tieto krízy len eskalovať. Izrael je kľúčovým aktérom v pozadí „arabskej jari“ a opozície voči Assadovmu režimu v Sýrii. Výsledkom toho sú dnes milióny premiestnených ľudí, ďalší sa rozutekali ako utečenci, ba i horšie. Je najvyšší čas, aby títo sionistickí autokrati čelili zodpovednosti za svoje činy. Pretože jedinou inou alternatívou bude kataklizma.

Autorom článku je Phil Butler, investigatívny novinár, analytik a politológ, expert na východnú Európu.

Preložené z: https://www.globalresearch.ca/israels-role-in-the-cataclysm-to-come/5613027

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Stanislav Slabeycius

Pridaj komentár

  & Časopis