Umiernené opatrenia švédskych epidemiológov a efektivita dôvery

· Čas čítania: 2 min.
Foto: archív

Druhá Európska vlna koronavírusu akosi Švédsko obchádza a infekčnosť tamojšej populácie je veľmi nízka. Hlavný epidemiológ nízky počet denne zaznamenaných prípadov pripisuje ľahkému prístupu a umiernenej stratégií prijímania opatrení. A tak zatiaľ, čo viaceré Európske krajiny pozorujú vlnu nových prípadov a udávajú denné najvyššie počty  pozitívne testovaných osôb od vypuknutia pandémie, Švédsko s tendenciou ľahkého prístupu je kontinentálne krajinou s najnižším počtom denne evidovaných prípadov.

Záznamy pozitívnych prípadov, vyplývajúce zo 14-dňového pozorovania situácie, ktoré udáva Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ku dňu 16.9.2020, na 100 000 obyvateľov predstavuje číslo 22.2 naopak, v krajinách, ktoré na jar pristúpili k lockdownu respektíve uzatvoreniu krajiny sú tieto čísla podstatne vyššie. Napríklad, v Španielsku dosahuje 279, vo Francúzsku 158,5, V Českej republike 118, v Belgicku 77 a v Spojenom kráľovstve činí 59 na uvedených, 100 000 obyvateľov.

Autor návrhu umiernených opatrení, hlavný epidemiológ Švédska, Anders Tegnell uviedol, že nielenže v krajine koronavírus znova neprepukol ako v iných častiach Európy ale obyvatelia boli s predmetnou stratégiou spokojní.

Uvidíme, do akej miery sa nakoniec prejaví rozdiel medzi uvoľnenejším prístupom a opakovaným lockdownom,“(opätovným zatváraním a otváraním krajín), dodal švédsky epidemiológ.

Školy Švédi uzatvorili len pre študentov vo veku nad 16 rokov. Dnes sú tieto školy a univerzity znova otvorené. Dalo by sa povedať, že švédsky obyvatelia boli skôr požiadaní o dodržiavanie základných hygienických opatrení, vyhýbaniu sa davu, najmä u osôb vo veku nad 70 rokov a rúška im nik nosiť neprikazoval pod hrozbou neadekvátnych pokút. Ani neboli nariadené policajné kontroly, ako je tomu konkrétne u nás,  počas osláv životných udalostí, akou je napríklad svadba.

Švédsky obyvatelia k týmto žiadostiam, nie príkazom, pristupujú zodpovedne. Možno si poviete: „Mentalita. To by Slováci nedokázali.“ Ťažko však polemizovať o efektivite prístupu oboch strán v hypotetickej rovine. Faktom ostáva, že regresívna pandemická situácia v krajine, ktorá si zvolila mierny prístup k opatreniam, založený na dôvere v zodpovednosť svojich občanov, sa najmä z dlhodobého hľadiska, ukazuje ako úspešná stratégia, čo je tiež primárny argument švédskej vlády spolu s dôležitosťou konzistencie. Teda pravý opak toho, čo vidíme u nás. Čo platilo včera, dnes už nie a zajtra vojde do platnosti znova.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: theguardian,Sweden spared European surge as coronavirus infections stay low, 16.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár